Roland Garros: Κοίταξε στα... μάτια τον Τζόκοβιτς όμως «λύγισε» ο Τσιτσιπάς

Παρασκευή, 9/10/2020 - 23:32

Κοίταξε τον Τζόκοβιτς στα... μάτια αλλά στο τέλος «λύγισε» ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε ένα παιχνίδι που κράτησε σχεδόν 4 ώρες. Ο Ελλαδίτης πρωταθλητής ηττήθηκε με 3-2 σετ από το νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη στον ημιτελικό του Roland Garros και δεν κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά στην καριέρα του την πρόκριση σε τελικό grand slam.

Ο Ελλαδίτης πρωταθλητής πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, «άγγιξε» τη νίκη όμως εν τέλει δεν τα κατάφερε. Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε απέναντι σε ένα τρομερό Τζόκοβιτς ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ακόμη και το παραμικρό λάθος του Ελλαδίτη πρωταθλητή και απέδειξε περίτρανα γιατί βρίσκεται στην κορυφή του κόσμου.

Με τη νίκη αυτή ο Σέρβος έκλεισε μια θέση στο μεγάλο τελικό της Κυριακής (11/10) όπου τον περιμένει εκεί ο Ράφαελ Ναδάλ. Ο Ισπανός χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα επικράτησε στον άλλο ημιτελικό της διοργάνωσης με 3-0 απέναντι στον Σβάρντζαμ.

Πρώτο Σετ

Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με μπρέικ του Τζόκοβιτς στο πρώτο σέρβις του Τσιτσιπά στο δεύτερο γκέιμ, ο Ελλαδίτης πρωταθλητής προσπάθησε να αντιδράσει, ανέβασε την απόδοση του όμως εν τέλει δεν κατάφερε να... σπάσει το σέρβις του αντιπάλου του ο οποίος κέρδισε το πρώτο σετ με 6-3. Μελανό σημείο για τον Τσιτσιπά στο πρώτο σετ τα αβίαστα λάθη του. Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Τσιτσιπάς στο πρώτο γκέιμ του σετ προηγήθηκε με 0-40 του Τζόκοβιτς όμως εν τέλει δεν κατάφερε να κάνει το μπρέικ με το... καλημέρα.

Δεύτερο Σετ

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τους δύο αθλητές να κρατάνε το σέρβις του από δύο φορές όμως στο πέμπτο γκέιμ ο Τζόκοβιτς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 40-0 κατάφερε να κάνει την ανατροπή και το μπρέικ και να πάρει προβάδισμα με 2-3 στα γκέιμς. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο έβδομο γκέιμ με τον Τζόκοβιτς να κάνει την ανατροπή, να πετυχαίνει το 5-2 και επί της ουσίας να... τελειώνει το σετ αφού στο επόμενο γκέιμ ο «Νόλε» με τρεις άσσους πήρε το σετ.

Τρίτο Σετ

Ντέρμπι για γερά νεύρα ήταν το τρίτο σετ. Ο Τσιτσιπάς κράτησε μέχρι το ένατο γκέιμ το σέρβις του όταν και ο Τζόκοβιτς κατάφερε να κάνει το μπρέικ για να πάρει προβάδισμα σε κομβικό σημείο στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 4-5. Στη συνέχεια ο Σέβρος σέρβιρε για τη νίκη με τον Τσιτσιπά να κάνει το μπρέικ πίσω για πρώτη φορά στην αναμέτρηση μετά από έντεκα ευκαιρίες που είχε σε όλο το παιχνίδι. Ο Τσιτσιπάς όμως δεν σταμάτησε εκεί στο τρίτο σετ, στο 12ο γκέιμ έκανε εκ νέου το μπρέικ στον Τζόκοβιτς και μείωσε στην αναμέτρηση σε 2-1 σετ.

Τέταρτο Σετ

Σαν... σίφουνας συνέχισε από εκεί που έμεινε στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς. Με το «καλημέρα» στο τέταρτο σετ έκανε το μπρέικ στον Τζόκοβιτς και πήρε προβάδισμα στο σετ με 2-0 γκέιμς. Η... απάντηση του «Νόλε» όμως δεν άργησε να έρθει αφού στο τρίτο γκέιμ επέστρεψε το μπρέικ και μείωσε σε 2-1 γκέιμς ενώ στη συνέχεια διατηρώντας το σέρβις του έφερε το σετ στα ίσα σε 2-2 γκέιμς. Το νέο μπρέικ τελικά ο Τσιτσιπάς το έκανε στο δέκατο γκέιμ του σετ πήρε το σετ με 6-4, ισοφάρισε σε 2-2 και έβαλε... φωτιά στην αναμέτρηση.

Πέμπτο Σετ

Ξεκίνημα με μπρέικ για τον Τζόκοβιτς στο πέμπτο και τελευταίο σετ. Ο Σέρβος «έσπασε» το σέρβις του Τσιτσιπά και πήρε προβάδισμα με 2-1 στα γκέιμς ενώ διατηρώντας το σέρβις του στη συνέχεια άνοιξε τη διαφορά στο 3-1. Ο «Νόλε» συνέχισε τη... ξέφρενη πορεία του στο σετ, έκανε άλλο ένα μπρέικ στον Τσιτσιπά και έφτασε στο 4-1 αφού ο Ελλαδίτης πρωταθλητής φαινόταν εμφανώς εξαντλημένος από την υπερπροσπάθεια. Η συνέχεια ανήκε στον Σέρβο ο οποίος ολοκλήρωσε τη νίκη του με νέο μπρέικ και συνολικό σκορ 6-1 στο πέμπτο σετ.

Τα σετ: 3-6, 2-6, 7-5, 6-4, 1-6