«Σκότωσε» τη Λεβάντε με πέναλτι στο 129' και επέστρεψε στη LaLiga η Αλαβές

Κυριακή, 18/6/2023 - 08:22

Μία... χρυσή εκτέλεση πέναλτι του Ασιέρ Βιγιαλίμπρε στο 129' ήταν αρκετή για την Αλαβές, προκειμένου να επικρατήσει της Λεβάντε (0-1) και να φύγει θριαμβεύτρια από την επαρχία της Βαλένθια, επιστρέφοντας στη LaLiga μετά από έναν χρόνο απουσίας!

Σε ένα παιχνίδι πολύ φτωχό από άποψη ευκαιριών, λόγω και της κρισιμότητάς του, οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά κλειστά, με τις καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες να είναι ελάχιστες. Έτσι, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, χωρίς να υπάρχει σκορ.

Εκεί, το ματς έγινε αρκετά σκληρό, με τον διαιτητή να βγάζει επτά φορές την κίτρινη κάρτα από τον τσεπάκι του μέχρι το 123'. Και εκεί που όλα έδειχναν πως η άνοδος θα κριθεί στη ρώσικη ρουλέτα, η Αλαβές κέρδισε πέναλτι για χέρι του Πιέρ. Ο Βιγιαλίμπρε ανέλαβε την εκτέλεση στο 129' και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας μία σπουδαία νίκη-προβιβασμό στην ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Λαγκουάρδια είδε την κόκκινη κάρτα καθώς εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που είχε μικρή σημασία, με την ομάδα της Βιτόρια-Γκαστέιθ να επιστρέφει στην πρώτη κατηγορία μετά από έναν χρόνο!