Τελικό: ΑΕΚ - Ανόρθωση

Κυριακή, 27/1/2019 - 17:54

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη για την ΑΕΚ με 3-0 κόντρα στην Ανόρθωση. Η ομάδα της Λάρνακας «ισοπέδωσε» την ομάδα της Αμμοχώστου χάρη στα γκολ του Λαρένα (11’) και του Τρισκόφσκι (71’, 84’).

Πλέον, η ομάδα της Λάρνακας φτάνει στην τέταρτη θέση με 31 βαθμούς ενώ η Ανόρθωση παραμένει στην έκτη θέση με 27 βαθμούς.

Η ομάδα της Αμμοχώστου αναγκάστηκε να αγωνιστεί με δέκα ποδοσφαιριστές από το 20ο λεπτό από την αψυχολόγητη κόκκινη κάρτα του Ντουγκλάο.

27/01/2019
17:54
Τέλος στην αναμέτρηση, νίκη για την ΑΕΚ με 3-0.
27/01/2019
17:51
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
27/01/2019
17:45
85' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Αποχωρεί ο Τρισκόφσκι και την θέση του παίρνει ο Γιάννου.

27/01/2019
17:44
84' Γκολ για την ΑΕΚ

Κι άλλο γκολ από την ΑΕΚ και τον Τρισκόφσκι. Λάθος από την άμυνα της Ανόρθωσης και ο Σκοπιανός μέσα από την μεγάλη περιοχή κάνει το 3-0 για την ομάδα του.

27/01/2019
17:43
82' Αλλαγή για την Ανόρθωση

Ο Ράγιος ήταν η τρίτη αλλαγή για την ομάδα του καθώς έδωσε τη θέση του στον Νίκα Κατσαράβα.

27/01/2019
17:42
82' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Τζέφρεν μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ του απέκρουσε ο Βάργκιτς ενώ στη συνέχεια της φάσης το πλασέ του Τέτε πέρασε έξω.

27/01/2019
17:37
77' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Λαρένα, αποχωρεί για να δώσει τη θέση του στον Τρουγιόλς.

27/01/2019
17:31
71' Γκολ για την ΑΕΚ

Σέντρα πάρε - βάλε από τον Τέτε, ο Τρισκόφσκι ήταν στο κατάλληλο σημείο και με κοντινή προβολή έκανε τα τέρματα της ομάδα του δύο.

27/01/2019
17:27
67' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση

Έξω οι Ντούρις και Στεφανέλι

Μέσα οι Μπέκα και Λαβόρδε

27/01/2019
17:21
62' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Πρώτη αλλαγή για την ομάδα της Λάρνακας. Ο Ακίνο αποχώρησε για να δώσει τη θέση του στον Τζεφρέν Σουάρες ο οποίος έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της ΑΕΚ.

27/01/2019
17:20
61' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά - πάσα μέσα από την μεγάλη περιοχή και στη συνέχεια ο Ράγιος από το σημείο του πέναλτι εκ νέου με το κεφάλι δεν κατάφερε να κερδίσει τον Τόνιο.

27/01/2019
17:17
57' Κόρνερ για την ΑΕΚ

Ο Κάσες βρέθηκε εκτός περιοχής, έκανε το σουτ όμως ο Αρτυματάς έδιωξε σε κόρνερ. Χωρίς προβλήματα πέρασε αυτή η φάση για την «Κυρία» μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

27/01/2019
17:09
50' Σουτ για την Ανόρθωση

Γέμισμα από την άμυνα της Ανόρθωσης. Παραλήπτης ο Στεφανέλι ο οποίος έκανε το σουτ όμως ο Τόνιο μάζεψε χωρίς πρόβλημα.

27/01/2019
17:05
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου της αναμέτρησης
27/01/2019
16:50
Τέλος του ημιχρόνου 1-0 η ΑΕΚ
27/01/2019
16:49
45' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Ανόρθωση

Πάνω από την μπάλα ο Ντάνιελ Πράνιτς στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. Η μπάλα πέρασε έξω.

27/01/2019
16:45
45' Τρία λεπτά επιπλέον από τον διαιτητή της αναμέτρησης
27/01/2019
16:44
44' Μοναδική στιγμή για την ΑΕΚ

Ο Τρισκόφσκι βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι, έκανε την προσποίηση και ελευθερώθηκε όμως το σουτ που έκανε ανακόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Βάργκιτς ο οποίος κυριολεκτικά έσωσε την ομάδα του από το 2-0.

