Ξέρανε τη Γιουνάιτεντ και… τυλίγεται με το σεντόνι η Νιούκαστλ

Κυριακή, 2/4/2023 - 20:28

Η Νιούκαστλ ονειρεύεται «σεντόνι»!

Η ομάδα του Έντι Χάου χτύπησε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο και λύγισε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-0, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας. Κάπως έτσι, οι «καρακάξες» ελπίζουν πως για τέταρτη φορά στην ιστορία τους θα αγωνιστούν στο Champions League, με τους «κόκκινους διαβόλους» να έχουν επίσης 50 βαθμούς αλλά να υστερούν στην ισοβαθμία.

Ανώτερη η Νιούκαστλ στο πρώτο ημίχρονο, είχε τον απόλυτο έλεγχο και απειλούσε διαρκώς σε αντίθεση με τη Γιουνάιτεντ που ψαχνόταν στην κόντρα. Οι τελικές ήταν 11-2 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν το 0-0 με τη Νιούκαστλ να πληρώνει την αστοχία της. Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις «καρακάξες» να μετουσιώνουν αυτή τη φορά την υπεροχή τους.

Στο 65ο λεπτό, λοιπόν, ο Σεν-Μαξιμέν μοίρασε και ο Γουίλοκ σκόραρε για να βάλει… φωτιά στο «St James Park». Με τον Βαράν δέκα λεπτά αργότερα να αγγίζει την ισοφάριση και τον Ζοέλιντον το γκολ από πλευράς γηπεδούχων στο 76’. Εν τέλει, ο Τρίπιερ στο 88ο λεπτό σέρβιρε το 2-0 του Γουίλσον, κλειδώνοντας τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα παραμένουν αήττητοι κόντρα στην ομάδα του Τεν Χάαχ φέτος αφού μετράνε μία νίκη και μια ισοπαλία, ενώ έχουν σαφώς καλύτερο goal average και παίρνουν προβάδισμα για να βρεθούν στο επόμενο Champions League.