Τρίποντο για τον Τζέισον, βασικοί Κάστανος και Λαΐφης

Είμαστε σε περίοδο γιορτών, επομένως είναι λογικό να υπάρχουν διακοπές σε κάποια πρωταθλήματα. Για παράδειγμα, αυτές τις ημέρες δεν είχαμε αγωνιστική δραστηριότητα σε Ελλάδα, Ολλανδία, Σλοβακία, Βουλγαρία και Καζακστάν.

Καθόλου τυχαίες οι αναφορές σε αυτές τις χώρες, καθώς εκεί αγωνίζονται ορισμένοι συμπατριώτες μας. Μάλιστα, για το Καζακστάν, τη Βουλγαρία και τη Σλοβακία θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι τον Φεβρουάριο για να δούμε αγωνιστική δράση, επομένως οι Πιέρος Σωτηρίου, Παναγιώτης Λουκά, Γιάννης Γερολέμου και Ντανίλο Σπόλιαριτς θα κάνουν καιρό να πατήσουν χορτάρι.

Από εκεί και πέρα, σε Αγγλία και Σκωτία είχαμε δράση, μιας και αποτελεί παράδοση να υπάρχουν παιχνίδια κατά τη Boxing Day, ενώ μπάλα είδαμε τόσο στο Βέλγιο, όσο και σε Ιταλία και Πορτογαλία.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Νικόλας Ιωάννου (Νότιγχαμ Φόρεστ): Έμεινε εκτός αποστολής από το παιχνίδι κόντρα στη Μπέρμιγχαμ εντός έδρας (0-0 τελικό αποτέλεσμα). Ο Κύπριος μπακ έχει να παίξει εδώ και δύο μήνες με τη Νότιγχαμ και σύμφωνα με ελλαδικά δημοσιεύματα, βρίσκεται στο στόχαστρο του Άρη Θεσσαλονίκης.

Τζακ Ρόουλς (Μπέρτον Άλμπιον): Έμεινε εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 5-1 από τη Λίνκολν. Το συμβόλαιό του με τη Μπέρτον λήγει την 1η Ιανουαρίου και πιθανότατα δεν θα ανανεωθεί, επιστρέφοντας έτσι στην Τότεναμ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Αγωνίστηκε βασικός και στα 90 λεπτά στη νίκη με 2-0 επί της Κόλτσεστερ.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας ματς κόντρα στην Κόλτσεστερ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε ως αλλαγή στο 78ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Κέιμπριτζ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι κόντρα στην Κέιμπριτζ.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Νιούπορτ Κάουντι (1-1) του -επίσης Αγγλοκύπριου- Μίκι Δημητρίου.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Αγωνίστηκε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ντόβερ, ωστόσο αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 19ο λεπτό.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Η Μπάρνετ δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις αυτές τις ημέρες, ενώ το σημερινό (28/12) παιχνίδι κόντρα στη Μέιντενχεντ αναβλήθηκε.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Αγωνίστηκε βασικός σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Πορδενόνε, στην εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1.

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βενέτσια.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Το τελευταίο παιχνίδι της Κατάνια διεξήχθη στις 23 Δεκεμβρίου, εκεί όπου έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με την Καταντζάρο. Ο Κύπριος εξτρέμ ήταν στον πάγκο σε εκείνο το ματς.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ αναμένεται να αγωνιστεί αύριο (29/12) στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στην Πόρτο για το πρωτάθλημα.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ήταν βασικός στο ματς κόντρα στη Σιντ Τρούιντεν, ωστόσο η Σταντάρ έχασε με 2-1 μέσα στο «Μορίς Ντουφράσν».

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ρέιντζερς. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 41ο λεπτό.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ο νεαρός άσος μετρά αντίστροφα, καθώς την Τετάρτη (30/12) είναι προγραμματισμένο το πρώτο παιχνίδι της Μακάρθουρ κόντρα στη Γουέστερν Σίδνεϊ Γουόντερερς.

Πηγή φωτό: Twitter of Southend United