27/01/2019
16:40
40' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Σουτ εντός περιοχής για την ομάδα της Λάρνακας από τον Ακοράν όμως ο Βάργκιτς έσωσε την Ανόρθωση ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Τρισκόφσκι έκανε την κεφαλιά με τον Κροάτη τερματοφύλακα να σώζει εκ νέου την ομάδα του.

27/01/2019
16:37
37' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο από πλάγια για την ΑΕΚ

Λαρένα και Ακίνο πάνω από την μπάλα όμως η εκτέλεση απομακρύνθηκε δύσκολα από την άμυνα της «Κυρίας».

27/01/2019
16:30
30' ΣΧΟΛΙΟ

Μετά το γκολ της ΑΕΚ η Ανόρθωση φάνηκε να δείχνει ότι μπορεί να αντιδράσει, κράτησε την μπάλα και προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων.

Μετά την αψυχολόγητη αποβολή του Ντουγκλάο, η ομάδα της Αμμοχώστου υποχώρησε και πλέον τα ηνία του αγώνα τα έχει η ΑΕΚ καθώς κρατάει περισσότερο την μπάλα ψάχνοντας το 2-0.

27/01/2019
16:28
28' Σουτ για την ΑΕΚ

Όμορφη συνεργασία για τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ με τελικό παραλήπτη τον Ακίνο εκτός περιοχής ο οποίος έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

27/01/2019
16:21
22' Σουτ για την ΑΕΚ

Ο Χέφελ αν και πλάγια εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, στέλνοντας την μπάλα έξω.

27/01/2019
16:21
21' Κόκκινη κάρτα για την Ανόρθωση

Αψυχολόγητη ενέργεια από τον Ντουγκλάο ο οποίος ενώ είχε ήδη κίτρινη κάρτα έκανε φάουλ για κάρτα στα πλάγια. Ο Τιμόθεος αμέσως του έδειξε την κίτρινη κάρτα και τον έστειλε στα αποδυτήρια.

Έτσι, η Ανόρθωση για 70 και πλέον λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα.

27/01/2019
16:11
11' Γκολ για την ΑΕΚ

Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Λαρένα και 1-0 για τους γηπεδούχους.

ΛΑΡΕΝΑ

27/01/2019
16:10
10' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ

Ο Ντουγκλάο έχασε την μπάλα και στην προσπάθεια να την ξανά κερδίσει έκανε φάουλ στον Ακίνο. Πάνω από την μπάλα ο Λαρένα και Χέφελ.

27/01/2019
16:08
9' Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στην αναμέτρηση

Ο Στεφανέλι πήρε τη μπάλα πλάγια μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ελίχθηκε ωραία όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

27/01/2019
16:01
Ρεκόρ για τον Νταβίντ Καταλά

Ιστορικής σημασίας παιχνίδι για τον αρχηγό της ΑΕΚ. Ο Ισπανός συμπληρώνει 193 παιχνίδια με τη φανέλα της ΑΕΚ και γίνεται ο παίκτης με τις περισσότερες συμμετοχές με τη φανέλα της ομάδας στην ιστορία.

Ξεπέρασε τον Στέλιο Στυλιανού ο οποίος είχε καταγράψει 192 συμμετοχές με τη φανέλα της ομάδας.

27/01/2019
16:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης
27/01/2019
15:57
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο

Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης.

27/01/2019
15:20
Ανάλυση ενδεκάδων

Με την ίδια συνταγή όπως και την περασμένη εβδομάδα ο Ιμανόλ Ιδιάκεθ για την ΑΕΚ. Με αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα ο προπονητής της Ανόρθωσης.

ΑΕΚ: Όπως είχαμε αναφέρει και τις περασμένες μέρες, ενδεκάδα που κερδίζει -και μάλιστα 5-0- δύσκολα μπορεί να αλλάξει. Έτσι, ο τεχνικός της ΑΕΚ ήρθε να μας επιβεβαιώσει και να παρατάξει ακριβώς την ίδια ενδεκάδα με αυτή που παρέταξε στο Μακάρειο με το ίδιο σχηματισμό 3-5-2.

Ανόρθωση: Ο αποκλεισμός από την Ένωση φαίνεται να ταρακούνησε αρκετά άπαντες στην ομάδα της Αμμοχώστου και πλέον η αντίδραση είναι επιτακτικής ανάγκης. Ο Ολλανδός τεχνικός προχώρησε σε αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι του κυπέλλου.

Συγκεκριμένα, ο Στρέπελ άφησε εκτός τον «Σίφο» λόγω ίωσης και τον Κατσαράβα στον πάγκο για να δώσει λεπτά συμμετοχής στον Στεφανέλι.

Έντονο το νέο Κυπριακό στοιχείο με τους Αρτυματά και Ιωάννου να βρίσκονται στο αρχικό σχήμα.