Τυφώνας Ίντερ «γάζωσε» την Ουντινέζε και επέστρεψε στην κορυφή

Σάββατο, 9/12/2023 - 23:51

Eπιστροφή στην κορυφή με επιβλητική εμφάνιση για την Ίντερ!

Οι «νερατζούρι» χρειάστηκαν τρία γκολ στο τελευταίο επτάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και ένα στα τέλη του δευτέρου 45λέπτου για να ισοπεδώσουν 4-0 την Ουντινέζε στο «Τζουσέπε Μεάτσα» για τη 15η αγωνιστική της Serie A.

Ομάδα-απόλαυση το σύνολο του Σιμόνε Ιντσάγκι, βγάζει ποιότητα με... μπαλάρα και ηγέτες τους Λαουτάρο και Μπαρέλα πάει «τρένο» προς τον τίτλο.

Τρομερός Τσαλχάνογλου που έκανε το 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το «6/6» από την άσπρη βούλα και είναι ο κορυφαίος στα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα με αυτό το επίτευγμα! Δεν σταματά να βρίσκει δίχτυα ο Μαρτίνες ο οποίος έφτασε τα 14 στη φετινή Serie A και είναι πρώτος στη σχετική λίστα των σκόρερ.

Η Ίντερ πίεσε από την αρχή και στο 35' ο Λαουτάρο ανατράπηκε στην περιοχή με τον διαιτητή να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών. Ο Τσαλχάνογλου ευστόχησε για το 1-0.

Η... καταιγίδα συνεχίστηκε λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους όταν ο Τιράμ μετά από υπέροχο γέμισμα του Μπαρέλα βρέθηκε μόνος μπροστά από την εστία της Ουντινέζε για το 3-0!

Με το ματς να έχει ουσιαστικά κριθεί η Ίντερ κατέβασε ταχύτητες, η Ουντινέζε σκόραρε, αλλά το γκολ του Περέιρα δεν μέτρησε ως οφσάιντ και λίγα λεπτά αργότερα, ο Λαουτάρο πήρε την μπάλα την κουβάλησε και με «οβίδα» στο 84' διαμόρφωσε το τελικό 4-0 υπέρ των «νερατζούρι»!