Τέζαρε τη Μίλαν σε απίθανη ματσάρα με γκολ-ποίημα του Μουριέλ η Αταλάντα

Σάββατο, 9/12/2023 - 21:06

Ζωγράφισε… τρίποντο με αδιανόητη γκολάρα στο 95’ ο Μουριέλ!

Ο Κολομβιανός στράικερ που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, σκόραρε με απίθανο τακουνάκι στα «χασομέρια», δείχνοντας την τεράστια κλάση του και την προσωπικότητά του για να ξεράνει τη Μίλαν και να χαρίσει το τρίποντο στην Αταλάντα με 3-2!

Συγκλονιστικό ματς, με τους γηπεδούχους να προηγούνται δις με τον Λούκμαν και οι φιλοξενούμενοι να απαντάνε ισάριθμες φορές. Παρόλα αυτά, ο Μουριέλ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με το γκολ της χρονιάς στη Serie A, επανέφερε τους «μπεργκαμάσκι» στις νίκες και σε… τροχιά τετράδας (στο -1 με ματς περισσότερο). Την ίδια ώρα, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι βλέπει την κορυφή να απομακρύνεται, αφού αν νικήσει η Ίντερ την Ουντινέζε θα εκτοξευθεί στο +9 από τη συμπολίτισσα.

Πρώτη νίκη για την Αταλάντα στο γήπεδό της μετά από τον Δεκέμβριο του 2019 απέναντι στη Μίλαν, με το σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς τρίποντο για τους γηπεδούχους στη φετινή σεζόν να… σπάει.

Το παιχνίδι σε όλη τη διάρκειά του ήταν εξαιρετικό και εξελίχθηκε σε ένα μπρα-ντε-φερ του Λούκμαν με τα… φορ της Μίλαν. Ο Νιγηριανός στράικερ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 38ο λεπτό μετά την ασίστ του Κουπμάινερς και αφού νωρίτερα ο Ντε Κετελάρ έχασε την ευκαιρία της χρονιάς στην Ιταλία, αστοχώντας από τη μικρή περιοχή προ κενής εστίας. Το ημίχρονο φαινόταν πως θα έβγαινε με την Αταλάντα να είναι μπροστά στο σκορ, αλλά ο Ζιρού με τρομερή κεφαλιά στο 45’+3’ το έφερε στα ίσα (1-1).

Ροντέο και στο δεύτερο μέρος το ματς, με την Αταλάντα να καταφέρνει εκ νέου με τον Λούκμαν να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τον Νιγηριανό στράικερ να αξιοποιεί στο έπακρο την εξαιρετική δημιουργία του Ντε Κετελάρ για το 2-1 στο 55’. Ο ίδιος παίκτης λεπτά αργότερα έχασε αδιανόητη διπλή ευκαιρία, με τον Γιόβιτς στο 80ο λεπτό και αφού είχε μπει λίγο νωρίτερα στον αγώνα να τιμωρεί την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας για το 2-2.

Το ματς πήγαινε… καρφί για ισοπαλία, αλλά η αποβολή του Καλάμπρια με δεύτερη κάρτα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έπαιξε κομβικό ρόλο στα τελευταία λεπτά. Και αυτό γιατί στο 90’+5’ ο Μίραντσουκ βρήκε στην περιοχή τον Μουριέλ, ο οποίος απέναντι στον Μενιάν έκανε απίθανο τακουνάκι και έστειλε με μαγικό τρόπο την μπάλα να αναπαυτεί στο βάθος της αντίπαλης εστίας για το τελικό 3-2.