«Ξέρανε» την ΑΕΚ και τους άλλους μπαίνοντας εξάδα ο Ολυμπιακός (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 19/2/2021 - 20:50

Νίκησε και έγραψε ιστορία!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στο «Μακάρειο», για την 26η αγωνιστική, μπαίνοντας για πρώτη φορά στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος.

Οι «μαυροπράσινοι» κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη, αφήνοντας με τις ελπίδες τον ΑΠΟΕΛ, τη Δόξα και την Πάφο που είχαν ελπίδες για την 6η θέση.

Μεγάλη μέρα για τον «τακτακαλά» που φάνηκε αντάξιος των προσδοκιών, άνοιξε το σκορ με τον Μάντζη στο 17' το οποίο και κράτησε μέχρι τέλους.

Η ομάδα της Λάρνακας έκανε πισωγύρισμα, μένοντας μακριά από τον καλό της εαυτό, δεχόμενη άλλη μια ήττα που την κρατά πίσω στη βαθμολογία.

Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός ανέβηκε στην 6η θέση με 34 βαθμούς και στο +4 από ΑΠΟΕΛ και Δόξα και θα βρίσκεται στο πρώτο γκρουπ στη Β' φάση του πρωταθλήματος.

Αντίθετα η ΑΕΚ με την ήττα παρέμεινε στην 5η θέση με 41 βαθμούς και αναμένει την ολοκλήρωση της αγωνιστικής για να μάθει τον αντίπαλο της στην πρεμιέρα των play-off, όπως ακριβώς και ο Ολυμπιακός

Στο 8' η πρώτη τελική του αγώνα, με τον Τρισκόφσκι στην περιοχή να δίνει ωραία αριστερά για τον Ναράνχο, το πλασέ του οποίου πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στην πρώτη του ευκαιρία ο Ολυμπιακός, στο 17ο λεπτό, κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Σάλι από δεξιά έκανε τη σέντρα στην περιοχή, εκεί όπου ο Μάντζης έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός έχει το προβάδισμα.

Στο 58' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Τρισκόφσκι μετά από εκτέλεση κόρνερ να δίνει με το κεφάλι στον Ναράνχο, ο οποίος έκανε το γυριστό από κοντά και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά μετά ο Τρισκόφσκι μετά από γυριστή κεφαλιά του Φλοριάν έκανε το πλασέ και ο Μιχαήλ απέκρουσε.

Στο 61ο λεπτό ο Μακρής δοκίμασε το πλασέ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει έξω.

Ο ίδιος παίκτης στο 70' δοκίμασε με τη μια το σουτ, έπειτα από σέντρα του Φερνάντεθ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο 85ο λεπτό ο Βαν Κέσελ γύρισε για τον Σάλι, το σουτ του οποίου πέρασε έξω.

Ένα λεπτό μετά ο Πεχλιβάνης βγήκε στην αντεπίθεση και δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα και με το τέλος ξεκίνησαν τα πανηγύρια από πλευράς Ολυμπιακού.

2

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης, Ανδρέου, Σαρφό, Σωτηρίου, Μανρίκε, Γκουστάβο (63′ Σαντάνα), Νάνι, Πεχλιβάνης, Σάλι, Μάντζης (81′ Φαν Κέσελ).

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Moλ, Φερνάντες (88′ Τάντι), Γκονθάλεθ, Τρουγιόλς (78′ Σπόλιαριτς), Ιωάννου, Χέιτλι, Ακοράν (60′ Γκαρσία), Ναούμ (46′ Σπιρόφσκι), Ναράνχο (60′ Μακρής), Τρισκόφσκι, Τολεμές.

0

Τσέντομιρ Γιανέφσκι (Ολυμπιακός): «Συγχαρητήρια στους παίκτες, το προσωπικό, τη διοίκηση και τον κόσμο που τον κάναμε χαρούμενο. Είναι μια ιστορική εμφάνιση και νίκη. Για πρώτη φορά στην ιστορία θα παίξουμε στο πρώτο γκρουπ. Είναι πολύ καλό για την εικόνα της ομάδας, των παικτών και των φιλάθλων. Εννοείται πως η χρονιά δεν ξεκίνησε σήμερα αλλά από τον Αύγουστο, βοήθησαν οι προηγούμενοι προπονητές για να πάρουμε τους βαθμούς και να βρεθούμε εκεί που είμαστε σήμερα. Σίγουρα όμως ο τελευταίος μήνας ήταν πολύ καθοριστικός για την ένταξή μας στην εξάδα. Ήταν δύσκολο, το καταφέραμε, για άλλη μια φορά συγχαρητήρια. Οι παίκτες ήταν αποφασισμένοι, είχαν πολύ δύσκολο αντίπαλο και νομίζω στα 90 λεπτά ήμασταν η ομάδα που έδειξε ποιότητα, είχε καθαρές ευκαιρίες και άξιζε τη νίκη. Τελείωσε για σήμερα, οι παίκτες έχουν την ευκαιρία να πάρουν δύο μέρες ξεκούρασης. Επιστρέφουμε από βδομάδας με κύριο στόχο το κύπελλο, πιστεύουμε μπορούμε κι εκεί να πάμε μακριά αλλά δεν παραβλέπουμε ότι τώρα θα παίξουμε με τις καλύτερες ομάδες και θέλουμε να δείξουμε πως δεν είμαστε τυχαία εδώ και να προσπαθήσουμε να παλέψουμε εν μέρει και τα δύο».

