Πρωταθλήτρια Βραζιλίας η Παλμέιρας, ιστορικός υποβιβασμός για τη Σάντος (BINTEO)

Πέμπτη, 7/12/2023 - 07:59

Ακόμα μία σπουδαία χρονιά έφτασε στο τέλος της, αφού η Παλμέιρας έφτασε στα ημιτελικά του Libertadores και κατέκτησε τον 12ο τίτλο της στην Βραζιλία (πολυνίκης του θεσμού). Στο 21ο πρώτο λεπτό ο Έντρικ που έρχεται πλέον στην Ευρώπη για την Ρεάλ Μαδρίτης, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο παρά την ισοφάριση στο 80' από τον Νικάο, η Παλμέιρας είπε «ευχαριστώ» στην Μπαΐα που διέλυσε με 4-1 την Ατλέτικο Μινέιρο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στη... μάχη του υποβιβασμού γράφτηκε μαύρη σελίδα στην ιστορία της Σάντος, αφού για πρώτη φορά υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία καθώς με τρεις συνεχόμενες ήττες, θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στη Serie B. Η Σάντος ήθελε νίκη ή ήττα της Βάσκο Ντα Γκάμα για να παραμείνει στην κατηγορία.

Όμως τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Αν και όλα έδειχναν πως ο Μεσίας θα είναι αυτός που θα την κρατήσει στα μεγάλα σαλόνια ισοφαρίζοντας στο 58ο λεπτό σε 1-1 το γκολ του Μερίνο από το 39' κόντρα στη Φορταλέζα η Βάσκο Ντα Γκάμα γύρισε το παιχνίδι στο 82' (2-1 την Μπραγκαντίνο). Μάλιστα η χαριστική βολή για τη Σάντος ήρθε στο 90+6', όταν η Φορταλέζα με τον Λουσέρο έγραψε το τελικό 1-2 για να στείλει την ομάδα με τα δεύτερα περισσότερα πρωταθλήματα για πρώτη φορά στην δεύτερη κατηγορία μετά από 111 χρόνια ιστορίας.

*πηγή φωτογραφίας: SE Palmeiras