Τελικό: ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ

Κυριακή, 20/1/2019 - 17:51

Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής ο ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας επικράτησαν με 1-0 της ΑΕΛ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νούνο Μοράις στο 59ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 41 βαθμούς και αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς μακριά από ΑΕΛ και Απόλλωνα που έχουν από 37.

Από την πλευρά της η ομάδα της Λεμεσού υποχώρησε στη τρίτη θέση καθώς στην ισοβαθμία υστερεί του Απόλλωνα.

Μπορεί να είναι πολύ νωρίς για σενάρια τίτλου όμως ο ΑΠΟΕΛ κακά τα ψέματα έχει βάλει τις βάσεις για το έβδομο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

20/01/2019
17:51
Τέλος στην αναμέτρηση, μεγάλος νικητής με 1-0 ο ΑΠΟΕΛ
20/01/2019
17:47
90' Μοναδική ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Αρτυματάς εντός περιοχής έκανε το πλασέ στο δοκάρι του Πρόσεκ και ο Εφραίμ προ κενού τέρματος στη συνέχεια κατάφερε να στείλει την μπάλα έξω.

20/01/2019
17:47
90' Τέσσερα λεπτά από τον διαιτητή της αναμέτρησης
20/01/2019
17:46
90' Φάουλ σε καλό σημείο από πλάγια για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτελεί με πάσα ο Ζαχίντ για να σπαταλήσουν κάποια πολύτιμα δευτερόλεπτα.

20/01/2019
17:41
85' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Δεύτερη κίνηση για τον Τραμεζάνι. Ο Νατέλ παραχωρεί τη θέση του στον Κωστάκη Αρτυματά.

20/01/2019
17:34
78' Απευθείας κόκκινη για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Αντρέας Μακρής έφυγε στην κόντρα και λίγο πριν μπει στην περιοχή ανατράπηκε από τον Νικόλα Ιωάννου με τον διαιτητή της αναμέτρησης να του δείχνει απευθείας την κόκκινη κάρτα.

20/01/2019
17:33
77' Κλείνει της αλλαγές του ο Κέρκεζ

Μαρκόσκι στη θέση του Αντρέα Αβραάμ

20/01/2019
17:33
Εικόνες που είχαμε ξεχάσει κάπως στα Κυπριακά γήπεδα
20/01/2019
17:27
70' ΣΧΟΛΙΟ

Μετά την αποβολή και το γκολ του ΑΠΟΕΛ η ομάδα της Λεμεσού φαίνεται να τα έχει κάπως χαμένα καθώς δεν μπορεί να ανταλλάξει σωστά την μπάλα. Από την άλλη οι πρωταθλητές πιέζουν ψάχνοντας το δεύτερο γκολ για να «κλειδώσουν» το τρίποντο.

20/01/2019
17:26
69' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Γιώργος Εφραίμ λίγο έξω από την περιοχή έκανε το φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πρόσεκ.

20/01/2019
17:24
68' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ

Στην θέση του Άλεξ Ντα Σίλβα πέρασε ο Αντόνια.

20/01/2019
17:20
64' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Μπάλογκ ο Γιώργος Εφραίμ.

20/01/2019
17:15
59' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Εύστοχος ο Νούνο Μοράις ανοίγει το σκορ. Φτάνει τα δέκα γκολ στο πρωτάθλημα ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ και κάνει ρεκόρ καριέρας. Πρώτη φορά σκοράρει σε μια σεζόν διψήφιο αριθμό τερμάτων.

20/01/2019
17:13
57' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ και αποβολή για την ΑΕΛ

Ο Ενσούε βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ και από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ. Ο Πρόσεκ απέκρουσε την μπάλα όμως η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Τεξέιρα και ο Νικολάου έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι.

Μετά τον καταλογισμό του πέναλτι ο αμυντικός της ΑΕΛ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης και αποβλήθηκε.

20/01/2019
17:09
53' Προϋποθέσεις για την ΑΕΛ

Ο Άλεξ έστειλε την μπάλα πίσω από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Παραλήπτης ο Αντρέας Αβραάμ ο οποίος πέρασε τον Βάτερμαν όμως έφυγε πολύ πλάγια και άνοιξε πολύ την μπάλα. Εν τέλει, έκανε τη σέντρα όμως και αυτή ήταν δυνατή, έτσι, πέρασε ανεκμετάλλευτη η ευκαιρία για την ΑΕΛ.

20/01/2019
17:02
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
20/01/2019
16:45
Τέλος ημιχρόνου με τις δύο ομάδες στο 0-0
20/01/2019
16:45
45' Ένα λεπτό επιπλέον από τον κ. Νικολάου
20/01/2019
16:41
42' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ενσούε έκανε σέντρα από τα δεξιά με τον Μπάλογκ να πιάνει την κεφαλιά λίγο έξω από την μικρή περιοχή. Η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Πρόσεκ.

20/01/2019
16:39
40' ΣΧΟΛΙΟ

Συνεχίζουν να είναι παθητικές οι δύο ομάδες χωρίς να έχουν καταφέρει κάτι αξιόλογο μέχρι στιγμής μπροστά από τις δύο εστίες. Δεν θα έχουμε να θυμόμαστε πολλά από το πρώτο ημίχρονο από ότι φαίνεται. Για να δούμε τι μας επιφυλάσσουν τα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου.

