Τελικό: ΑΕΚ - Απόλλωνας

Τετάρτη, 9/1/2019 - 20:55

Ολοκληρώθηκε στο 0-0 το ντέρμπι της εξ αναβολής δεύτερης αγωνιστικής μεταξύ ΑΕΚ και Απόλλωνα. Το παιχνίδι ήταν κακό σε θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο και δεν αξίωσε δάφνες ποιότητας. Ένα αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες στην προσπάθεια που γίνεται για την κατάληψη των στόχων της φετινής σεζόν.

Mε αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ παρέμεινε στην έκτη θέση του πρωταθλήματος με 22 βαθμούς και 13 ολόκληρους βαθμούς μακριά από την κορυφή ενώ ο Απόλλωνας στην τρίτη θέση με 31 βαθμούς και τέσσερις μακριά από την κορυφή.

09/01/2019
20:55
Τέλος στην αναμέτρηση
09/01/2019
20:51
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
09/01/2019
20:47
85' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στην θέση του Άντον Μάγκλιτσα ο Καραγιόλ.

09/01/2019
20:45
83' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Μάγκλιτσα βρέθηκε φάτσα με τον Τόνιο όμως το βολέ που επιχείρησε ήταν απογοητευτικό και πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ισπανού.

09/01/2019
20:44
84' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Από πλάγια θέση ο Χάμπος προσπάθησε να απειλήσει τον Τόνιο όμως ο Ισπανός τερματοφύλακας της ΑΕΚ έσωσε την ομάδα του με ωραία επέμβαση.

09/01/2019
20:38
77' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Στην θέση του Κάσες ο Βίνσεντ Λαμπάν.

09/01/2019
20:35
74' ΣΧΟΛΙΟ

Κάκιστος συνεχίζει να είναι ο ρυθμός της αναμέτρησης στο δεύτερο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες υποκύπτουν σε πάρα πολλά λάθη ενώ δεν λείπουν και οι σκληρές μονομαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών. Σχεδόν ανύπαρκτες οι ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες στο δεύτερο ημίχρονο.

09/01/2019
20:31
70' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στην θέση του Σαρδινέρο ο Παπουλής.

09/01/2019
20:29
68' Σουτ για τον Απόλλωνα

Ο Γιώργος Βασιλείου στην αντεπίθεση μπήκε στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ όμως το συρτό σουτ που έκανε ανακόπηκε από τον Τόνιο σε κόρνερ.

09/01/2019
20:25
62' Φάουλ για τον Απόλλωνα

Ο Μάρκοβιτς εκτέλεσε απευθείας με την μπάλα να σταματά στα σώματα του τείχους.

09/01/2019
20:19
58' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Στην θέση του Ζελάγια ο Σκέμπρι.

09/01/2019
20:15
55' ΣΧΟΛΙΟ

Καμία αξιόλογη ευκαιρία στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου για τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δείχνει πιο απειλητική διάθεση από τον αντίπαλο της.

09/01/2019
20:07
47' Στο έδαφος ο Ίγκορ

Ο ακραίος αμυντικός της ΑΕΚ έφυγε υποβασταζόμενος κατά την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο όμως δείχνει να μην μπορεί να συνεχίσει και την θέση του θα πάρει ο Φακούντο Γκαρσία.

09/01/2019
20:06
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο
09/01/2019
19:49
Τέλος ημιχρόνου με τις δύο ομάδες στο 0-0
09/01/2019
19:47
45' Ένα λεπτό καθυστερήσεις
09/01/2019
19:37
35' ΣΧΟΛΙΟ

Έπεσε κάπως ο ρυθμός του αγώνα με τις δύο ομάδες να κυκλοφορούν την μπάλα κυρίως στον χώρο του κέντρου και τα αβίαστα λάθη να έχουν κάνει την εμφάνιση τους. Παραμένει «αβίαστα» το «στείρο» 0-0 στην Λάρνακα.

09/01/2019
19:28
26' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Τόνιο απέκρουσε την κεφαλιά του Μάγκλιτσα ο οποίος έμεινε ξεχασμένος από την άμυνα της ΑΕΚ. Εντυπωσιακή απέκρουση από τον κίπερ της ΑΕΚ.

09/01/2019
19:21
19' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ

Αρχικά ο Φλοριάν από αριστερά προσπάθησε να νικήσει τον Βάλε όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έπεσε σωστά και έδιωξε την μπάλα ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ίγκορ από δεξιά έκανε νέο σουτ με την μπάλα να σταματά και πάλι στον Βάλε.

09/01/2019
19:16
15' ΣΧΟΛΙΟ

Συνεχόμενα σκαμπανεβάσματα της μπάλας στις δύο περιοχής χωρίς όμως την ξεκάθαρη τελική ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες. Και οι δύο ομάδες φαίνονται αρκετά νευρικές στις προσπάθειες τους, λόγω και της βαθμολογικής κρισιμότητας της αναμέτρησης.

09/01/2019
19:12
11' Κόρνερ για τον Απόλλωνα

Στην εκτέλεση ο Μπρου, με τον Ζελάγια να παίρνει την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε έξω.

09/01/2019
19:08
7' Πέναλτι ζητά η ΑΕΚ

Κίτρινη κάρτα στον Ακοράν για θέατρο ο οποίος ζήτησε πέναλτι. Σωστή η απόφαση του Γιώργου Νικολάου.

09/01/2019
19:06
5' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Μάγκλιτσα μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στην μικρή περιοχή όμως ο Καταλά πρόλαβε τον Ζελάγια προ κενού τέρματος και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

09/01/2019
19:04
3' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ

Ο Βασιλείου έσπρωξε τον Ίγκορ κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ από δεξιά όπως κάνει επίθεση η ομάδα της Λάρνακας. Κατά την εκτέλεση ο Βάλε απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

09/01/2019
19:02
1' ;Έναρξη της αναμέτρησης