Σταμάτησε τον Παναθηναϊκό στο Ηράκλειο ο... Καραντώνης

Τετάρτη, 2/2/2022 - 19:22

Σκόραρε δύο φορές, είχε τη δυνατότητα να «τελειώσει» το ματς, αλλά ο Παναθηναϊκός υπολόγιζε χωρίς τον ΟΦΗ, αλλά και τον διαιτητή Καραντώνη, φεύγοντας με άδεια χέρια από το Ηράκλειο και την ήττα με 3-2.

Στο 18’ ο Μεγιάδο με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό, ενώ στο 25’ ο Σελίμοβιτς έκανε το 1-1, σε μια φάση που οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για περίπτωση οφσάιντ του Ντουρμισάι, υποστηρίζοντας ότι επηρεάζει το οπτικό πεδίο του Μπρινιόλι.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς ανέκτησε το προβάδισμα στο 42’, όταν ο Παλάσιος σε κενή εστία εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Χουάνκαρ, σε μια φάση που υπήρξε υπόδειξη οφσάιντ χωρίς όμως να υπάρχει η παραμικρή υποψία για κάτι τέτοιο. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα ο Βιτάλ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, αλλά ο Καραντώνης «βάφτισε» την παράβαση φάουλ του Μεγιάδο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός είχε τις ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, καθώς είχε ευκαιρίες και δεν απειλήθηκε στο παραμικρό, αλλά στο 74’ ο Βιγιαφάνιες είδε αυστηρή δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Τσιλιανίδη και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες. Ο ΟΦΗ βρήκε την ισοφάριση με κεφαλιά του νεαποκτηθέντα Φελίπε στο 85’ και η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 95’ (αν και είχαν υποδειχθεί τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων) με τη νέα κεφαλιά του Τσιλιανίδη.