20/01/2019
16:28
29' Φάουλ από πλάγια για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Γκαθτανάγια γκρέμισε τον Καζού με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως το φάουλ. Ο Μοράις στην εκτέλεση. Με σέντρα βρήκε τον Μερκή ο οποίος έπιασε την κεφαλιά - πάσα όμως ο Γκαθτανάγια έδιωξε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

20/01/2019
16:24
25' ΣΧΟΛΙΟ

Πολύ χαμηλός ο ρυθμός της αναμέτρησης εδώ και ένα δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες φαίνεται να θέλουν να προστατέψουν πρώτα την αμυντική τους γραμμή και μετέπειτα να βγουν στην επίθεση.

Πάντως, δεν λείπουν και τα αβίαστα λάθη από τις δύο ομάδες τα οποία φέρνουν και τον εκνευρισμό στον κόσμο που βρίσκεται στις κερκίδες.

Με μια γρήγορη σκέψη αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είναι πανομοιότυπα του παιχνιδιού του πρώτου γύρου στο ΓΣΠ όπου ο Τραμεζάνι έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ.

Για την ιστορία, το παιχνίδι του πρώτου γύρου έληξε στο ισόπαλο 0-0.

20/01/2019
16:21
Όμορφες παρουσίες στις κερκίδες του Τσιρείου
20/01/2019
16:17
17' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ

Δίπλα από το σημαιάκι του κόρνερ από τα αριστερά όπως κάνει επίθεση η ομάδα της ΑΕΛ προς την εστία που βλέπει τον αυτοκινητόδρομο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άλεξ όμως η μπάλα έφυγε έξω.

20/01/2019
16:11
12' Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι

Ο Άλεξ έκανε την σέντρα στην καρδιά της άμυνας του ΑΠΟΕΛ με τον Γκαθτανάγια να παίρνει την κεφαλιά όμως ο Βάτερμαν μάζεψε σταθερά την μπάλα.

20/01/2019
16:07
8' ΠΡΩΤΟ ΣΧΟΛΙΟ

Αρκετά δυνατό παιχνίδι μέχρι στιγμής με πολλά φάουλ. Οι δύο ομάδες δεν έχουν καταφέρει ακόμη να απειλήσουν τις εστίες των δύο τερματοφυλάκων.

20/01/2019
16:04
5' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ

Μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης ο Χάρης Κυριάκου αποχωρεί από την αναμέτρηση για να δώσει τη θέση του στον Αντρέα Αβραάμ.

20/01/2019
16:00
1' Σέντρα στην μεγάλη αναμέτρηση
20/01/2019
15:54
Είσοδος ομάδων

Εισέρχονται οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Θα ακολουθήσουν τα διαδικαστικά και μετέπειτα η σέντρα της μεγάλης αναμέτρησης.

20/01/2019
15:53
Προσέλευση κόσμου

Για άλλη μια αγωνιστική η προσέλευση του κόσμου στις κερκίδες είναι απογοητευτική.

Με μια πρώτη εκτίμηση οι φίλοι της ΑΕΛ είναι περισσότερη αυτή τη στιγμή στις κερκίδες του Τσιρείου.

20/01/2019
15:43
Αποκλεισμός για τον Τάμαρι στο Ασιατικό κύπελλο

Η Ιορδανία αντιμετώπισε το Βιετνάμ για την φάση των «16» της διοργάνωσης. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το αποτέλεσμα στο 1-1 και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση χωρίς κάποιο γκολ. Έτσι, οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι όπου το Βιετνάμ επικράτησε με 2-4 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο ποδοσφαιριστής αναμένεται να επιστρέψει στη χώρα μας όπου θα πάρει την απαραίτητη ξεκούραση τόσο σωματική όσο και ψυχολογική σύμφωνα με τον εκπρόσωπο τύπου του ΑΠΟΕΛ Νεκτάριο Πετεβίνο.

20/01/2019
15:29
Ανάλυση εντεκάδων

Με σχηματισμό 3-5-2 φαίνεται πως ξεκινούν την σημερινή μεγάλη αναμέτρηση και οι δύο προπονητές.

ΑΕΛ

Αρχή κάνουμε με την γηπεδούχο ομάδα της ΑΕΛ. Ο Ντούσαν Κέρκεζ αποφάσισε να δώσει φανέλα βασικού για πρώτη φορά στο καινούριο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας Γκοντάλ ο οποίος θα πλαισιώσει τους Τεξέιρα και Λαφράνς στο κέντρο της άμυνας. Από κει και πέρα Κυριάκου και Γουήλερ θα αναλάβουν να κρατούν όλη τη γραμμή τους ενώ το κέντρο θα στελεχωθεί από τους Γκαθτανάγια, Ζτραφκόφσκι και Αντάμοβιτς. Προωθημένοι για τους Λεμεσιανούς θα είναι ο Άλεξ μαζί με τον φορμαρισμένο Αντρέα Μακρή.

ΑΠΟΕΛ

Και πάλι με το αγαπημένο του 3-5-2 ο Ιταλός προπονητής του ΑΠΟΕΛ. Αποφάσισε να αφήσει στον πάγκο τον ανέτοιμο Καρλάο για να δώσει φανέλα βασικού στον Πραξιτέλη Βούρο ο οποίος θα βρεθεί στο κέντρο της άμυνας μαζί με τους Μερκή και Ιωάννου. Τις γραμμές θα ελέγχουν οι Καζού και Ενσούε ενώ στην μεσαία γραμμή θα είναι ο αρχηγός Μοράις με τον Σόουζα και ελαφρώς πιο μπροστά τον Ζαχίντ. Μπροστά θα βρεθεί ο Λέο Νατέλ με αιχμή του δόρατος τον Μπαλόγκ.

Εκτός αποστολής για τους πρωταθλητές έμεινε τελικά ο Ντε Βινσέντι ο οποίος δεν πρόλαβε να επανέλθει μετά τον τραυματισμό του.