Τελικό: Απόλλωνας - ΑΠΟΕΛ

Κυριακή, 24/2/2019 - 18:55

Τα πάνω κάτω έφερε ο ΑΠΟΕΛ και πήρε τη μεγάλη νίκη με 2-1 κόντρα στον Απόλλωνα. Μια νίκη η οποία τον επαναφέρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ενόψει των πλέι οφ.

Ο Απόλλωνας αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με το γκολ του Περέιρα στο 63ο λεπτό είδε τους Νατέλ στο 67ο και Μπάλογκ στο 84ο λεπτό να κάνουν την ανατροπή.

Ο ΑΠΟΕΛ στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ θα αγωνιστεί κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα ενώ ο Απόλλωνας θα αγωνιστεί με την Ομόνοια.

24/02/2019
18:56
Τέλος στην αναμέτρηση, μεγάλη νίκη για τον ΑΠΟΕΛ
24/02/2019
18:55
90' Φοβερή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Φοβερή φάση για τον ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις, τρεις με έναν στην αντεπίθεση ο Ζαχίντ έκανε κακό πλασέ απόκρουσε ο Βάλε.

24/02/2019
18:54
90' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Ο Παπουλής βρέθηκε απέναντι στον Ρόμο όμως ο Βενεζουελάνος νίκησε τον επιθετικό του Απόλλωνα.

24/02/2019
18:53
90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις
24/02/2019
18:50
86' Τελευταία αλλαγή για τον Απόλλωνα

Καραγιόλ αντί Σαρδινέρο.

24/02/2019
18:43
84' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ γυρίζει το παιχνίδι με τον Μπάλογκ. Κάθετη πάσα του Ζαχίντ στον Μπάλογκ ο Ούγγρος έκανε άψογο πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βάλε.

24/02/2019
18:38
78' Αλλαγή σχηματισμού

Με τέσσερις πίσω στην άμυνα το ΑΠΟΕΛ μετά και την αλλαγή του Γιάκολις. Στο δεξί άκρο ο Βούρος.

24/02/2019
18:37
77' Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Φώτης Παπουλής στην θέση του Ζελάγια.

24/02/2019
18:32
72' Από μια αλλαγή για την κάθε ομάδα

Ο Ζαχίντ περνάει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Γιάκολις.

Ο Φοπάλα στην θέση του Σκέμπρι.

24/02/2019
18:27
67' Γκολ για τον ΑΠΟΕΛ

Άμεση απάντηση του ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ. Ο Νατέλ με συρτό σουτ εκτός περιοχής ξεγέλασε τον Βάλε και ισοφάρισε για τον ΑΠΟΕΛ

24/02/2019
18:23
63' Γκολ για τον Απόλλωνα

Ο Φακούντο Περέιρα ανοίγει το σκορ για τον Απόλλωνα μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Τακουνάκι του Ζελάγια, ο Περέιρα βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σουτ ο Ρομό προσπάθησε να την αποκρούσει, αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

24/02/2019
18:21
62' Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Μπέζιακ ο Μπάλογκ.

24/02/2019
18:21
61' Σουτ για τον Απόλλωνα

Ο Σακέτι πήρε το «ριμπάουντ» έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ όμως το σουτ του ήταν άψυχο και πέρασε αργά έξω από το δοκάρι του Ρόμο.

24/02/2019
18:15
55' ΣΧΟΛΙΟ

Πάει να ανέβει κάπως ο ρυθμός της αναμέτρησης στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ακόμη απουσιάζουν οι μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Υπάρχει πρόθεση και από τους δύο προπονητές να εκμεταλλευτούν τους γρήγορους μεσοεπιθετικούς που διαθέτουν. Είναι φανερό ότι και οι δύο ομάδες δεν θέλουν να γνωρίσουν την ήττα ενόψει και της συνέχειας στα πλέι οφ.

24/02/2019
18:05
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Χωρίς αλλαγές οι δύο τεχνικοί. Να θυμίσουμε ότι ο ΑΠΟΕΛ προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή στο 33ο λεπτό καθώς ο Βάτερμαν παραχώρησε την θέση του στον Ρόμο.

