Κύπρος

Στο περιθώριο κοριτσάκι με σύνδρομο Down στη γιορτή του σχολείου της (ΒΙΝΤΕΟ)

της Δήμητρας Μακρυγιάννη

Η Μαρία Ραφαέλα, παιδί με σύνδρομο down, ένιωσε τον αποκλεισμό μέσα στο ίδιο της το σχολείο, κατά την γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Η μητέρα της, Ιωάννα, ξεσπά στην κάμερα του άλφα, για το περιστατικό που έλαβε χώρα σε δημοτικό της επαρχίας Λευκωσίας.

Μητέρα Μαρίας Ραφαέλας
Άρχισε η γιορτή, βγήκαν πάνω τα παιδάκια και μετά κάποια αποχώρησαν και μείναν έξι κορίτσια...άρχισαν τα παιδιά να τραγουδούν και σε κάποια φάση που ήταν η σειρά της ξαφνικά περνάει το μικρόφωνο από πίσω από την πλάτη της μικρής και μένει έτσι άναυδη η Μαρία Ραφαέλα και κοιτάει...σαν να λέει εγώ εγώ δε θα πω τίποτα; μα θέλω και εγώ να πω είμαι και εγώ εδώ.

Το βίντεο από την σχολική γιορτή, είναι χαρακτηριστικό. Αποτελεί γροθιά στο στομάχι του καθενός από εμάς. Η Μαρία Ραφαέλα ξύπνησε χαρούμενη και γεμάτη ενέργεια την ημέρα της σχολικής γιορτής.

Κκκ

Κρατώντας την κυπριακή και ελληνική σημαία πήγε στο σχολείο της για να τιμήσει την επέτειο του ΟΧΙ. Ο ενθουσιασμός και η χαρά της, δεν κράτησαν όμως για πολύ. Κόπηκαν απότομα πάνω στη σκηνή και μπροστά από τον κόσμο που παρακολουθούσε την σχολική εορτή.

Μητέρα Μαρίας Ραφαέλας
Πως να ωριμάσεις πως να ανθίσεις όταν είσαι στην απομόνωση;

Η μητέρα της Ιωάννα, με παράπονο μιλά, για την περιθωριοποίηση που βιώνει το παιδάκι, καθημερινά.

Μητέρα Μαρίας Ραφαέλας
Η κόρη μου δεν έχει ούτε ένα φίλο στο σχολείο...υπάρχει αποστροφή μας βλέπουν και γυρίζουν το σώμα...κρύβονται πίσω από γονείς τους γιατί αυτό μαθαίνουν από τους μεγάλους.

Ένα σύστημα που δυστυχώς κάνει τον κάθε γονιό που έχει παιδί με ειδικές ανάγκες να νιώθει απόγνωση και απογοήτευση.

Μητέρα Μαρίας Ραφαέλας
Με έκαναν να νιώσω πως έπρεπε να ανέβω στη σκηνή και να πως αγάπη μου δώσε το μικρόφωνο της Μαρίας να πει το ποίημα της...και δεν είναι δουλειά μου, πρέπει αυτοί να βρουν τον τρόπο να ενσωματώνουν αυτά τα παιδιά στο κοινωνικό σύνολο του σχολείου.

Το Υπουργείο Παιδείας έχει λάβει γνώση του περιστατικού και σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες έχει ζητήσει από τη διεύθυνση του σχολείου να υποβάλει μέχρι και την Δευτέρα έκθεση γεγονότων. Αξιωματούχοι του Υπουργείου θα εξετάσουν τα γεγονότα και στη συνέχεια θα διευθετηθεί συνάντηση και με τους γονείς του κοριτσιού.

