Κύπρος

Δένεια: Επιστρέφουν μαζικά οι γεωργοί στη νεκρή ζώνη (ΒΙΝΤΕΟ)

ΔΕΝΕΙΑ

Του Λούκα Φέσια

Τελεσίγραφο 48 ωρών έδωσαν στον κατοχικό στρατό οι γεωργοί που καλλιεργούν χωράφια εντός της νεκρής ζώνης στην περιοχή Δένειας, προκειμένου να τερματίσει τις προκλητικές ενέργειες και τις παρενοχλήσεις. Ο Κοινοτάρχης Δένειας Χριστάκης Παναγιώτου ανέφερε στην εκπομπή Alpha Ενημέρωση ότι οι γεωργοί δεν προσήλθαν τις τελευταίες δύο ημέρες στις εργασίες τους προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα, ωστόσο αύριο θα μεταβούν μαζικά στην περιοχή στις εννέα και τριάντα το πρωί για να επαναρχίσουν τις αγροτικές δουλειές.

Xριστάκης Παναγιώτου - Κοινοτάρχης Δένειας
«Δεν πρέπει εμείς να κάνουμε κάτι που να είναι ακραίο. Εμείς δεν θέλουμε τίποτα περισσότερο από αυτό που καλλιεργούσαν και τα προηγούμενα χρόνια. Δεν θέλουμε τίποτα περισσότερο»

Συγκλονιστική ήταν η περιγραφή του ιερέα της Δένειας και καλλιεργητή εντός της νεκρής, ο οποίος δέχτηκε επίθεση από Τουρκοκύπριο γεωργό και μέλη του κατοχικού στρατού, ενώ για τη λήξη του επεισοδίου χρειάστηκε η παρέμβαση των κυανόκρανων.

Πατήρ Κυριάκος 
«Ένας Τουρκοκύπριος μου λέει τί κάνεις εδώ παπά? Του λέω εγώ είμαι στο χωράφι μου, εσύ τι κάνεις εδώ? Μου λέει είναι δικό μου το χωράφι. Του λέω από που ως πού. Από που είσαι? Μου λέει είμαι από τη Χρυσοχού. Εδώ είναι δικά μου μου λέει, έχω κοτσιάνι από  την κυβέρνηση. Του λέω δεν έχετε κυβέρνηση»

Το θέμα παρακολουθεί στενά το Υπουργείο Εξωτερικών σε συνεργασία με τις αρχές τοπικής αυτοδιοίκησης, ενώ έχει ήδη προβεί σε καταγγελίες και διαβήματα προς την ΟΥΝΦΙΚΥΠ για αποκατάσταση των δικαιωμάτων των γεωργών.

Δημήτρης Σαμουήλ - Εκπρόσωπος Τύπου ΥΠΕΞ 
«Καταγράφουμε καθημερινά όλα τα περιστατικά αλλά και την μεγάλη εικόνα για αντλήσουμε συγκεκριμένα συμπεράσματα.»

Από την πλευρά του, το λεγόμενο «υπουργείο εξωτερικών| του ψευδοκράτους διαψεύδει ότι υπήρξε ένταση στην περιοχή και κάνει λόγο για προπαγάνδα. Δημοσιεύματα στον τουρκοκυπριακό τύπο αναφέρουν μάλιστα ότι αρμόδια πηγή υποστηρίζει ότι υπήρξε παραβίαση των λεγόμενων συνόρων από ομάδα γεωργών, δημοσιογράφων και κινηματογραφιστών μεταξύ των οποίων και ένας ιερέας που φώναζαν συνθήματα.

Επόμενο άρθρο

Τροποποίηση του κατηγορητηρίου ζητά ο δικηγόρος της Σάρα Σιανς (ΒΙΝΤΕΟ)

Υπό δρακόντεια μέτρα ασφαλείας οδηγήθηκαν στο δικαστήριο οι τέσσερις του διπλού φονικού
19/11/2018 - 20:27

ΣχετικέςΕιδήσεις

ΟΥΝΦΙΚΥΠ: Σε επαφή με τις δυο πλευρές για μείωση έντασης στα Στροβίλια

Τι δηλώνει ο Εκπρόσωπος Τύπου της ειρηνευτικής δύναμης για τη συνάντηση των ηγετών
21/02/2019 - 13:41

