«Τρικυμία» στην Κωνσταντινούπολη ο Παναθηναϊκός, παραδόθηκε άνευ όρων στη Φενέρ

Τρίτη, 17/10/2023 - 22:05

Παραδόθηκε στις ορέξεις της Φενέρ ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν σε σχεδόν κανένα σημείο του αγώνα να δείξουν θετικό πρόσωπο και ηττήθηκαν εύκολα με σκορ 83-69, πέφτοντας στο 1-2 στην Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να ανεβαίνει στο 2-1.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από την αρχή ανήμπορος να ακολουθήσει τη Φενέρ, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να τρέξουν και να ανανεώσουν επιθέσεις. Από νωρίς, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό (27-19), ενώ οι Τούρκοι έφτασαν μέχρι και στο +25 (72-47). Ο ρυθμός έπεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, γι' αυτό και το προβάδισμα της Φενέρ μειώθηκε σε πιο χαμηλά επίπεδα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 15 πόντους και 3/4 τρίποντα. Εξαιρετικός και ο Νικ Καλάθης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 14 πόντους έβαλε ο Τζόναθαν Μότλεϊ.

Από τον Παναθηναϊκό, διεσώθη με 19 πόντους ο Ματίας Λεσόρ, ενώ καλή δεύτερη περίοδο έκανε ο Κάιλ Γκάι, που έβαλε 13 πόντους σε αυτό το διάστημα, μοναδικό θετικό των «πράσινων».

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 43-28, 67-45, 83-69