Στην τετράδα Νέα Σαλαμίνα, ΑΠΟΕΛ, Kuutio Homes Παφιακός

Τρίτη, 14/2/2023 - 08:36

Η Νέα Σαλαμίνα που ανέτρεψε τα δεδομένα της έδρας, ο ΑΠΟΕΛ και ο Kuutio Homes Παφιακός συμπληρώνουν την τετράδα των πλέϊ-οφς που θα αρχίσουν την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2023. Στους αγώνες της Δευτέρας η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε της Ανόρθωσης με 3-2 σετ και πέτυχε την 3η νίκη της στη σειρά. Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της Ε.Ν.Π. με 3-0 και προκρίθηκε ενώ ο Kuutio Homes Παφιακός κέρδισε την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 σετ. Η Ομόνοια βρίσκεται στην τετράδα από την περασμένη Παρασκευή.

Στα πλέϊ-άουτς θα βρεθούν Ανόρθωσις και Αναγέννηση Δερύνειας μαζί με την Ε.Ν.Π. και Ολυμπιάς Φρ.

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ- Ε.Ν.Π. 3-0 (25-22, 25-21, 25-21)

Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε στην ημιτελική φάση των πλέϊ-οφς. Τη Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2023 επκράτησε με 3-1 της Ε.Ν.Π. με 3-0 σετ σε 82’και θα αντιμετωπίσει τον Kuutio Homes Παφιακό στην ημιτελική φάση έχοντας το προβάδισμα με 2-0 νίκες. Η Ε.Ν.Π. θα παίξει στα πλέϊ-άουτς άνκαι προσπάθησε στη σειρά πολύ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν 25-22 στο πρώτο σετ σε 25’ και προηγήθηκαν. Στο δεύτερο σετ οι «γαλαζοκίτρινοι» ξέφυγαν 20-13 και επικράτησαν 25-21 σε 27’ αυξάνοντς σε 2-0 σετ. Στο τρίτο σετ η ομάδα του Γ. Μέλκα επικράτησε 25-21 σε 30’ και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Ευσταθίου, Madei, Vanags, Xρυσοστόμου, Uuscari –Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Πέτρου, Βερεϊς.

Ε.Ν.Π. (Λ. ΓΙΑΝΝΑΚΗ): Dos Santos Carlos, Diaz, Γεωργίου, Tόφια, Penchev, Σαββίδης – Λίμπερο: Χρυσοστόμου – Αλλαγές: Λαγός, Kαρκίδης.

Διαιτητές: Δημήτρης Κουκούνης – Κωνσταντίνος Στεφανή.

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-0 (25-21, 25-13, 25-16)

Ο Kuutio Homes Παφιακός κατάφερε από την «κόλαση» του 0-2 να βρεθεί στον «παράδεισο» της πρόκρισης της τετράδας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών και αναμένει τον ΑΠΟΕΛ, αφού επικράτησε της Αναγέννησης με 3-0 σε 70’ Αντίθετα, η Αναγέννηση Δερύνειας θα βρεθεί στα πλέϊ –άουτς και θα αγωνιστεί με την Αναγέννηση αφού δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και να μείνει στη σειρά.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Πάφου κέρδισε 25-21 σε 25’ και άνοιξε το σκορ. Ο Kuutio Homes Παφιακός ήταν πολύ καλός στο δεύτερο σετ και επικράτησε 25-13 αφού ξέφυγε 07-02 και 13-04 αυξάνοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Πολύ καλή ήταν η ομάδα του R. Vasiliev στο τρίτο σετ που επικράτησε 25-16 σε 22’ αφού δημιούργησε σημαντική διαφορά 23-15 και επικράτησε.

Kuutio Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (R.VASILIEV): Kollo, Παναγιωτίδης, Costa Da Silva, Σκορδής, Προδρόμου, Eerma  - Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Ποχάνης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ.(K.ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Sinhayeuski, Καραγιάννης, Antonic, Leontyev, Κυπριανού, Παπαδόπουλος – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Stevovic, Μπέης, Σιαπάνης.

