Πρωταθλήτρια Γυναικών η Ανόρθωση

ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η Ανόρθωση πανηγυρικά είναι η πρωταθλήτρια πετόσφαιρας Γυναικών για τη σεζόν 2018-19. Η «Μεγάλη Κυρία» πανηγυρίζει το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημά της και δικαιολογημένα σήκωσε το τρόπαιο. Ήταν η πλέον σταθερή ομάδα και από την αρχή πήρε την πρωτοπορία δείχνοντας ποιο θα είναι το «αφεντικό» τη φετινή χρονιά.

Η ομάδα της Αμμοχώστου δίκαια πήρε τον τίτλο, αφού στα κρίσιμα σημεία ήταν ανώτερη έστω και εάν είχε να ανταγωνιστεί δυο πολύ δυνατές ομάδες όπως την Τεχνοοικία ΑΕΚ και την Robo Markets ΑΕΛ. Με τη νίκη επί της Τεχνοοικία ΑΕΚ στο «Κίτιον» με 1-3 σετ η Ανόρθωση πανηγύρισε δυο αγωνιστικές πριν από το τέλος συγκεντρώνοντας 49 βαθμούς.

Η Ανόρθωση έκανε το πρώτο βήμα τίτλου. Από την αρχή έλεγξε το πρώτο σετ και αφού προηγήθηκε 00-03 και 05-13 ήταν άνετη. Η «Μεγάλη Κυρία» ξέφυγε με 14-21 για να «καθαρίσει» σε 28 λεπτά το σετ με 20-25, να προηγηθεί 0-1 βάζοντας βάσεις πρωταθλήματος.

Από τις 20:53 της Τρίτης 05 Μαρτίου 2019 η Ανόρθωση έκανε το repeat. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε το δεύτερο σετ με 19-25 σε 25 λεπτά και με τα δυο σετ που κατέκτησε πήρε το πρωτάθλημα. Η Ανόρθωση μετά το αρχικό 08-09 ξέφυγε προηγήθηκε με 16-23 για να πάρει το σετ τίτλου με 19-25.

Η κατάκτηση του τίτλου… χαλάρωσε την Ανόρθωση κάτι που φάνηκε στο τρίτο σετ όπου η Τεχνοοικία ΑΕΚ έκανε το παιχνίδι της κερδίζοντας το σετ με 25-23 σε 31 λεπτά αγώνα μειώνοντας σε 1-2 σετ. Οι «κιτρινοπράσινες» προηγήθηκαν με 20-13, η Ανόρθωση μείωσε σε 21-19, αλλά τελικά η Σκαλιώτικη ομάδα κέρδισε με 25-23 και μπήκε ξανά στον αγώνα.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωση ήταν πολύ καλύτερη και είχε σταθερά το προβάδισμα (05-14, 10-17) για να κερδίσει 13-25 και να φύγει με το τρίποντο από τη Λάρνακα.

ΤΕΧΝΟΟΙΚΙΑ ΑΕΚ(ΑΛ. ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ):Νατ. Στυλιανού, Γκόγκιτς,Στρίμερ, Νικ. Στυλιανού, Λοβ, Αιμ. Δημητρίου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Ειρ. Ιωάννου, Καρακώστα, Στ. Ιωάννου.

AΝΟΡΘΩΣΗ(ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Βασιλείου, Κιγιάκοβα,Σταυρινίδου, Καετάνο, Χαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ – Αλλαγές: Κακουρή.