Το Υπουργικό αποφάσισε αποζημιώσεις στους γεωργούς που επλήγησαν από θεομηνίες

Για ζημιές που προκλήθηκαν κατά την περίοδο Δεκεμβρίου 2018–Φεβρουαρίου
20/02/2019 - 17:31

Στα σκαριά η δημιουργία ταμείου προστασίας και ασφάλισης των γεωργών

Ποια θα είναι η συνεισφορά αγροτών και κράτους και ποιο το μέλλον του ΟΓΑ
20/02/2019 - 13:30

Κραυγή απόγνωσης των γεωργών στα Κοκκινοχώρια (BINTEO)

Αυτοψία Υπουργού Γεωργίας στις πληγείσες περιοχές και δέσμευση για στήριξη
18/02/2019 - 21:04

Σε βόθρο μετατράπηκε ένα ολόκληρο ποτάμι (BINTEO)

Κίνδυνος-θάνατος το μολυσμένο νερό για τους χιλιάδες κατοίκους της περιοχής
18/02/2019 - 20:40

Τουρκικές προκλήσεις και στη μέση οι... γεωτρήσεις (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο τουρκικός στρατός προετοιμάζεται για τη μεγαλύτερη άσκηση που έγινε ποτέ
16/02/2019 - 20:53

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Άγνωστοι νυχτοβάτες "έζωσαν" με εύφλεκτη ύλη ατμοκαθαριστήριο στο Αυγόρου (ΦΩΤΟ)

Εκτεταμένες ζημιές στις κτιριακές εγκαταστάσεις και τον εξοπλισμό της επιχείρησης

Η "Ωκεανίς" οδήγησε σε εκτροπή πτήσης από τη Λάρνακα προς τη Θεσσαλονίκη

Καθυστερήσεις στις αφίξεις αεροπορικών πτήσεων σημειώνονται στο αεροδρόμιο "Μακεδονία"

Πάφος: Συλλήψεις για την απόπειρα κλοπής ΑΤΜ με διπλοκάμπινο (ΦΩΤΟ)

Σύμφωνα με την Αστυνομία πρόκειται για δύο πρόσωπα από τη Συρία, ηλικίας 53 και 23 ετών
Ελλάδα

Πανελλήνιος Θρήνος-Εύζωνας "έσβησε" μετά από σκοπιά στον Άγνωστο Στρατιώτη(ΦΩΤΟ)

To χρονικό του θανάτου του 24χρονου στρατιώτη με άγνωστα τα ακριβή αίτια θανάτου του

Ξανά στα λευκά ο Λευκός Πύργος (ΦΩΤΟ)

Καθυστερήσεις και ακυρώσεις πτήσεων λόγω της σφοδρής χιονόπτωσης

Συναγερμός στο Κολωνάκι μετά τον εντοπισμό ύποπτου χαρτοφύλακα

Στο σημείο έσπευσαν μέλη του Τμήματος Εξουδετέρωσης Εκρηκτικών Μηχανισμών
Διεθνή

Εβδομήντα άτομα έχασαν τη ζωή τους λόγω...αλκοολούχου ποτού (ΦΩΤΟ)

Τι δηλώνει ένα από τα περισσότερα από 200 άτομα που νοσηλεύονται για το περιστατικό

Οπισθοχωρούν στρατιώτες της Βενεζουέλας στα σύνορα με την Κολομβία

Συνεχίζονται οι εντάσεις στη χώρα και η προσπάθεια για παροχή ανθρωπιστικής βοήθειας

Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης κήρυξε το Σουδάν ο Πρόεδρος Αμαρ αλ Μπασίρ (ΦΩΤΟ)

Συγκρούσεις, διαδηλώσεις και διαμαρτυρίες στη μαζικότερη λαϊκή κινητοποίηση εναντίον του

tv news

«Πάμε Πακέτο» Tρεις νέες ιστορίες που θα συγκλονίσουν αυτό το Σάββατο (ΒΙΝΤΕΟ)

Mπροστά σε ποια μεγάλη ανατροπή θα βρεθεί η αποστολέας; Ποια θα είναι η εξέλιξη;
Alpha TV Κύπρου

Ο βιολογικός γιος της Ελένης της πόρνης στις «24 ΩΡΕΣ» του Alpha αυτό το Σάββατο

Τα ναρκωτικά, οι φυλακές και η ψυχολογική κατάρρευση σε ηλικία 13 χρόνων... (ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 23/02/2019 - 17:50ALPHA NEWS