Κύπρος

Στο περιθώριο κοριτσάκι με σύνδρομο Down στη γιορτή του σχολείου της (ΒΙΝΤΕΟ)

της Δήμητρας Μακρυγιάννη

Η Μαρία Ραφαέλα, παιδί με σύνδρομο down, ένιωσε τον αποκλεισμό μέσα στο ίδιο της το σχολείο, κατά την γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Η μητέρα της, Ιωάννα, ξεσπά στην κάμερα του άλφα, για το περιστατικό που έλαβε χώρα σε δημοτικό της επαρχίας Λευκωσίας.

Μητέρα Μαρίας Ραφαέλας
Άρχισε η γιορτή, βγήκαν πάνω τα παιδάκια και μετά κάποια αποχώρησαν και μείναν έξι κορίτσια...άρχισαν τα παιδιά να τραγουδούν και σε κάποια φάση που ήταν η σειρά της ξαφνικά περνάει το μικρόφωνο από πίσω από την πλάτη της μικρής και μένει έτσι άναυδη η Μαρία Ραφαέλα και κοιτάει...σαν να λέει εγώ εγώ δε θα πω τίποτα; μα θέλω και εγώ να πω είμαι και εγώ εδώ.

Το βίντεο από την σχολική γιορτή, είναι χαρακτηριστικό. Αποτελεί γροθιά στο στομάχι του καθενός από εμάς. Η Μαρία Ραφαέλα ξύπνησε χαρούμενη και γεμάτη ενέργεια την ημέρα της σχολικής γιορτής.

Κκκ

Κρατώντας την κυπριακή και ελληνική σημαία πήγε στο σχολείο της για να τιμήσει την επέτειο του ΟΧΙ. Ο ενθουσιασμός και η χαρά της, δεν κράτησαν όμως για πολύ. Κόπηκαν απότομα πάνω στη σκηνή και μπροστά από τον κόσμο που παρακολουθούσε την σχολική εορτή.

Μητέρα Μαρίας Ραφαέλας
Πως να ωριμάσεις πως να ανθίσεις όταν είσαι στην απομόνωση;

Η μητέρα της Ιωάννα, με παράπονο μιλά, για την περιθωριοποίηση που βιώνει το παιδάκι, καθημερινά.

Μητέρα Μαρίας Ραφαέλας
Η κόρη μου δεν έχει ούτε ένα φίλο στο σχολείο...υπάρχει αποστροφή μας βλέπουν και γυρίζουν το σώμα...κρύβονται πίσω από γονείς τους γιατί αυτό μαθαίνουν από τους μεγάλους.

Ένα σύστημα που δυστυχώς κάνει τον κάθε γονιό που έχει παιδί με ειδικές ανάγκες να νιώθει απόγνωση και απογοήτευση.

Μητέρα Μαρίας Ραφαέλας
Με έκαναν να νιώσω πως έπρεπε να ανέβω στη σκηνή και να πως αγάπη μου δώσε το μικρόφωνο της Μαρίας να πει το ποίημα της...και δεν είναι δουλειά μου, πρέπει αυτοί να βρουν τον τρόπο να ενσωματώνουν αυτά τα παιδιά στο κοινωνικό σύνολο του σχολείου.

Το Υπουργείο Παιδείας έχει λάβει γνώση του περιστατικού και σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες έχει ζητήσει από τη διεύθυνση του σχολείου να υποβάλει μέχρι και την Δευτέρα έκθεση γεγονότων. Αξιωματούχοι του Υπουργείου θα εξετάσουν τα γεγονότα και στη συνέχεια θα διευθετηθεί συνάντηση και με τους γονείς του κοριτσιού.

