Σκόρπισε τρόμο η Ρόμα, νίκη με ανατροπή η Νάπολι

Κυριακή, 13/12/2020 - 18:05

Σε παράσταση με έναν και μοναδικό πρωταγωνιστή μετέτρεψε η Ρόμα την θεωρητικά επικίνδυνη δοκιμασία στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα» με αντίπαλο τη Μπολόνια, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Serie A. Οι «τζιαλορόσι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και διέσυραν την αντίπαλό τους με σκορ 5-1, το οποίο διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι, με τη νίκη αυτή έφτασαν τους 21 βαθμούς και σκαρφάλωσαν στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ήδη στο 15’ το σκορ ήταν 0-3 με τα γκολ των Πόλι (5 αυτ.), Ν’Τζέκο (11’) και Πελεγκρίνι (15’). Ο Κριστάντε με αυτογκόλ στο 24’ πέτυχε για λογαριασμό των «ροσομπλού» το γκολ της τιμής, ενώ ο Βερετούτ (35’) και Μιχταριάν (44’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα, ο ρυθμός έπεσε και το 5-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Σπουδαία νίκη, που την φέρνει στην 3η θέση με 23 βαθμούς και προσωρινά στο -3από την πρωτοπόρο Μίλαν πήρε η Νάπολι, που επικράτησε 2-1 της Σαμπντόρια με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα της Γένοβας σόκαρε τους «παρτενοπέι» και προηγήθηκε στο 20’ με τον Τζάνκτο. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν στο αρχικό σχήμα τους τον Κώστα Μανωλά, αρχικά ισοφάρισαν με τον Λοσάνο στο 53’ και 15 λεπτά αργότερα ο Πετάνγκα έκανε την ανατροπή, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Στις νίκες μετά από τρεις αγώνες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο επέστρεψε η Αταλάντα, που επικράτησε με σκορ 3-0 της Φιορεντίνα στο Μπέργκαμο. «Κλειδί» για τη νίκη αποδείχθηκε το γκολ του Γκόσενς, ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο, οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι και με τέρματα των Μαλινόφσκι (55’) κι Τολόι (64’) απλοποίησαν τα πράγματα και έφτασαν εύκολα στη νίκη.