Τελικό: ΑΠΟΕΛ - Απόλλωνας

Δευτέρα, 3/12/2018 - 21:03

Με πεντάρα φιλοδώρησε τον Απόλλωνα ο ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος με τελικό αποτέλεσμα 5-1. Οι «γαλαζιοκίτρινοι» είχαν σε καταπληκτική μέρα τον Τάμαρι ο οποίος έκανε εντυπωσιακό παιχνίδι και δίκαια πήραν τη νίκη. Ο Απόλλωνα παρά την κάκιστη αμυντική λειτουργία στάθηκε καλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο και το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική παρουσία των ποδοσφαιριστών του Αυγουστή οι οποίοι φάνηκε να επηρεάζονται πάρα πολύ από την αποβολή του Βάλε στο πρώτο ημίχρονο. Πλέον μετά από αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ στο Παραλίμνι η κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παίρνει «φωτιά».

03/12/2018
21:03
Τέλος στην αναμέτρηση. Μεγάλος νικητής με 5-1 ο ΑΠΟΕΛ
03/12/2018
21:00
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
03/12/2018
20:51
82' ΣΧΟΛΙΟ

Διαδικαστικού χαρακτήρα φαίνονται να είναι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ο ΑΠΟΕΛ γυροφέρνει την μπάλα και ο Απόλλωνας προσπαθεί να αμυνθεί για να μην ξεφύγει ακόμη περισσότερο το σκορ.

03/12/2018
20:49
80' Κλείνει με τις αλλαγές του ο ΑΠΟΕΛ

Την θέση του Ντε Βινσέντι πήρε ο Κωστάκης Αρτυματάς.

03/12/2018
20:46
76' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Σέντρα στην περιοχή με τον Σκέμπρι να πιάνει την κεφαλιά όμως ο Βάτερμαν μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

03/12/2018
20:39
69' Άλλο ένα Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ατομική προσπάθεια από τον Tάμαρι ο οποίος την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Ενσούε. Αυτό με τη σειρά του τέλειωσε κατάλληλα την φάση από το σημείο του πέναλτι.

03/12/2018
20:36
67' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μπαλόγκ πήρε τη θέση του Νατέλ και ο Γκέντσογλου την θέση του Ζαχίντ.

03/12/2018
20:35
66' Τρίτη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Μάγκλιτσα δίνει τη θέση του στον Σκέμπρι εν μέσω αποδοκιμασιών από τους φίλους του ΑΠΟΕΛ.

03/12/2018
20:32
62' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Τετ α τετ από τον Τάμαρι ο οποίος δεν δυσκολεύεται να νικήσει τον Κίσσα.

03/12/2018
20:31
60' ΣΧΟΛΙΟ

Ο Απόλλωνας να και παίζει με παίκτη λιγότερο, καταφέρνει να πιέζει τον ΑΠΟΕΛ και να ψάχνει με αξιώσεις το γκολ που θα τον ξανά βάλει στο παιχνίδι.

03/12/2018
20:28
58' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Φοπάλα βρέθηκε «φάτσα» με το αντίπαλο τερματοφύλακα όμως το πλασέ που επιχείρησε κόντραρε στους αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ που πρόλαβαν να επιστρέψουν την τελευταία στιγμή.

03/12/2018
20:23
53' Αντεπίθεση για τον Απόλλωνα

Ο Φοπάλα βγήκε από πλάγια στην κόντρα για τους φιλοξενούμενους όμως το πλασέ του ήταν «άψυχο» και έδωσε την ευκαιρία στον Βάτερμαν να μαζέψει πολύ εύκολα.

03/12/2018
20:21
51' Φάουλ πλάγια έξω από την περιοχή για τον Απόλλωνα

Στην εκτέλεση ο Πέδρο ο οποίος βρήκε τον Χάμπο όμως η κεφαλιά του τελευταίου πέρασε έξω.

03/12/2018
20:15
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα με τον Φοπάλα στην θέση του Φακούντο.

19:57
45' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Καταπληκτική εκτέλεση από τα 30 μέτρα ο Νατέλ και 3-1 οι πρωταθλητές.

03/12/2018
19:48

Εύστοχη εκτέλεση από τον Νούνο Μοράις.

03/12/2018
19:47
45' Οκτώ λεπτά οι καθυστερήσεις
03/12/2018
19:46
45' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα

Την θέση του Παπουλή παίρνει ο Κίσσας για να καλύψει το κενό του Βάλε.

03/12/2018
19:46
44' Πάει να ξεφύγει η κατάσταση

Α

03/12/2018
19:43
42' Νέο πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Και πάλι ο Τάμαρι πρωταγωνιστής. Ατομική προσπάθεια μέσα στη μεγάλη περιοχή και κάκιστο πλασέ όμως ανατράπηκε από τον Βάλε ο οποίος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

03/12/2018
19:35
34' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Στην αντεπίθεση οι πρωταθλητές με τον Τάμαρι να γυρίζει στον Νατέλ ο οποίος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

03/12/2018
19:34
33' Κόρνερ για τον Απόλλωνα

Στην εκτέλεση και πάλι ο Ζοάο Πέδρο. Πιο ψηλά από όλους ο Καρλάο απομακρύνει τον κίνδυνο.