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»:ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-2 (25-20, 21-25, 25-19, 22-25, 15-11)

Η Νέα Σαλαμίνα θα βρεθεί στην τετράδα των πλέϊ-οφς όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα στις νίκες 0-2 την Ομόνοια. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέτρεψαν τα δεδομένα της έδρας επικράτησαν της Ανόρθωσης με 3-2 τη Δευτέρα στο δεύτερο μεταξύ τους αγώνα και πήραν την πρόκριση με 3-1 νίκες.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο σετ προηγήθηκαν 22-16 και επικράτησαν 25-20 σε 24’ για να διαμορφωθεί το 1-0 σετ. Η Ανόρθωσις κατάφερε να ισοφαρίσει 1-1 αφού κέρδισε το δεύτερο σετ 25-21 σε 29’. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε αφού δημιούργησε διαφορά τριών πόντων 17-14 και 22-19.

H Nέα Σαλαμίνα πήρε εκ νέου το προβάδισμα 2-1 επικρατώντας στο τρίτο σετ 25 – 19 σε 23’. Η ομάδα του Κ. Αδάμου προηγήθηκε με 19-14.

Το τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την Ανόρθωση να κερδίζει 25-22 σε 28’ και να ισοφαρίζει 2-2 τον αγώνα. Η Ανόρθωσις είχε το προβάδισμα (18-13, 23-18) για να επικρατήσει σε 28’.

Σε ένα πολύ ενδιαφέρον πέμπτο σετ που κράτησε 18’ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε 15-11 σε 18’ και πήρε την πρόκριση. Οι «ερυθρόλευκοι

» πήραν προβάδισμα 11-08 και 14-11 για να επικρατήσουν.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ): Andrade, Νικολάου, Vjatkins, Σαββίδης, Παφίτης, Τhiel – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Αχιλλέως, Χατζηβασίλη.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΠΛΑΤΡΙΤΗΣ): Ustinov, Δημητρίου, Χρυσοστόμου, Viller, Ζηκάκης, Glivenko – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Kοντός, Σαββίδης, Χατζηφιλίππου.

Διαιτητές: A. Δανιήλ – Α. Κωνσταντινίδης

Την Παρασκευή αρχίζει η ημιτελική φάση πλέϊ-οφς – πλέϊ-άουτς

Την ερχόμενη Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2023 θα αρχίσει η ημιτελική φάση των πλέϊ-οφς και πλέϊ-άουτς στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Ανδρών.

Μετά τους αγώνες της Δευτέρας 13 Φεβρουαρίου 2023 προκρίθηκαν στην τετράδα ΑΠΟΕΛ, Kuutio Homes Παφιακός και Νέα Σαλαμίνα. Η Ομόνοια προκρίθηκε από την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023.

Για τις θέσεις 1-4 θα αγωνιστούν:

Νέα Σαλαμίνα – Ομόνοια με τους «πράσινους» να προηγούνται 2-0 νίκες και να θέλουν μια νίκη για την πρόκριση τους Τελικούς.

Κuutio Homes Παφιακός – ΑΠΟΕΛ με τους «γαλαζοκίτρινους» να έχουν δυο νίκες έναντι καμιάς των «μπλε». Ο ΑΠΟΕΛ χρειάζεται μια νίκη για την πρόκριση στους Τελικούς.

Για τις θέσεις 5-8 θα αγωνιστούν:

Ολυμπιάς Φρ. – Ανόρθωσις 0-2 νίκες

Ε.Ν.Π. – Αναγέννηση Δερ. 0-2 νίκες

Η πρόκριση  θα κριθεί στις τρεις νίκες. Εάν απαιτηθούν έξτρα αγώνες θα χρησιμοποιηθούν ως αγωνιστικές η Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου και η Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023.