Στην κορυφή και... περιμένει ο Απόλλωνας

Σάββατο, 12/12/2020 - 10:14

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται από το βράδυ της Παρασκευής (11/12) ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 1-0 της Δόξα στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής με πρωταγωνιστή τον Ιωάννη Πίττα ο οποίος συνέχισε από εκεί που έμεινε κόντρα στην Ένωση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνα δεν ήταν καλός και επί της ουσίας «πέταξε» 45 λεπτά στα... σκουπίδια. Μάλιστα, στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ο Εστεμπάν Σακέττι πέρασε εκτός αναμέτρησης τραυματίας.

Ο έμπειρος μέσος του Απόλλωνα τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο και του τοποθετήθηκε πάγος με το που έγινε αλλαγή, μεταφέρθηκε υποβασταζόμενος στα αποδυτήρια. Το ακριβές μέγεθος της ζημιάς θα γίνει γνωστό τις επόμενες μέρες όταν περάσει από τις εξειδικευμένες ιατρικές εξετάσεις.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας ευτύχισε να σκοράρει νωρίς με τον Πίττα. Ο Κύπριος επιθετικός βρήκε δίκτυα στο 51ο λεπτό και επί της ουσίας έδωσε το ζητούμενο στην ομάδα του. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έχασε κι άλλες ευκαιρίες στο πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου  ημιχρόνου για να σκοράρει όμως Ματέι, Πίττας και Γιαννιώτας δεν κατάφεραν να σκοράρουν.