Σάρωσε την Ιταλία και περιμένει αντίπαλο για την 5η θέση η τρομερή Λετονία

Πέμπτη, 7/9/2023 - 14:40

«Τσαλάκωσε» και την Ιταλία και εξακολουθεί να διεκδικεί την 5η θέση η απίθανη Λετονία. Η έκπληξη του Μουντομπάσκετ 2023, επικράτησε 87-82 της ομάδας του Ποτσέκο στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8 και πλέον περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Λιθουανία-Σλοβενία προκειμένου να μάθει τον αντίπαλο της στο επόμενο ματς.

Απίθανη εμφάνιση από τον Γκραζούλις που σημείωσε 28 πόντους, την στιγμή που οι Σκέλε με 12 και Ζάγκαρς με 10 ήταν άξιοι συμπαραστάτες του. Ο Τζίτζι Ντατόμε ξεχώρισε από την ομάδα του Ποτσέκο, πετυχαίνοντας 20 πόντους, ενώ από 11 είχαν Μέλι και Τόνουτ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ιταλία να μπαίνει πιο δυνατά στην πρώτη περίοδο και να προηγείται με διαφορά οκτώ πόντων (26-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λετονοί πάτησαν γκάζι και με ένα εντυπωσιακό σερί βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η Λετονία «έσφιξε» την άμυνα της και με πρωταγωνιστή τον Σκέλε, έφτασε να προηγείται λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου μέχρι και με 10 πόντους (52-42).

Η Ιταλία προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνει την ανατροπή, με τον Ντατόμε και τον Μέλι να βρίσκουν λύσεις από τα 6,75 αλλά οι Μπέρτανς και Γκραζούλις, καθάρισαν το ματς για τη Λετονία, η οποία πήρε το «ροζ φύλλο αγώνα» με 87-82.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 42-46, 60-67, 82-87

*πηγή φωτογραφίας: fiba.basketball