Προσπάθησε ο Ολυμπιακός αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα της Μπάγερν (ΒΙΝΤΕΟ)

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Γερμανία κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Τα γκολ των Γερμανών σκόραραν οι Λεβαντόφσκι στο 69ο λεπτό και ο Πέρισιτς στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Γερμανοί ήταν κυρίαρχοι καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δικαίως πήραν το τρίποντο της επιτυχίας. Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό χωρίς αμφιβολία ήταν ο Σα ο οποίος κατάφερε να κρατήσει για σχεδόν 70 λεπτά να κρατήσει το μηδέν.

Την ερχόμενη αγωνιστική ο Ολμυπιακός ταξιδεύει στο Λονδίνο να αντιμετωπίσει την Τότεναμ ενώ η Μπάγερν φιλοξενείται στη Σερβία από τον Ερυθρό Αστέρα.

Η Γερμανική ομάδα έχει φτάσει πλέον τους 12 πόντους στον όμιλο ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στον ένα που κέρδισε στην πρεμιέρα κόντρα στην Τότεναμ.

Η άλλη αναμέτρηση του ομίλου ξεκινάει στις 22:00 στο Βελιγράδι.

Στο 16ο λεπτό ο Ραντζέλοβιτς έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω, καταγράφοντας την πρώτη αξιόλογη τελική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Στο 34ο λεπό ο Κομάν για την Μπάγερν έκανε το σουτ όμως ο Σα με σωτήρια επέμβαση κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση του πρώτου 45λέπτου ο Λεβαντόφσκι έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Παβάρ και κατέληξε στο δοκάρι του Ολυμπιακού.

Τεράστια ευκαιρία για τους Γερμανούς με τη συμπλήρωση του 50ου λεπτού. Ήταν η εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά με τον Κίμιχ και τον Γκορέτζκα να πιάνει τη κεφαλιά όμως ο Σα ήταν και πάλι στο σωστό σημείο και «έσωσε» τον Ολυμπιακό.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι μπήκε ξανά στην περιοχή του Ολυμπιακού όμως το πλασέ του σταμάτησε στα σώματα πριν καταλήξει στα δίκτυα.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας στην αναμέτρηση ο Κομάν μπήκε στην περιοχή, έκανε τις ντρίπλες και εξαπόλυσε τον «κεραυνό» όμως ο Σα σταμάτησε και πάλι την προσπάθεια της Γερμανικής ομάδας με εξαιρετική απόκρουση.

Το γκολ εν τέλει για τους Γερμανούς ήρθε στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Λεβαντόφσκι μετά από παράλληλη μπαλιά του Κομάν και προβολή του Πολωνού.

Στο 84ο λεπτό, έπειτα από λάθος του Γκιγιέρμε, ο Γκνάμπρι μπήκε από δεξιά και σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα κόντραρε σωτήρια για τον Ολυμπιακό. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κομάν σούταρε άουτ.

Σε αντεπίθεση των Βαυαρών ο Τολισό  στο 89ο λεπτό, γύρισε την μπάλα από αριστερά και έπειτα από λανθασμένη απόκρουση του Τσιμίκα, ήρθε ο Πέρισιτς να σουτάρει από κοντά στα δίχτυα.

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Χάβι Μαρτίνεθ, Αλάμπα, Ντέιβις, Γκορέτσκα (Τολισό 82'), Κίμιχ, Κομάν (Κουτίνιο 90'), Μίλερ, Γκνάμπρι (Πέρισιτς 88'), Λεβαντόφσκι

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (Βαλμπουενά 71'), Γκιγέρμε, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (Μασούρας 61'), Γκερέρο, Ποντένσε (Ελ Αραμπί 79')