Για το αν είπε κάτι στους παίκτες στο ημίχρονο: «Τους είπα ότι είναι τα τελευταία μας 45 λεπτά για να γράψουμε ιστορία. Θα το διηγούνται στα εγγόνια τους και θα έχουν να το θυμούνται. Μίλησα στους Πεχλιβάνη και Σάλι, να κλίνουν προς τα μέσα, ήταν το κλειδί. Επίσης ο Μάντζης. Αυτοί είχαν ειδική δουλειά να κάνουν όλοι όμως πάλεψαν σαν ομάδα, δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ πολλές ευκαιρίες. Είχαν κάποιες, γιατί είναι ποιοτική ομάδα».

Για το αν θα ανανεώσει το συμβόλαιο του: «Είμαι προπονητής, με τη βαλίτσα στο χέρι, ποτέ δεν ξέρεις πόσο θα μείνεις. Δεν εξαρτάται από εμένα αυτό που ρωτάτε. Έχω συμβόλαιο μέχρι τις 30 Μαΐου. Το καλό είναι ότι δεν νιώθω πως τελειώσαμε, πιστεύω πως μπορούμε να κερδίσουμε κι άλλα πράγματα. Είμαι εδώ τώρα, δεν έχω κανένα πρόβλημα, δεν έχω κάτι αρνητικό να πω, κάνουμε τη δουλειά μας και θα δούμε τι θα φέρει ο χρόνος».

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΕΚ): «Ξεκινήσαμε το παιχνίδι και το ελέγχαμε. Δημιουργήσαμε λίγες καλές φάσεις για να προηγηθούμε. Μετά το γκολ δεν δείξαμε την ίδια ηρεμία που είχαμε στην αρχή του αγώνα και δίκαια ο Ολυμπιακός κέρδισε. Είχαμε αργή ανάπτυξη και δεν δημιουργήσαμε από τα πλάγια καλές προϋποθέσεις. Αυτό που πρέπει να αλλάξουμε στα πλέι οφ, είναι ότι πρέπει με όλους του αντιπάλους να παίζουμε με πάθος και δύναμη, κάτι που μας έλειψε σήμερα. Δεν μπορούμε να πούμε πολλά λόγια γιατί το παιχνίδι σήμαινε πολλά σήμερα για μας».

Για τον στόχο της Ευρώπης που απομακρύνεται και τη συνέχεια: «Στόχος είναι όλα τα παιχνίδια. Υπάρχει μια ιστορία, υπάρχει και ο κόσμος που θέλει να κερδίζει η ομάδα του. Όλα τα παιχνίδια πλέον είναι ντέρμπι και μόνο με νίκες μπορείς να δώσεις χαρές στο κόσμο. Να πάμε να χάσουμε και τα 10 παιχνίδια; Όλοι πρέπει να παλέψουν για ένα στόχο μόνο, κάθε παιχνίδι για τη νίκη».

Κώστας Σεραφείμ (Ολυμπιακός): «Τέλος καλό, όλα καλά. Αποδείχτηκε πως στο τέλος της ημέρας παίξαμε σαν τελικό. Καρδιοχτυπήσαμε. Είχαμε φάσεις να το τελειώσουμε. Αντιλαμβάνεστε ότι υπάρχει έντονη συναισθηματική φόρτιση. Οι κόποι μας ευοδωθήκαν. Είναι μεγάλη στιγμή για τον Ολυμπιακό. Από σήμερα είμαστε άνεννοιας, ότι θέλουν ας κάμουν ως τη Δευτέρα. Υλοποιήσαμε τον κρυφό στόχο μας. Τώρα θα δούμε τον θεσμό του Κυπέλλου. Συγκαταλεγόμαστε στις έξι καλύτερες ομάδες της Κύπρου. Το αποδείξαμε. Αξίζαμε να είμαστε στην εξάδα. Αποδόθηκε δικαιοσύνη. Θα πάρουν και το πριμ τους οι ποδοσφαιριστές μας. Θα ξεκουραστούμε και θα περιμένουμε τον πρωτοπόρο στο Μακάρειο».