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Έφοδος της Αστυνομίας σε 14 clubs και pubs της Πάφου

Καταγγέλθηκαν ότι μετέδιδαν μουσική χωρίς να έχουν σε ισχύ την απαραίτητη άδεια
21/09/2019 - 11:22

Κατήγγειλε ότι η σύζυγος του πήρε το βρέφος τους και εξαφανίστηκε (ΒΙΝΤΕΟ)

Του τηλεφώνησε μετά από ώρες και τους είπε ότι βρίσκεται σε χώρα του εξωτερικού
19/09/2019 - 21:00

Αρνείται να πάει σχολείο ο 9χρονος που κατήγγειλε επίθεση από το δάσκαλο του

Κανονικά στο σχολείο ο δάσκαλος, με τη στήριξη των οργανωμένων εκπαιδευτικών
19/09/2019 - 20:57

Ανακρίθηκε, κατηγορήθηκε και απολύθηκε ο δάσκαλος που κατηγορείται για επίθεση

Στη Νομική Υπηρεσία ο φάκελος - Δεν παραδέχεται ο εκπαιδευτικός ότι χτύπησε τον 9χρονο
18/09/2019 - 20:25

Με τον δικηγόρο του στο ΤΑΕ Λεμεσού ο δάσκαλος που καταγγέλθηκε για επίθεση

Αντιμέτωπος με το αδίκημα πρόκλησης πραγματικής σωματικής βλάβης
18/09/2019 - 17:05

Ένταλμα σύλληψης κατά δασκάλου που καταγγέλθηκε από 9χρονο μαθητή για επίθεση

Αντιμέτωπος με το αδίκημα επίθεσης πρόκλησης πραγματικής σωματικής βλάβης και απειλής
18/09/2019 - 13:03

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Βουβά την πρώτη ώρα τα δημοτικά και τα νηπιαγωγεία (ΒΙΝΤΕΟ)

"Ο διάλογος τι θα επιφέρει, θα γίνει η στελέχωση νωρίτερα;" διερωτάται ο Φίλιος Φυλακτού

Σύσκεψη στο Υφυπουργείο Τουρισμού για την Thomas Cook

Θα έφερνε 250,000 επιβάτες στην Κύπρο μέχρι το τέλος του χρόνου

Από το Παραλίμνι ο υπερτυχερός που κέρδισε 3.670.507 ευρώ

Δύο τυχερούς ανέδειξε η κλήρωση της Κυριακής
Ελλάδα

Ισχυρός σεισμός στην Αλβανία ταρακούνησε ελληνικές περιοχές

Δύο σεισμικές δονήσεις μέσα σε 11 λεπτά αναστάτωσε Αλβανία και Ελλάδα

Συνελήφθη στη Μύκονο μετά από 34 χρόνια αεροπειρατής της TWA (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Το χρονικό της αεροπειρατείας της πτήσης 847 της TWA, στην οποία επέβαιναν 15 Έλληνες
Διεθνή

Thomas Cook: «Η μεγαλύτερη επιχείρηση επαναπατρισμού εν καιρώ ειρήνης»

Η επίσημη θέση και ενημέρωση της Κυβέρνησης της Βρετανίας για τις εξελίξεις

Γενική Συνέλευση ΟΗΕ: 600 συναντήσεις σε ένα κόσμο γεμάτο διενέξεις

Τα καυτά ζητήματα που θα βρεθούν στο επίκεντρο της μεγάλης σύναξης στη Νέα Υόρκη

Δεν τα κατάφερε η Thomas Cook και κήρυξε πτώχευση τα ξημερώματα

Αρχίζει προσπάθεια επαναπατρισμού 600 χιλιάδες τουριστών

tv news

«Λούης Night Show» Βασιλικό Come Back με XXL- τρολαρίσματα, την Παρασκευή 27/09

Το μεγαλύτερο κωμικό σόου της κυπριακής τηλεόρασης, με τον Λούη Πατσαλίδη επιστρέφει...
Alpha TV Κύπρου

«Η Φαμίλια» Β’ Κύκλος με...μαφία, νονά και κουφέτα γάμου, έρχεται στον Alpha!

Το αψυχολόγητο ζεύγος «Χατζηβασιλείου» παντρεύεται ξανά...Πρεμιέρα Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 23/09/2019 - 10:15ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