Συνέχισε με νίκη η Πετρολίνα ΑΕΚ, πήρε τη νίκη στο παιχνίδι με την ΕΘΑ

Κυριακή, 12/11/2023 - 18:07

Με διπλό συνεχίζει την πορεία της στην ΟΠΑΠ Basket Leauge η Πετρολίνα ΑΕΚ, επικράτησε της ΕΘΑ με 90-71 και τον Σιμιτζή να ξεχωρίζει πετυχαίνοντας 22 πόντους και 5 τρίποντα.

Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε δυναμικά στο παρκέ και προηγήθηκε με 6-0 στο 2’ μετά από εύστοχο τρίποντο του Σιζόπουλου. Η ΕΘΑ δεν επέτρεψε στους αντιπάλους να ανοίξουν τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 6-6 στο 4’, ενώ βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 6’ με τρίποντο του Νεοφύτου (13-11). Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ στο επόμενο λεπτό με 14-13 και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-23).

Στη δεύτερη περίοδο οι κιτρινοπράσινοι ήταν πιο επιθετικοί και με το τρίποντο του Σιμιτζή στο 16’ έκαναν τι 35-28. Στο 18’ ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (31-44), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 38-48 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά, με την ΑΕΚ φτάνει στο +20 στο 23’ (39-59). Η ομάδα της Έγκωμης μείωσε σε 60-45 στο 26’ με την ομάδα του Κιτίου όμως να ελέγχει το παιχνίδι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο, χωρίς όμως η ΕΘΑ να καταφέρει γυρίσει το παιχνίδι και την Πετρολίνα ΑΕΚ να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνος με 90-71.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 38-48, 48-69, 71-90

ΕΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλής): X`Kώστας 6 (2), Hightower 22 (2), Νεοφύτου 3 (1), Reed 7 (1), Stevenson 24, Clemons 9 (1), Βατυλιώτης, Gorman, Farisoglu, Κωνσταντίνου, Ορφανός, Κυριακίδης

AEK (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Jones 5, Σιμιτζής 22 (5), Brown 19, Σιζόπουλος 8 (1), Hunt 15 (1), Hollingsworth 10 (1), Γεωργίου, Λοϊζίδης, Λουκά, Παντελή 3 (1), Τσουλουπας, Μαντοβάνης 8 (2)