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αποκαλυπτικό: Άνδρας μπήκε σε δημοτικό και επιχείρησε να αποπλανήσει ανηλίκους

Το περιστατικό θορύβησε τόσο την Αστυνομία όσο και το Υπουργείο Παιδείας
19/09/2020 - 20:45

Θύμα υβριστικής επίθεσης ο Ντε Βινσέντι

Καταγγέλθηκε στο τμήμα ηλεκτρονικού εγκλήματος το περιστατικό
18/09/2020 - 16:41

"Πήγε με φόβο στο σχολείο λόγω της μάσκας" (ΒΙΝΤΕΟ)

Καταγγελίες γονέων για λιποθυμικά επεισόδια μαθητών σε γυμνάσιο της Πάφου
18/09/2020 - 10:05

Kαταγγελία ΕΛΑΜ: Μετανάστες πέρασαν το συρματόπλεγμα με στολές παραλλαγής

Ζητά άμεσο και επιτόπου χειρισμό της κατάστασης και "ρίχνει" ευθύνες στον ΥΠΑΜ
17/09/2020 - 13:57

Καταγγέλλει προσπάθεια "φίμωσης" του Γενικού της Γραμματέα η ΠΑΣΥΝΟ

Zητά διοικητική και πειθαρχική έρευνα εναντίον Προϊστάμενης Νοσηλευτικής Λειτουργού
16/09/2020 - 17:03

Κατάγγειλε Γρηγόρη και τον υπεύθυνο ασφαλείας της Ομόνοιας ο Χαμπουλλάς

Η ανακοίνωση από το δικηγορικό γραφείο που εκπροσωπεί τον πρόεδρο της Ανόρθωσης
15/09/2020 - 17:17

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Χάθηκαν τα ίχνη 41χρονης από τη Δευτέρα (ΦΩΤΟ)

Απουσιάζει από την οικία της στη Λάρνακα - Βοηθήστε τις Αρχές στον εντοπισμό της

Στο νοσοκομείο εργολάβος που έπεσε από ανεγειρόμενη οικοδομή στους Καλόγερους

Τραυματίστηκε στο κεφάλι και διακομίστηκε με ασθενοφόρο στο Γενικό Νοσοκομείο Λεμεσού

Έρευνα σε λύματα στη Λεμεσό "έδειξε" αυξημένη χρήση κοκαϊνης (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι καταγράφουν τα στοιχεία πανευρωπαϊκής έρευνας για τα ναρκωτικά
Ελλάδα

Οκτώ θάνατοι και 346 κρούσματα κορωνοϊού στην Ελλάδα

77 ασθενείς νοσηλεύονται διασωληνωμένοι στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας

Δεν έχει αποκλειστεί το ενδεχόμενο lockdown στην Αττική

«Τα μισά από τα κρούσματα της Αττικής είναι στο κέντρο της Αθήνας»

Αυτόφωρο για τους "αρνητές" της μάσκας, αποφάσισε η ελληνική Δικαιοσύνη

Τι αναφέρει η εγκύκλιος προς τους εισαγγελείς Εφετών και Πρωτοδικών της Ελλάδας
Διεθνή

Ανοιχτό το ενδεχόμενο δεύτερου lockdown στην Βρετανία

H κυβέρνηση «θα καταβάλει κάθε προσπάθεια για το αποφύγουμε αυτό» λέει ο Βρετανός ΥΠΕΞ

Ο Ισραηλινός Πρέσβης σηκώθηκε και έφυγε όταν μίλησε ο Ερντογάν (ΒΙΝΤΕΟ)

Πως αντέδρασε στην ομιλία του Τούρκου Προέδρου στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ

Ινδία: Άνοιξε μετά από έξι μήνες τις πόρτες του το Taj Mahal (ΦΩΤΟ)

Το εμβληματικό μνημείο παρέμεινε κλειστό λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού

tv news

Η μητέρα της Αγγελικής εμφανίζεται ξαφνικά στη φάρμα και προκαλεί προβλήματα...

Δείτε εδώ όλες οι εξελίξεις της νέας δραματικής σειράς του Alpha «Αγγελική»
Alpha TV Κύπρου

Η Ευγενία θα παίξει το τελευταίο της χαρτί και θα εκβιάσει τον Μάρκο...

«8 Λέξεις» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια του 2ου Κύκλου αυτή την εβδομάδα!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 23/09/2020 - 13:50ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