Τέιτουμ σε ρυθμούς...MVP, πάτησε με 40αρα τους Μπακς του άστοχου Γιάννη

Δευτέρα, 26/12/2022 - 09:15

Τα καλύτερα δυνατά... Χριστούγεννα έκαναν οι Σέλτικς!

Η ομάδα της Βοστώνης πάτησε τους Μιλγουόκι Μπακς με σκορ 139-118, ανεβαίνοντας στο 24-10, που είναι πλέον το καλύτερο ρεκόρ σε ολόκληρο το ΝΒΑ! Η ομάδα του Μπουντενχόλζερ, από την άλλη, παραμένει δεύτερη με ρεκόρ 22-11.

Οι Σέλτικς είχαν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, οι Μπακς ωστόσο μέχρι το ημίχρονο ήταν μέσα στο ματς. Στην τρίτη περίοδο, οι πολύ εύστοχοι από τα 7.25 γηπεδούχοι (19/39) ξέφυγαν στο σκορ, και τελικά πανηγύρισαν μια πολύ εύκολη νίκη στο «TD Garden».

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ, που έδειξε με κάθε τρόπο ότι φέτος πάει για...MVP! Ο Αμερικανός φόργουορντ σκόραρε 41 πόντους σε 36 λεπτά, μαζεύοντας παράλληλα 7 ριμπάουντ και μοιράζοντας 5 ασίστ. Εξαιρετικό βράδυ και για τον Τζέιλεν Μπράουν, που πρόσθεσε 29 πόντους, οι δυο τους δηλαδή είχαν μαζί 70.

Για τους Μπακς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μεν 27 πόντους με 9 ριμπάουντ, ήταν όμως άστοχος (9/22) και άρχισε να μπαίνει στο πνεύμα του ματς στην τέταρτη περίοδο, όταν όλα πια είχαν τελειώσει. Πολύ θετικός ήταν ο Χόλιντεϊ με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ βοήθησαν Λόπεζ (16π.) και Κόνατον (15π.).

Τα δεκάλεπτα: 36-28, 62-61, 100-86, 139-118