Σκόρπισαν την Ιταλία και προκρίθηκαν στα ημιτελικά οι ΗΠΑ

Τρίτη, 5/9/2023 - 17:22

Στην Ιταλία ξέσπασαν οι ΗΠΑ για την «ανώδυνη» ήττα από τη Λιθουανία!

Με απόλυτη κυριαρχία από την αρχή μέχρι το τέλος οι Αμερικανοί συνέτριψαν 100-63 την «σκουάντρα ατζούρα» και πήραν το εισιτήριο για τον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, περιμένοντας μία εκ των Γερμανίας ή Λετονίας.

Το ματς

Σε χαμηλό τέμπο κινήθηκαν οι δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά (8-7). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι ΗΠΑ ανέβασαν τις… στροφές τους και παίρνοντας τον πλήρη έλεγχο, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +10 (14-24). Η τραγική αστοχία των Ιταλών συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Αμερικανούς να κάνουν… πάρτι αρχικά για το +23 (18-41) και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +22 (24-46).

Οι Ιταλοί έδειχναν ανήμποροι να ακολουθήσουν τον ξέφρενο ρυθμό των Αμερικανών και στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες του Κερ να προσφέρουν σκορ και θέαμα και με επιμέρους σκορ 20-37 να ολοκληρώνουν την τρίτη περίοδο στο +39 (44-83). Όπως είναι φυσικό, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, με τις ΗΠΑ να παίρνουν τη νίκη με σκορ 100-63.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 24-46, 44-83, 63-100