«Τούμπαρε» την Καϊράτ στο Καζακστάν η Βασιλεία

Πέμπτη, 25/11/2021 - 19:25

Τη νίκη με 3-2 πανηγύρισε στο Καζακστάν η Βασιλεία κόντρα στην Καϊράτ στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League.

Οι Καζάκοι προηγήθηκαν δύο φορές στην αναμέτρηση, όμως οι Ελβετοί είχαν και τις δύο φορές την... απάντηση. Πιο συγκεκριμένα, ο Λαβ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 23ο λεπτό, όμως ο Καμπράλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα για τη Βασιλεία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 45ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Καζάκοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 56ο λεπτό με τον Χοβανισιάν. Η ανατροπή για τους φιλοξενούμενους έγινε στο 69ο λεπτό με το γκολ του Ζέργκοβα και στο 73ο λεπτό με το γκολ του Κασάμι.

Να αναφέρουμε πως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με αριθμητικό μειονέκτημα καθώς στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Βοροκόφσκι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή και αποβλήθηκε. Για την ιστορία, να σημειώσουμε πως ο ποδοσφαιριστής είχε δεχτεί την πρώτη κίτρινη κάρτα, δύο λεπτά νωρίτερα, στο 89ο λεπτό.

Πλέον, με αυτή τη νίκη η Βασιλεία έφτασε τους 11 βαθμούς και βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου, με την Καϊράτ να είναι στην τελευταία θέση με ένα βαθμό. Θυμίζουμε πως στις 19:45 Καραμπάχ και Ομόνοια αναμετρώνται στο Μπακού για την άλλη αναμέτρηση του όγδοου ομίλου.