Τεράστια υπόκλιση της Παρτίζαν στη μυθική Ρεάλ σε ματς έπος

Πέμπτη, 11/5/2023 - 00:23

Σε ένα από καλύτερα ματς στην ιστορία της Ευρωλίγκας, η Ρεάλ επέστρεψε από το -17 και νίκησε 98-94 την Παρτίζαν στο Game 5 της Μαδρίτης, παίρνοντας το εισιτήριο για το Final Four του Κάουνας, όπου θα αντιμετωπίσει τον ημιτελικό την Μπαρτσελόνα!

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το σκορ ήταν στο 41-59, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να ήταν στο +15 (60-75), στο 28’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση της «βασίλισσας», την οποία ξεκίνησε ο Ροντρίγκεθ και τη συνέχισε στην τέταρτη περίοδο ο Γιουλ με τα μεγάλα του σουτ, για την ολοκλήρωση της ανατροπής.

Ο πρώτος τελείωσε το ματς με 19 πόντους για τη Ρεάλ, με τον δεύτερο να έχει 8π. Κορυφαίος ήταν ο Μούσα με 20 πόντους, ενώ ο Ταβάρες, ο οποίος έπαιζε με 4 φάουλ από τα μισά του τρίτου δεκάλεπτου, είχε 12π. και 7 ριμπάουντ. Τρομερός και ο Ρούντι, που ήταν άποντος, αλλά έβγαλε άμυνες και πήρε κρίσιμα ριμπάουντ στο τέλος.

Από τους Σέρβους, δεν έφτανε ο τρομερός Πάντερ με 28 πόντους. Καλή παρουσία από τον Παπαπέτρου με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 τάπες και 1 ασίστ, αλλά είχε και 3 λάθη, με την Παρτίζαν να κάνει συνολικά 6.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 39-55, 69-76, 98-94