Τελικός Champions League: Παρί Σεν Ζερμέν - Μπάγερν Μονάχου (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 23/8/2020 - 23:53

Στην κορυφή της Ευρώπης για έκτη φορά στην ιστορία της βρίσκεται η Μπάγερν Μονάχου. Η γερμανική ομάδα επικράτησε της Παρί Σεν Ζερμέν με 1-0 στο μεγάλο τελικό του Champions League που πραγματοποιήθηκε στη Λισαβόνα λόγω της πρωτόγνωρης κατάστασης με τον κορωνοϊό.

Το «χρυσό» γκολ για τους Βαυαρούς ο Κομάν στο 59ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά μετά από εξαιρετική σέντρα του Κίμιχ.

Η Μπάγερν ήταν αυτή που μπήκε έχοντας την κατοχή στην αναμέτρηση όμως η Παρί ήταν αυτή που δημιούργησε τις πρώτες καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Νόιερ.

Οι Γερμανοί πάντως δύο φορές έφτασαν μια… ανάσα από τον γκολ. Και τις δύο φορές ο παραλίγο «εκτελεστής» δεν ήταν άλλος από τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι όμως μια το δοκάρι και την άλλη ο Νάβας δεν του επέτρεψαν να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο μετά το γκολ η Μπάγερν έψαξε το δεύτερο γκολ για να «κλειδώσει» τον τίτλο. Από την πλευρά της η Παρί προσπάθησε να αντιδράσει και δημιούργησε κάποια προβλήματα στην άμυνα των Γερμανών χωρίς όμως επιτυχία.

23/08/2020
23:53
Τέλος, η Μπάγερν για έκτη φορά στην κορυφή της Ευρώπης
23/08/2020
23:49
90+2' Μοναδική στιγμή για την Παρί

Στην περιοχή ο Νεϊμάρ, έκανε τη σέντρα-σουτ με τον Μότινγκ να μη μπορεί να βάλει την προβολή για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

23/08/2020
23:47
90' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης

,

23/08/2020
23:43
86' Αλλαγή για τους Γερμανούς

Στη θέση του Τιάγκο πέρασε ο Τολισό.

23/08/2020
23:42
84' Καλό φάουλ από τον Κουτίνιο

Από μακρινή απόσταση ο Βραζιλιάνος επιχείρησε να νικήσει το Νάβας με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Κοσταρικανού τερματοφύλακα.

23/08/2020
23:38
80' Διπλή κίνηση από τον πάγκο για τη γαλλική ομάδα

Ντι Μαρία και Μπερνάρτ εκτός για να μπουν στη θέση τους οι Κουρζάβα και Τσούπο Μότινγκ.

23/08/2020
23:29
72' Αλλαγή για την Παρί

Ο Ερέρα παραχωρεί τη θέση του στον Ντράξλερ.

23/08/2020
23:27
70' Τεράστια στιγμή για την Παρί

Λάθος του Αλάμπα, αλλά ο Νόιερ λέει ξανά «όχι» αποκρούοντας με το πόδι σε κόρνερ το τελείωμα του Μαρκίνιος.

23/08/2020
23:26
68' Διπλή αλλαγή για την Μπάγερν

Κουτίνιο και Πέρισιτς πέρασαν στην αναμέτρηση παίρνοντας τη θέση των Γκνάμπρι και Κομάν.

23/08/2020
23:23
65' Πρώτη αλλαγή για την Παρί

Βεράτι αντί του Παρέδες.

23/08/2020
23:22
63' Νέα ευκαιρία για την Μπάγερν

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους Γερμανούς, με τον Κομάν να κάνει το σουτ στην κίνηση, από νέο γέμισμα του Κίμιχ, αλλά τον Τιάγκο Σίλβα να διώχνει σωτήρια.

23/08/2020
23:21
61' Απειλεί ξανά η Μπάγερν

Κι άλλη επικίνδυνη σέντρα αυτή την φορά από τον Κομάν, ο Λεβαντόφσκι προσπαθεί να κάνει την προβολή, αλλά ο Κιμπεμπέ βάζει το πόδι του την τελευταία στιγμή κι απομακρύνει την μπάλα.

23/08/2020
23:17
59' Γκολ για την Μπάγερν

«Γλυκιά» σέντρα του Κίμιχ στο δεύτερο δοκάρι, βρίσκει τον αμαρκάριστο Κομάν, ο οποίος με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για την γερμανική ομάδα

23/08/2020
23:11
54' Τίποτα αξιόλογο έως τώρα στο δεύτερο ημίχρονο

Προσεχτικά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Ξεκάθαρος στόχος η διατήρηση του μηδέν στην άμυνα.

23/08/2020
23:03
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο του μεγάλου τελικού

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

23/08/2020
22:46
Τέλος στο ημίχρονο, 0-0 οι δύο ομάδες
23/08/2020
22:45
45' Ένα λεπτό για το τέλος του ημιχρόνου
23/08/2020
22:45
45' Μοναδική στιγμή για την Παρί

Τεράστια ευκαιρία της Παρί να ανοίξει το σκορ, αλλά το τελείωμα του Εμπαπέ, από το λάθος του Αλάμπα, ήταν τραγικό και κατέληξε στην αγκαλιά του Νόιερ.

23/08/2020
22:32
31' Τεράστια ευκαιρία για τους Γερμανούς

Σέντρα από δεξιά με τον Λεβαντόφσκι να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής όμως ο Νάβας έσωσε την Παρί από σίγουρο γκολ.

23/08/2020
22:25
25' Αναγκαστική αλλαγή για την Μπάγερν

Ο Ζούλε αντικατέστησε τον τραυματία Μπόαετνγκ.

0

23/08/2020
22:22
22' Δοκάρι για την Μπάγερν

Ο Λεβαντόφσκι εντός περιοχής, έπιασε το γυριστό σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Νάβας.

23/08/2020
22:19
18' Μεγάλη στιγμή για την Παρί με τον Νεϊμάρ

Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς, με τον Νεϊμάρ να μην μπορεί να νικήσει τον Νόιερ, που διώχνει με... χέρια και με πόδια το πλασέ του πρώτου.

0

23/08/2020
22:15
15' Νέα καλή στιγμή για τη γαλλική ομάδα

Νέα καλή στιγμή για την Παρί, με τον Εμπαπέ να κάνει το σουτ από θέση μέσα αριστερά και τον Κίμιχ να κάνει το τάκλιν, διώχνοντας.

23/08/2020
22:14
14' Καλή στιγμή για την Παρί

Γύρισμα του Μπερνάτ από τα αριστερά για τον Εμπαπέ, που σουτάρει από την περιοχή, αλλά ο Γκορέτσκα βάζει την κόντρα κι απομακρύνει.

23/08/2020
22:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση