Ζακακιώτικο... χαστούκι για την ΑΕΚ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 22/9/2023 - 21:04

Κόλλησε τις νίκες της η ΑΕΖ!

Η ομάδα του Ζακακίου επικράτησε στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» της ΑΕΚ με 3-1 στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την ομάδα του Λιάσου Λουκά σκόραραν οι Ρέινολντς (16'), Ντιγκινί (58') και Χατζηβασίλης (90+2'). Για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε προσωρινά ο Ντίμερς (27').

Με τη νίκη αυτή οι νεοφώτιστοι έφτασαν τους έξι βαθμούς έχοντας ως απολογισμό δύο νίκες και τρεις ήττες. Με τη σειρά της η ομάδα της Λάρνακας γνώρισε τη δεύτερη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα, μένοντας... καθηλωμένη στους εφτά βαθμούς έχοντας δύο νίκες, μια ισοπαλία και δύο ήττες.

Την ερχόμενη, έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η ΑΕΖ θα φιλοξενήσει στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» την Πάφο (02/10 - 19:00). Από την άλλη, η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει στην «Αρένα» τη Νέα Σαλαμίνα (30/09 - 19:00).

Το παιχνίδι

Στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ρέινολντς (16'). Ο άσος της ΑΕΖ έπιασε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, νικώντας τον Πίριτς για το 1-0.

Στο 23ο λεπτό, ο Ντίμερς με απευθείας εκτέλεση φάουλ απείλησε την εστία της ΑΕΖ, όμως ο Μπέκερ ήταν σε ετοιμότητα σώζοντας την ομάδα του.

Η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσα (1-1) με τον Ντίμερς (28'). Ο άσος των φιλοξενούμενων έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει στον Αντωνίου, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίκτυα.

Οι φιλοξενούμενοι στο 31ο λεπτό έφτασαν μια... ανάσα από την ανατροπή, όμως ο Μπέκερ αντέδρασε σωστά στην κοντινή, δυνατή κεφαλιά του Σάντσες.

Στο 37ο λεπτό, η ΑΕΚ έχασε άλλη μια τεράστια ευκαιρία για γκολ. Ο Πονς έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Ντίμερς από το ύψος του πέναλτι να κάνει το δυνατό πλασέ, όμως η μπάλα κόντραρε στον Ρέινολντς και απομακρύνθηκε. Ελέγχθηκε -και- για πιθανό πέναλτι η φάση, χωρίς να φαίνεται κάτι το αντικανονικό.

Στο 58ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα στο σκορ (2-1). Ο Παστελλής μπήκε από πλάγια στην περιοχή και έδωσε στον Ντιγκινί ο οποίος όντας αμαρκάριστος έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίκτυα του Πίριτς. Πρώτο γκολ για τον Γάλλο με τη φανέλα της νέας του ομάδας, στο ντεμπούτο του.

Στο 90+2' η ΑΕΖ «κλείδωσε» το τρίποντο με τον Χατζηβασίλη. Η ομάδα του Ζακακίου βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Κύπριο φορ από κοντινή απόσταση μετά από όμορφη προσποίηση να μην αστοχεί απέναντι στον Πίριτς για το 3-1.

Στο 90+8' ο Τρισκόφσκι έπιασε την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Μπέκερ να διώξει με υπερένταση τη μπάλα σε κόρνερ.

ΑΕΖ (Λιάσος Λουκά): Μπέκερ, Παστελλής, Αντωνίου, Σαρφό (Φράγκος 61'), Σλόγκαρ (Χατζηβασίλης 61'), Ντελμίρο, Κάστρο, Ρέινολντς, Ρουίς, Σιφνέος (Σάντος 35'), Ντιγκινί (Χρίστου 74')

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Γκαγιόλο (Τρισκόφσκι 84'), Σολ, Φαράζ (Τόνγκια 73'), Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Πονς, Καπτούμ (Λόπες 73'), Σάντος (Γκάμα 59'), Σάντσες, Ντίμερς (Λέδες 84')

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των δύο προπονητών

Λιάσος Λουκά (ΑΕΖ): «Μεγάλη νίκη απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα. Σκοράραμε ένα πανέμορφο γκολ και αυτό. Δεν κάναμε τίποτε άλλο στο πρώτο ημίχρονο. Δεν εμφανιστήκαμε στο γήπεδο το πρώτο ημίχρονο. Με την αλλαγή του συστήματος στο δεύτερο μέρος καταφέραμε να σκοράρουμε και να πάρουμε το ματς. Αναχαιτίσαμε την ΑΕΚ και είμαστε περήφανοι για τους ποδοσφαιριστές μας.

Αυτή η δεύτερη νίκη μας δίνει έξτρα κίνητρα και πρέπει να μας κάνει πιο υπεύθυνους. Πρέπει να δούμε τι κάναμε καλά στο δεύτερο μέρος αλλά και τι δεν κάναμε καλά στο πρώτο ημίχρονο για να μην έχουμε την ίδια εικόνα. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας. Ευχαριστούμε τη Νέα Σαλαμίνα για την έδρα.

Συγχαρητήρια σε όλους τους ποδοσφαιριστές στο επιτελείο, στη διοίκηση. Μόνο και μόνο από το όνομα της ΑΕΚ, το πόσο έχει μεγαλώσει, το πόσα πέτυχε τα τελευταία χρόνια κάνει τεράστια αυτή τη νίκη. Πρέπει να βρούμε ισορροπία στην άμυνα γιατί σε όλα τα ματς δεχθήκαμε γκολ. Για τον Ντιγκινί δεν έχω να πω πολλά. Η πορεία του τα λέει όλα. Ήρθε για να μας δώσει πράγματα που δεν είχαμε».

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Δεν έχω να πω πολλά. Κάναμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο. Είχαμε τον έλεγχο, αξίζαμε περισσότερα γκολ. Πιέζαμε και παίζαμε στο δικό τους μισό. Στο δεύτερο ημίχρονο είπα στους παίκτες μου ότι πρέπει να συνεχίσουμε, αλλά δεν ήταν η ίδια η εικόνα. Είχαμε τον έλεγχο, αλλά δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ μετά από ένα ακόμη μεγάλο λάθος στην άμυνα. Μέχρι στιγμής μας πληγώνουν περισσότερο τα λάθη στην άμυνα και για αυτό είμαι υπεύθυνος εγώ. Με αυτά τα λάθη στην άμυνα δεν μπορούμε να συνεχίσουμε. Πρέπει να βελτιώσουμε την άμυνα. Δεν είμαι ικανοποιημένος με την εικόνα στο δεύτερο μέρος».

Ποια είναι η λύση: «Ο κόσμος δεν θέλει κάθε βδομάδα να ακούει τα ίδια από εμένα. Προσπαθώ να βρω τις λύσεις. Οι τρεις νεοφώτιστες είναι πολύ καλές ομάδες. Προσπαθώ να κάνω αλλαγή για να βρω τις λύσεις και να είναι ανταγωνιστική η ομάδα. Τα λάθη είναι ατομικά και όχι ομάδα. Πρέπει να δουλέψουμε και να δώσουμε αυτοπεποίθηση στους παίκτες. Εμείς οι ίδιοι πρέπει να το βρούμε και να αλλάξουμε. Πέρσι τέτοιο καιρό είχαμε πάνω-κάτω την ίδια συγκομιδή αλλά δεν κάναμε καλό φινάλε. Φέτος πρέπει να είμαστε έτοιμοι στα πλέι οφ για να κάνουμε καλύτερη πορεία. Αυτή είναι η δουλειά μου. Να αναλύω, να βλέπω τα λάθη και να προσπαθώ να τα βελτιώνω».

Για το ότι ο κόσμος έχασε την εμπιστοσύνη του στην ομάδα: «Δεν είμαστε στο καλύτερο επίπεδο. Είναι φανερό. Πρέπει όλοι μαζί να βρούμε τις λύσεις. Βλέπω την ίδια εικόνα που βλέπει ο κόσμος και οι δημοσιογράφοι και δεν ήμαστε σε καλό επίπεδο. Δεν μπορώ να πω κάτι στον κόσμο που διαμαρτύρεται, αξίζει όλο τον σεβασμό».