Ξέσπασε στην Μπάγερν με φοβερό Παπαγιάννη και στρέφεται στο ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός

Τρίτη, 28/3/2023 - 22:26

Έβγαλε αντίδραση ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» παρά τα αρνητικά αποτελέσματα των τελευταίων ημερών έδειξαν όρεξη στο παρκέ και κυριάρχησαν επί της Μπάγερν Μονάχου, την οποία νίκησαν με σκορ 86-76, ανεβαίνοντας στο 11-20 στην Ευρωλίγκα! Πλέον, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη στρέφεται στο έτερο ματς της «διαβολοβδομάδας», με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (31/3, 21:30).

Παναθηναϊκός μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο (21-27) σοβαρεύτηκε, πήρε τον έλεγχο του αγώνα από τη δεύτερη περίοδο και έστειλε τη διαφορά στους 17 πόντους στα τέλη της τρίτης (71-54). Η Μπάγερν προσπάθησε να επιστρέψει στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου αγχώνοντας λίγο τους «πράσινους» (74-67), όμως εκεί «καθάρισε» ο και πάλι απίθανος Παπαγιάννης!

Ο Έλληνας σέντερ έκανε την καλύτερη του εμφάνιση στην Ευρωλίγκα, αφού σκόραρε 24 πόντους (ρεκόρ καριέρας), μάζεψε 11 ριμπάουντ και έκοψε 3 σουτ! Όχι μόνο αυτό, αλλά ήταν... «άχαστος» με 10/10 εντός πεδιάς και 3/3 τρίποντα. Σύνολο, 40 στο ranking, επίδοση που πιθανότατα θα του χαρίσει το MVP της αγωνιστικής.

Από τους υπόλοιπους, ο Πάρις Λι ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο και ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους και 11 ασίστ, ενώ κομβικός με το μακρινό του σουτ ήταν ο Ματ Τόμας, που πρόσθεσε 12 ποντους. Θετικότατος για άλλη μία φορά ο Λευτέρης Μαντζούκας, που έβαλε 8 πόντους με 2/2 τρίποντα.

Από την Μπάγερν, που έχει πλέον το ίδιο ρεκόρ με τον Παναθηναϊκό, ξεχώρισαν οι Βάιλερ-Μπαμπ και Ομπστ, που είχαν από 12 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Τσίταμ.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76