Στα προημιτελικά Πάφος και ΑΕΖ, «πέταξαν» έξω Ολυμπιακό και ΠΑΕΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 18/1/2024 - 20:58

Το εισιτήριο της φάσης των «8» κατάφεραν να... σφραγίσουν Πάφος (1-0) και ΑΕΖ (4-2) που αντιμετώπισαν τον Ολυμπιακό και την ΠΑΕΕΚ αντίστοιχα, στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης του κυπέλλου Coca-Cola.

Το σύνολο του Καρσέδο πραγματοποιώντας ένα καλό πρώτο ημίχρονο, μπόρεσε να ανοίξει το σκορ με τον Βαλακάρι (43') να ευστοχεί από τα ένδεκα βήματα και στην συνέχεια διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ της προβάδισμα, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα από τους γηπεδούχους, που δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί.

Ολυμπιακός (Πάμπος Χριστοδούλος): Πέτρου, Εμπαλό (46′ Χριστοφή), Εντού, Καμίλο, Ασημένος (46′ Φραγκέσκου), Λίμα, Παυλίδης, Ντομίνγκες, Λουρένσο, Ιωάννου (46′ Μπάτζι), Γαβριήλ.

Πάφος (Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ρους, Κβίντα, Κανέ, Μπότσκαι, Ικόκο, Βαλακάρι (62′ Μπρούνο), Ντράγκομιρ, Νταλίνια (62′ Ναμ), Πέπε (62′ Τάνκοβιτς), Ζάιρο (73′ Αμπντουσαλάμοφ).

Από την άλλη το έργο της ομάδας του Ζακακίου δεν ήταν τόσο εύκολο, αφού έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο δέκατο λεπτό, από τέρμα του Χρυσοστόμου. Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να βρουν ξανά ρυθμό και έκαναν το 1-1 στο 24ο λεπτό, με τον Κάστρο. Όμως και ο αντίπαλος είχε πολύ καλή παρουσία στο γήπεδο σπαταλώντας σημαντικές ευκαιρίες, ενώ μία φορά τον σταμάτησε και το δοκάρι. Μετά την ανάπαυλα η ΑΕΖ μπήκαν καλύτερα και έφεραν... τούμπα το ματς, με τον Σλόγκαρ στο 64ο λεπτό. Η ΠΑΕΕΚ πίεσε ξανά και ισοφάρισε με τον Σιρεγκέλα στο 77ο λεπτό, αλλά οι ποδοσφαιριστές του Λιάσου Λουκά βρήκαν ξανά την λύση, με τον Κάστρο να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 86ο λεπτό. Το.. κερασάκι στην τούρτα έβαλε πέντε λεπτά αργότερα πάλι, ο Σλόγκαρ.

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μπέκερ (11′ Μιλοσάβλιεβιτς), Γιαντάλ, Αντωνίου Κ., Σαρφό, Σλόγκαρ, Χριστοφή (46′ Χρίστου), Κάστρο, Ρέινολντς, Ελευθερίου, Χατζηβασίλη, Σιφνέος.

ΠΑΕΕΚ (Βασίλης Βούζας): Παπαδόπουλος, Αρναούτης, Γώγος, Μοράις (60′ Μπότος), Παπακυριάκου, Λούβαρης (73′ Χρυσομήλης), Πασιαρδής, Μπαξεβάνος, Χρυσοστόμου, Κορομίας (60′ Συρυγγέλας), Κονομής.