Τα έδωσε όλα στη Γαλλία, αλλά αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι η Ομόνοια

Mε «ψηλά το κεφάλι» αποκλείστηκε η Ομόνοια από τη συνέχεια του CEV Challenge Cup. Παίζοντας εκπληκτικό βόλεϊ μετά το πρώτο σετ οι «πράσινοι» έχασαν στην Narbonne Arena από την Narbonne Volley με 2-3 σετ  σε 116’ και σε συνδυασμό με την ήττα με 0-3 στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» αποκλείστηκαν από τη συνέχεια.

H Oμόνοια αντιμετώπισε τους Γάλλους χωρίς τον Dimitry Leontyev  όμως ο Αχιλλέας Πετρακκίδης που τον αντικατέστησε τα πήγε περίφημα.  Οι παίκτες του Σάββα Σάββα βρέθηκαν να χάνουν 0-2 σετ, αλλά ισοφάρισαν 2-2 και διεκδίκησαν μια τιμητική νίκη γοήτρου.

Κορυφαίος της Ομόνοιας ήταν με 30 πόντους ο Βραζιλιάνος ακραίος Evandro Souza, ενώ 21 πόντους  είχε ο Νικόλας Ελευθερίου.

Πολύ άσχημο το πρώτο σετ για την ομάδα μας που αιφνιδιάστηκε έμεινε πίσω στο σκορ και η Narbonne ολοένα αύξανε τη διαφορά 21-09  και κέρδισε 25-11 σε 20’ με την ομάδα μας να χάνει 0-1 σετ.

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινοι» έμειναν κοντά στο σκορ 10-08. Η ομάδα του Σάββα Σάββα ήταν πολύ καλή και πίεσε τους Γάλλους 16-11 και 21-17. Στο τέλος όμως η Narbonne επικράτησε με 25-20 σε 24’. Η Narbonne Volley διαμόρφωσε το 2-0 και ουσιαστικά η πρόκριση τέλειωσε για την Ομόνοια.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του «τριφυλλιού» παρουσιάστηκε με φοβερές δυνάμεις και προηγήθηκε 17-21 επιδιώκοντας να μείνει στο παιχνίδι. Η ομάδα μας συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα 21-23  κερδίζοντας 21-25 σε 26’  μειώνοντας σε 1-2 και οι ελπίδες για μια διεθνή νίκη αναπτερώθηκαν.

Οι «τριφυλλοφόροι» ήθελαν να κερδίσουν και άλλο σετ και το τέταρτο σετ ήταν ντέρμπι 06-06. Η Ομόνοια τα έδωσε όλα και προηγήθηκε 10-12 δείχνοντας την ποιότητά της και  πόσο ήθελε το σετ. Οι «πράσινοι» συνέχισαν την πολύ καλή εμφάνιση και ξέφυγαν 17-21 . Οι Γάλλοι όμως μείωσαν 22-23. Η Ομόνοια δεν έκανε χαρακίρι, αφού νίκησε 23-25 σε 27’ και ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Η ομάδα του Σ. Σάββα τα έδωσε όλα και στο τάϊ – μπρέικ και προηγήθηκε 06-07. Oι Γάλλοι όμως προσπέρασαν 14-12  και κέρδισαν 15-12 με  την Ομόνοια να χάνει με 3-2 σετ με «ψηλά το κεφάλι».

ΝΑΡΒΟΝΝΕ VOLLEY (F. FALASCA): Basserau, Uriarte, Jouffroy, Verissimo, Bougouerra, Zerba –Λίμπερο: Durand, Duee – Aλλαγές: Domenech, Socie, Gabin, Faganas.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ):Α. Πετρακκίδης, Ελευθερίου, Soouza, Προδρόμου, Αλεξίου, Lescov – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές:  Σ. Πετρακκίδης.