Ξανά από... ψηλά ο Απόλλωνας

Κυριακή, 10/1/2021 - 09:30

Μόνο λίγες μέρες έλειψε από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με το ευρύ 4-1 του Εθνικού Άχνας εκτός έδρας για τη 19η αγωνιστική και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της ΑΕΛ με την Ομόνοια επέστρεψε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησε μια μέτρια έως κακή εμφάνιση όμως ευτύχισε να προηγηθεί με τον Πίττα στο 42ο λεπτό σε μια από τις λίγες στιγμές που δημιούργησε. Στο δεύτερο μέρος το 2-0 δεν άργησε να γίνει και κάπου εκεί όλα έδειχναν τελειωμένα.

Ο Εθνικός πάντως το... πάλεψε, μείωσε σε 2-1 και έβαλε για λίγα λεπτά πίεση στους Λεμεσιανούς οι οποίοι βρήκαν γρήγορα το τρίτο γκολ και κάπου εκεί τελείωσαν όλα οριστικά ενώ το τέταρτο γκολ ήρθε να δώσει διαστάσεις στη νίκη.. Πλέον, άπαντες στο Κολόσσι βλέπουν την επόμενη ημέρα και την αναμέτρηση με την Ομόνοια για την εξ αναβολής 5η αγωνιστική την Τετάρτη (13/01 - 18:00) στη Λεμεσό.

Παιχνίδι στο οποίο ο Απόλλωνας καλείται να πάρει το τρίποντο για να παραμείνει μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογικής κατάταξης αλλά και για να ανοίξει τη ψαλίδα από την ομάδα της Λευκωσίας οι οποία τον καταδιώκει από πολύ κοντινή απόσταση.

Στα θετικά της αναμέτρησης στο Δασάκι πέραν από τους τρεις βαθμούς είναι και το ντεμπούτο του Γκιόργκι Παπουνασβίλι. Ο Γεωργιανός πήρε τα πρώτα του λεπτά με τη φανέλα του Απόλλωνα και έδειξε πως χρειάζεται ακόμη κάποιο χρόνο προσαρμογής για να είναι σε θέση 100% να βοηθήσει τη νέα του ομάδα.