Τελικό: ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ

Τετάρτη, 27/2/2019 - 19:52

Ολοκληρώθηκε η πρώτη αναμέτρηση για τα προημιτελικά του κυπέλλου μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της ΑΕΚ. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 και άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ζαχίντ από το σημείο του πέναλτι στο 18ο λεπτό ενώ η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Σάστρε στο 38ο λεπτό.

Αποτέλεσμα καθ’ όλα δίκαιο καθώς οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο στην αναμέτρηση. Ο επαναληπτικός την ερχόμενη εβδομάδα θα καθορίσει την ομάδα που θα πάρει την θέση στα ημιτελικά.

Ήδη στον ημιτελικό βρίσκονται ΑΕΛ και Ένωση.

• Να θυμίσουμε ότι ο μεγάλος τελικός θα μεταδοθεί αποκλειστικά από τον Alpha Kύπρου.
27/02/2019
19:52
Τέλος στην αναμέτρηση με το αποτέλεσμα στο 1-1
27/02/2019
19:48
90' Τέσσερα λεπτά επιπλέον για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης
27/02/2019
19:46
89' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ

Λαρένα αντί του Σάστρε.

27/02/2019
19:45
87' Μοναδική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εφραίμ γύρισε την μπάλα στη περιοχή και ο Μπέζιακ με κοντινή προβολή δεν κατάφερε να βρει στόχο με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

27/02/2019
19:43
84' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ

Στην θέση του Απόστολου Γιάννου ο Ντάνι Ακίνο.

27/02/2019
19:40
82' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ

Κάκιστη εκτέλεση από τον Χέφελ ο οποίος έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά.

27/02/2019
19:35
78' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ

Στη θέση του Ακοράν πέρασε ο Ίγκορ Σίλβα.

27/02/2019
19:34
76' Ολοκλήρωσε τις αλλαγές του ο ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Μπάλογκ πέρασε ο Μπέζιακ ενώ ο Ζαχίντ παραχώρησε τη θέση του στον Γιάκολις.

27/02/2019
19:31
73' Καλό σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τάμαρι πήρε την μπάλα από τον Σόουζα, ελίχθηκε ωραία στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στην αγκαλιά του Τόνιο.

27/02/2019
19:20
62' Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μούσα Αλ Τάμαρι περνάει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Βιντιγκάλ.

27/02/2019
19:20
62' Σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Γιώργος Εφραίμ βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, έκανε το σουτ όμως ο Τόνιο έσωσε την ομάδα του με υπερπροσπάθεια και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

27/02/2019
19:19
61' Ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ωραίος συνδυασμός των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ με τον Λαρένα να πατά περιοχή να κάνει μερικές προσποιήσεις αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό.

27/02/2019
19:13
55' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εφραίμ δοκίμασε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Τόνιο.

27/02/2019
19:09
51' ΣΧΟΛΙΟ

Νωχελικός σε αυτά τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ. Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Κρατάει περισσότερο την μπάλα και ψάχνει τον τρόπο να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Ρόμο.

Ο κόσμος του ΑΠΟΕΛ έχει αρχίσει ήδη να δυσφορεί και ζητά από τον προπονητή της ομάδας να προβεί σε αλλαγές.

27/02/2019
19:03
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
18:45
45' Δύο λεπτά επιπλέον για το πρώτο ημίχρονο
27/02/2019
18:41
41' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ζαχίντ πήρε μέτρα στο γήπεδο και βρέθηκε έξω από την περιοχή της ΑΕΚ. Το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις έξω από το δοκάρι του Τόνιο.

27/02/2019
18:38
38' Γκολ για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κόντρα στη ροή του αγώνα φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με όμορφο σουτ του Σάστρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

α

27/02/2019
18:33
34' Μοναδική στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μπάλογκ μπήκε από πλάγια στην περιοχή και με εξωτερικό πλασέ δεν κατάφερε να νικήσει τον Τόνιο ο οποίος έσωσε την ομάδα του.

Στη συνέχεια της φάσης οι αμυντικοί της ΑΕΚ πρόλαβαν τον επερχόμενο Ζαχίντ.

27/02/2019
18:31
31' Ζητά πέναλτι η ΑΕΚ

Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ρόμο σε έξοδο συγκρούστηκε με τον Μοϊσόφ στην μικρή περιοχή όμως ο διαιτητής δεν υπόδειξε παράβαση.

Σωστή επιλογή από τον διαιτητή καθώς η φάση διαδραματίστηκε εντός μικρής περιοχής.

27/02/2019
18:27
Το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά το πήρε η ΑΕΛ

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε στις δύο αναμετρήσεις του Ερμή με συνολικό σκορ 7-2 και είναι ήδη στους «4» του θεσμού.

27/02/2019
18:24
25' ΣΧΟΛΙΟ

Ο ΑΠΟΕΛ από την αρχή της αναμέτρησης ήταν καλύτερος και κατάφερε να εξαργυρώσει την υπεροχή του με ένα γκολ λίγο μετά το πρώτο τέταρτο.

Η ΑΕΚ προσπαθεί ακόμη να βρει τα πατήματα της μέσα στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ όμως δείχνει αρκετά νευρική, ειδικά μετά το γκολ του ΑΠΟΕΛ.

27/02/2019
18:17
18' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Εύστοχος ο Ζαχίντ και 1-0 για τους πρωταθλητές.

α

27/02/2019
18:17
17' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Όμορφή συνεργασία ανάμεσα σε Μπάλογκ, Ζαχίντ και Εφραίμ με τον τελευταίο να ανατρέπεται εντός μεγάλης περιοχής από τον Γκαρσία και τον κ. Νικολάου να καταλογίζει αμέσως το πέναλτι.

27/02/2019
18:11
12' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ ήρθε στο 12ο λεπτό. Ο Χέφελ στα όρια της περιοχής έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ρόμο.

27/02/2019
18:07
8' Πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση

Ο Μπάλογκ έγινε παραλήπτης της μπάλας έξω από την μεγάλη περιοχή από τον Ζαχίντ. Επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε έξω, χωρίς ουσιαστικά να απειλήσει ιδιαίτερα τον Τόνιο.

27/02/2019
18:03
3' Πίεση από τον ΑΠΟΕΛ

Δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος πιέζει την ΑΕΚ και ψάχνει από νωρίς το γκολ.

27/02/2019
17:59
1' Έναρξη της αναμέτρησης