03/12/2018
19:33
32' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Χάμπος με γέμισμα στην περιοχή έβγαλε τον Μάγκλιτσα μόνο με τον Βάτερμαν όμως το τελείωμα του επιθετικού της Λεμεσιανής ομάδας ήταν κάκιστο.

03/12/2018
19:27
26' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ

Ο «Ντέβι» πάνω από την μπάλα. Προσπαθεί να νικήσει τον Βάλε ο οποίος είναι στο σωστό σημείο.

03/12/2018
19:20
19' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Με πλάτη το τέρμα στην περιοχή ο Μάγκλιτσα, γυρνάει γύρω από τον εαυτό του όμως το σουτ του καταλήγει έξω.

03/12/2018
19:17
16' Κόρνερ για τον Απόλλωνα

Απομάκρυνση σε νέο κόρνερ. Νέα απομάκρυνση σε τρίτο κατά σειρά κόρνερ. Απομακρύνει δύσκολα σε τέταρτο κατά σειρά κόρνερ η ομάδα του ΑΠΟΕΛ. Πολύ κακή η 4η εκτέλεση και απευθείας έξω η μπάλα.

03/12/2018
19:16
15' ΣΧΟΛΙΟ

Με πολλή ένταση μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο τέταρτο με τον ΑΠΟΕΛ να καταφέρνει να βρει το γκολ πριν το πρώτο δεκάλεπτο. Ο ΑΠΟΕΛ αγωνίζεται τελικά με ξεκάθαρο σχηματισμό 3-4-3.

03/12/2018
19:15
Το γκολ του ΑΠΟΕΛ
03/12/2018
19:09
8' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Αστοχεί ο Μοράις όμως ο Τάμαρι στην επαναφορά νικάει τον Μπρούνο Βάλε.

03/12/2018
19:07
6' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ατομική ενέργεια από τον Ταμαρι πίσω από το κέντρο και ανατροπή στην μεγάλη περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει αμέσως το πέναλτι.

03/12/2018
19:04
3' Πολύ νωρίς η πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι

Ο Παπουλής βλέπει την κίτρινη από τον διαιτητή σε μια προσπάθεια να ανακόψει την αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ.

03/12/2018
19:01
1' Έναρξη στην αναμέτρηση
Συστήματα από τους δύο προπονητές

ΑΠΟΕΛ: Ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ παρατάσσει την ομάδα του με σύστημα 3-5-2 σε μια προσπάθεια να χτυπήσει τον Απόλλωνα από τα φτερά της επίθεσης αλλά συνάμα να είναι και καλά οχυρωμένος πίσω όποτε αυτό χρειαστεί. Την αριστερή γραμμή όπως όλα δείχνουν αναλαμβάνει ο Καζού με τον Νσούε να έχει την ευθύνη για την δεξιά.

Ουσιαστικά οι δύο ποδοσφαιριστές έχουν αναλάβει όλο το βάρος τη ευθύνης στον σχεδιασμό του Τραμεζάνι καθώς θα αναλαμβάνουν πολλές από τις επιθετικές προσπάθειες των πρωταθλητών αλλά θα έχουν και σημαντικότατη δουλειά στην άμυνα αφού ο Απόλλωνα διαθέτει πολύ καλούς ποδοσφαιριστές στα φτερά της επίθεσης.

Ας κάνουμε προσπάθεια να λυθεί ο γρίφος του Τραμεζάνι πριν την σέντρα της αναμέτρησης. Βάτερμαν κάτω από το τέρμα με τριάδα στην άμυνα του Καρλάο, Μερκή και Ιωάννου. Από κει και έπειτα δεξιά σε όλη τη γραμμή ο Νσούε με τον Καζού στα αριστερά. Στον χώρο του κέντρου αναμένεται να κινηθεί ο Μοράις με τον Ζαχίντ. Ενώ ο Νατέλ θα βρεθεί λίγο πιο μπροστά τους ως «10άρι». Επιθετικό δίδυμο όπως όλα δείχνουν θα είναι ο Τάμαρι με τον Ντε Βινσέντι.

Απόλλωνας: Μέχρι τη μεσαία γραμμή πάνω κάτω γνωρίζαμε πως θα «έστηνε» την ομάδα του ο Κύπριος τεχνικός. Από κει και έπειτα ο Αυγουστή αποφάσισε να δώσει φανέλα βασικού στον Σαρδινέρο στο φτερό της επίθεσης αλλά και στον Μάγκλιτσα ο οποίος θα ηγηθεί της επιθετικής προσπάθειας της ομάδας του. Έτσι όλα οδηγούν στο αγαπημένο 4-2-3-1 για τον Σωφρόνη Αυγουστή.

Ο Βάλε κάτω από το τέρμα με τον Ζοαο Πέδρο δεξιά στην άμυνα και τον Βασιλείου αριστερά. Στο κέντρο της άμυνας θα βρεθούν οι Ρομπέρζ και Χάμπος ενώ στον χώρο του κέντρου οι Μάρκοβιτς και Σακέτι. Μπροστά τους σε ρόλο επιτελικού μέσου ο Περέιρα με τον Σαρδινέρο στα δεξιά και τον Παπουλή στα δεξία. Μοναδικός προωθημένος για την ομάδα της Λεμεσού ο Κροάτης Άντον Μάγκλιτσα.