«Στραβοπάτησε» στην Περιστερώνα και γνώρισε νέα απώλεια βαθμών η Ανόρθωση

Κυριακή, 29/1/2023 - 10:00

Στην «λευκή» ισοπαλία (0-0) έμειναν εχθές (28/01) Δόξα και Ανόρθωση στην Περιστερώνα, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, με την «Κυρία» να κάνει νέο... στραβοπάτημα και να χάνει δύο πολύτιμους βαθμούς.

Η ομάδα της Αμμοχώστου μετά τη νίκη επί της Καρμιώτισσας «υποτροπίασε» και πραγματοποίησε μια πολύ μέτρια εμφάνιση, που δεν τις επέτρεψε να χτίσει σερί νικών, αλλά ούτε να αναρριχηθεί ψηλότερα στην βαθμολογία.

Οι ποδοσφαιριστές του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς δυσκολεύτηκαν, τόσο να δημιουργήσουν ευκαιρίες, όσο και να γίνουν ουσιαστικοί, με την Δόξα να τους κοντράρει και να διεκδικεί κάτι παραπάνω από την ισοπαλία.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση ενώ είχε την κατοχή δεν κατάφερε να μπει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, με τους γηπεδούχους να κλείνουν καλά τους χώρους στα μετόπισθεν.

Η εικόνα άλλαξε στην ανάπαυλα όπου η ομάδα της Κατωκοπιάς ανέβασε «στροφές» και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, δίχως όμως να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Το ίδιο έκανε σε μεταγενέστερο στάδιο και η «Κυρία», η οποία μετά το 70ο λεπτό είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά όπως και η αντίπαλος της δυσκολεύτηκε στο τελείωμα των φάσεων και το... πλήρωσε γνωρίζοντας νέα απώλεια βαθμών.

Ο 54χρονος τεχνικός αναγνώρισε πως η ομάδα του δεν έθελξε με την απόδοση της και πρόκειται να δουλέψει παραπάνω, ώστε να αλλάξει η εικόνα της προς το καλύτερο, με τον στόχο να είναι η ομάδα της Αμμοχώστου να τερματίσει όσο πιο ψηλά γίνεται στην βαθμολογία, σε μια πολύ προβληματική χρονιά για εκείνη.

Πλέον η Ανόρθωση καλείται να αφήσει πίσω της την αναμέτρηση και να επικεντρωθεί στο σημαντικό και δύσκολο ματς της Πέμπτης (02/02, 19:00), όπου υποδέχεται την Ομόνοια στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», με μοναδικό στόχο να επιστρέψει στα τρίποντα.