Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Σεβίλλης ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 3/10/2019 - 23:51

Την ήττα με 1-0 γνώρισε στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» ο ΑΠΟΕΛ κόντρα στη Σεβίλλη χάρη στο γκολ του Τσιτσαρίτο στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

Οι πρωταθλητές Κύπρου στάθηκαν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο (αμυντικά) όμως υπέκυψαν στην ανωτερότητα της Ισπανικής ομάδας και δικαίως γνώρισαν την ήττα αφού επιθετικά δεν απείλησαν σε κανένα σημείο.

Την ερχόμενη αγωνιστική (24/10) ο ΑΠΟΕΛ θα ταξιδέψει στο Μπακού για να αντιμετωπίσει την Καραμπάχ (19:55) ενώ η Σεβίλλη θα φιλοξενήσει την Ντούντελανζ (22:00).

Το φιλμ της αναμέτρησης

Προβολή από κοντά από τον Κουντέ μετά τη σέντρα του Βάσκεθ, βρήκε την μπάλα ο Μπέλετς και έσωσε τον ΑΠΟΕΛ στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Παράλληλη μπαλιά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ από τον Μουνίρ με τον Τσιτσαρίτο να βάζει την προβολή και να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης.

β

Η Σεβίλλη είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης αφού κρατούσε συνεχώς τη μπάλα ενώ ο ΑΠΟΕΛ είχε αρκεστεί στο αμυντικό του πλάνο. Το γκολ δε διαφοροποίησε την εικόνα της αναμέτρησης με τους Ισπανούς να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο. Ενδεικτικό μάλιστα της εικόνας του παιχνιδιού ήταν πως η κατοχή ήταν στο 79% - 21% υπέρ των Ισπανών στο 25ο λεπτό.

Δυνατό και μακρινό απευθείας φάουλ από τον Λόπες, ο Μπέλετς δύσκολα με τριπλή προσπάθεια μάζεψε την μπάλα στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το πρώτο σουτ του πρώτου ημιχρόνου ήρθε για τους γηπεδούχους στο 52ο λεπτό από τον Τζόρνταν όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στη συνέχεια η Σεβίλλη είχε εκ νέου τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης κρατώντας την μπάλα αλλά χωρίς να καταφέρνει να είναι απειλητική, κάτι το οποίο δεν άρεσε στον κόσμο της.

Στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ δημιούργησε την πρώτη του αξιόλογη ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Γιάκολις με ατομική προσπάθεια ταλαιπώρησε τους αμυντικούς, έκανε το σουτ κι έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Πολύ κακή εκτέλεση φάουλ από ευνοϊκό σημείο από τον Μπανέγκα στο 88ο λεπτό, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς χωρίς να τον απειλήσει.

Σεβίλλη (Χουλέν Λοπετέγκι): Μπούνου, Γκόμεθ, Λόπεθ (Μπανέγκα 72'), Μουνίρ (Γιλ 60'), Κουντέ, Ερνάντεθ (Νταμπούρ 78'), Πόζο, Γκουντέλ, Εσκουδέρο, Βάσκεθ, Τζόρνταν

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Ντολ): Μπέλετς, Μερκής, Σάβιτς, Ιωάννου, Μιχαίλοβιτς, Γκέντσογλου (Εφραίμ 80'), Σόουζα, Μάτιτς, Γιάκολις, Τάμαρι (Αλωνεύτης 83'), Πάβλοβιτς (Χαλένιους 66')

,

Το... τρίτο ημίχρονο και ο απόηχος της αναμέτρησης

Τόμας Ντολ (ΑΠΟΕΛ): «Είναι εξαιρετική ομάδα η Σεβίλλη και άξιζε τη νίκη. Συγχαρητήρια. Οι παίκτες μου προσπάθησαν, έδωσαν το 100% των δυνάμεών τους, χρειάζονταν όμως περισσότερο θάρρος. Όταν χάνεις δεν είσαι χαρούμενος, αξίζει μεγάλος σεβασμό στην ομάδα του. το πρώτο ημίχρονο πιο δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του, όμως σε αυτό το γήπεδο δυσκολεύτηκαν πολλές ομάδες. Χάσαμε και δεν μας αφήνει ικανοποιημένους, αλλά άξιζε ο αντίπαλος να κερδίσει. Τώρα έρχεται το επόμενο ματς, πρέπει να δούμε την Καραμπάχ και πρέπει να κερδίσουμε για να μείνουν όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Μετά από άτυχα αποτελέσματα θέλαμε να δείξουμε ότι έχουμε καλή ομάδα. Χάσαμε δύο παιχνίδια και σίγουρα η προσοχή στρέφεται και στο πρωτάθλημα και στον αγώνα με την Καραμπάχ. Εμείς πρέπει τα επόμενα δύο ματς να τα κερδίσουμε».

