Το σήκωσε και φέτος η Μπάγερν

Σάββατο, 7/4/2018 - 18:26

Στο τοπικό ντέρμπι της Βαυαρίας, η Μπάγερν Μονάχου στέφθηκε πρωταθλήτρια Γερμανίας για έκτη συνεχόμενη φορά, 28η συνολικά, καθώς επικράτησε 4-1 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ. Με πέντε αγωνιστικές να απομένουν για το τέλος η ομάδα του Χάινκες είναι και μαθηματικά πρωταθλήτρια ενώ αξίζει να σημειωθεί πως για ακόμα μια φορά εξασφαλίζει τον τίτλο με νίκη μακριά από την έδρα της.

Με Λεβαντόφσκι και Ριμπερί να μένουν στον πάγκο, η Μπάγερν Μονάχου έκανε πολλά λάθη στα πρώτα 25 λεπτά με την Άουγκσμπουργκ να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν στο 16’ ο Μαξ μπήκε από τα αριστερά, πλάσαρε και η μπάλα βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπόατενγκ έκανε λάθος κοντρόλ, ο Κόρντοβα έκλεψε, βρέθηκε τετ α τετ με τον Ούλραϊχ, ο γκολκίπερ της Μπάγερν απέκρουσε, αλλά στη συνέχεια η μπάλα κόντραρε στον Σούλε και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Ωστόσο, στην πρώτη προσπάθεια προς την εστία, η Μπάγερν βρήκε δίχτυα. Ο Κίμιχ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο ξεμαρκάριστος Τολισό δεν είχε κανένα πρόβλημα να πιάσει τη κεφαλιά και να κάνει το 1-1. Τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους με τον Κίμιχ στο 35’ να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα Χιτζ, αλλά στο 38ο λεπτό ήταν αυτός που με φοβερή ντρίμπλα από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα, ο Μπερνάτ με τακουνάκι βρήκε τον Χάμες που πλάσαρε για το 1-2. Στο 44’ ο Τολισό σούταρε και ο Χιτζ απέκρουσε στην τελευταία καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο. Στο 62’ ο Σούλε έπιασε τη κεφαλιά, ο Χάμες στο δεύτερο δοκάρι έκανε το γύρισμα και ο Ρόμπεν με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-3. Στο 75’ ο Ολλανδός είχε ευκαιρία για δεύτερο γκολ, όταν εκτέλεσε φάουλ, αλλά απέκρουσε ο Χιτζ. Για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, ο Βάγκνερ σκόραρε ως βασικός, αφού στο 87’ με κεφαλιά έκανε το 1-4.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Χιτζ, Σμιντ, Γκοουβελέου, Χιντερέγκερ, Μαξ, Κεντίρα, Μπάιερ (89' Γιανκερ), Κου, Γκρέγκοριτς (80' Μοράβεκ), Καϊούμπι, Κόρντοβα (63' Ρίχτερ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ούλραϊχ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Σούλε, Ραφίνια, Ρούντι, Τολισό, Χάμες (64' Μαρτίνεθ), Ρόμπεν (83' Μίλερ), Μπερνάτ (82' Ριμπερί), Βάγκνερ