Πρωταθλήτρια Βελγίου στο 90+4' η Αντβέρπ, έστειλε τη Γκένκ στον Παναθηναϊκό

Κυριακή, 4/6/2023 - 21:50

Το απίστευτο θρίλερ στο πρωτάθλημα Βελγίου ολοκληρώθηκε με την Αντβέρπ στην κορυφή!

Η ομάδα του Μαρκ φαν Μπόμελ ισοφάρισε σε 2-2 την Γκενκ εκτός έδρας με γκολ στις καθυστερήσεις και τερμάτισε πρώτη, με την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ να... αυτοκτονεί, δεχόμενη τρία γκολ (1-3) στα τελευταία λεπτά από την αδιάφορη Κλαμπ Μπριζ.

Η Γκενκ κατάφερε να πάρει δις το προβάδισμα με τα γκολ των Αροκοντάρε (45’) και Χέινεν (75’) ωστόσο η ομάδα της Αμβέρσας ισοφάρισε πρώτα με τον Κερκ στο 58’ και εν συνεχεία με τρομερό σουτ του Αλντερβάιρελντ στο 90+4’, στερώντας τον τίτλο στους γηπεδούχους.

Τίποτα από όλα αυτά όμως δεν θα είχε σημασία εάν δεν την πατούσε η Σεν Ζιλουάζ, που προηγείτο 1-0 της Μπριζ με γκολ του Αντινγκρά από το 46’, όμως είδε Ομά (89’), Λανγκ (90+3’) και Σάντρα (90+10’) να της κάνουν... κηδεία μέσα στην έδρα της και να τη ρίχνουν 3η.

Έτσι, η Αντβέρπ θα βρεθεί στα play-off του Champions League, η Γκενκ στο δεύτερο προκριματικό γύρο όπου δύναται να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό και η Ουνιόν στα play-off του Europa.

*πηγή φωτογραφίας: Royal Antwerp F.C.