Λίνους Χαλένιους (ΑΠΟΕΛ): «Φυσικά ήταν δύσκολο παιχνίδι το γνωρίζαμε και είπαμε πως έπρεπε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον. Να παίξουμε ο ένας για τον άλλον. Προσπαθήσαμε να κρατήσουμε τις δυνάμεις μας μέχρι το τέλος, παίξαμε καλά στην άμυνα, αλλά δεν τα καταφέραμε. Παλέψαμε, αλλά ελπίζουμε να κερδίσουμε το τελευταίο παιχνίδι στην έδρα μας με την Σεβίλλη, όπως και σε αυτά με την Καραμπάχ και την Ντούντελανζ. Προσπαθήσαμε να σταθούμε στο ύψος μας και να ελπίζουμε στην τύχη μέσω μίας στατικής φάσης. Αυτό που χρειαζόμαστε είναι έξι βαθμοί για να έχουμε πιθανότητες».

Αντόνιο Γιάκολις (ΑΠΟΕΛ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, δουλέψαμε πολύ αμυντικά αλλά ξέραμε από την αρχή ότι θα ήταν δύσκολο. Αμυντικά παίξαμε καλά, εάν είχαμε περισσότερο θάρρος μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Η απόδοσή μας ήταν καλή, όμως είχαμε αυτό το αποτέλεσμα. Είχα μια φοβερή ευκαιρία, δεν περίμενα ότι θα την έχανα. Προχωράμε μπροστά»

Γιώργος Εφραίμ (ΑΠΟΕΛ): «Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Είχαμε μία εξαιρετική ομάδα απέναντι μας. Δεν είναι τυχαίο που βρίσκονται σε αυτό το επίπεδο. Κάποιες στιγμές τους παίξαμε στα ίσα, κάποιες άλλες έδειξαν την ανωτερότητα τους. Εμείς πρέπει να κοιτάξουμε τη δική μας ομάδα γιατί χρίζουμε βελτίωσης. Εμείς πάντα μπαίνουμε στο γήπεδο για να κερδίσουμε. Πρέπει να πάμε στα επόμενα παιχνίδια για να πάρουμε όσους περισσότερους βαθμούς μπορούμε. Από το πρώτο ματς που χάσαμε ξέραμε ότι θα είχαμε δύσκολο πρόγραμμα και πρέπει να βελτιωθούμε να παίξουμε σε όλα τα παιχνίδια για να πάρουμε όσους περισσότερους βαθμούς μπορούμε.Σίγουρα, είμαι έτοιμος όποτε με χρειαστούν οι προπονητές, περιμένω και εγώ τις ευκαιρίες μου, ώστε στο τέλος της χρονιάς να κάνουμε το ταμείο μας. Να συγχαρούμε τον κόσμο, να τους ευχαριστήσουμε. Δεν μπορέσαμε να τους χαροποιήσουμε, όμως ευελπιστούμε ότι στο μέλλον θα τους δώσουμε περισσότερες χαρές».

Ρόνι Λόπεθ (Σεβίλλη): «Ήταν ένα παιχνίδι που ελέγξαμε τον ρυθμό. Κάναμε γενικά ένα καλό παιχνίδι και αυτό που μας έλειψε ήταν να σκοράρουμε και άλλα τέρματα».

Για το ΑΠΟΕΛ: «Είναι μια ομάδα με καλές μονάδες. Εμείς δουλέψαμε καλά για το παιχνίδι και κερδίσαμε αλλά γενικά πιστεύω πως είναι μια καλή ομάδα το ΑΠΟΕΛ».

Για το αν μπορεί να φθάσει μέχρι τέλους: «Ξεκινήσαμε καλά, βλέπουμε παιχνίδι με το παιχνίδι και θέλουμε να φθάσουμε πολύ μακριά».