24/02/2019
17:48
Ημίχρονο στο Τσίρειο με το αποτέλεσμα να είναι στο 0-0
24/02/2019
17:46
45' Δύο λεπτά επιπλέον θα κρατήσει ο Τιμόθεος για το πρώτο ημίχρονο
24/02/2019
17:44
44' Κόρνερ για τον Απόλλωνα

Απομακρύνεται η μπάλα από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ.

24/02/2019
17:41
40' Εξαιρετικές αμυντικές ενέργειες του Βούρου

Μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών ο Απόλλωνας με κάθετες πάσες προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενουμένων όμως και τις δύο φορές ο Βούρος ανέκοψε εντυπωσιακά την μπάλα.

24/02/2019
17:33
Ο εναγκαλισμός των δύο τεχνικών πριν την έναρξη της αναμέτρησης

α

24/02/2019
17:33
33' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ δεν μπορεί να συνεχίσει και έτσι παραχωρεί την θέση του στον Ρομό.

α

24/02/2019
17:30
28' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Τάμαρι ανατράπηκε λίγο έξω από την περιοχή του Βάλε. Ο Νατέλ ανέλαβε την εκτέλεση όμως έστειλε την μπάλα στον... «Θεό».

24/02/2019
17:15
15' ΣΧΟΛΙΟ

Η δύναμη και το πάθος είναι το στοιχείο που έχουν οι δυο ομάδες στο παιχνίδι τους μέχρι στιγμής. Αρκετά τα λάθη και από τις δυο ομάδες που είναι προϊόν της πίεσης που βάζουν αμφότερα οι ποδοσφαιριστές.

24/02/2019
17:13
13' Πρώτη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ να τρέχει πίσω από την άμυνα του Απόλλωνα με τον Ρομπέρζ να διώχνει σε κόρνερ την τελευταία στιγμή

24/02/2019
17:06
6' Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο παιχνίδι

Ο Γιάκολις έκανε τη σέντρα με τον Μπέζιακ να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε έξω.

24/02/2019
17:01
1' Έναρξη της αναμέτρησης
24/02/2019
16:56
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο

Όλα έτοιμα για την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης.

24/02/2019
16:38
Δρακόντια τα μέτρα ασφαλείας

Ελέω και της σημαντικότητας της αναμέτρησης η αστυνομική παρουσία είναι αισθητή στο γήπεδο της Λεμεσού.

24/02/2019
16:36
Θερμή υποδοχή στον Απόλλωνα από τους φίλους του

Θερμή υποδοχή επιφύλαξαν οι οργανωμένοι οπαδοί του Απόλλωνα στους ποδοσφαιριστές και στο τεχνικό επιτελείο της ομάδας κατά την άφιξη τους στο Τσίρειο ενόψει του μεγάλου αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ.

24/02/2019
16:33
Ανάλυση ενδεκάδων

Απόλλωνας: Η ομάδα της Λεμεσού θα αγωνιστεί με τριάδα στην άμυνα η οποία θα αποτελείται από τους Ρομπέρζ, Ντιλάν, και Χάμπο. Στο δεξί άκρο θα αγωνιστεί ο Πέδρο και στο αριστερό ο Σαρδινέρο. Σακέτι και Μπρου θα κινούνται στη μεσαία γραμμή με τον Περέιρα να αγωνίζεται μπροστά τους σε πιο ελεύθερο ρόλο. Ζελάγια και Σκέμπρι θα αποτελέσουν το επιθετικό δίδυμο.

ΑΠΟΕΛ: Ο Πάολο Τραμετσάνι άφησε ξανά στον πάγκο τον Νούνο Μοράις ενώ έδωσε φανέλα βασικού στον Μπέζιακ.Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Βάτερμαν. Η αμυντική τριάδα θα αποτελείται από τους Καρλάο, Βούρο και Ιωάννου. Στο δεξί άκρο θα αγωνιστεί ο Γιάκολις και στο αριστερό ο Καζού.Γκέντσογλου και Σόουζα θα αγωνιστούν στη μεσαία γραμμή με τον Νατέλ να κινείται λίγο πιο μπροστά σε ελεύθερο ρόλο. Μπέζιακ και Τάμαρι θα αποτελέσουν το επιθετικό δίδυμο.