Ψυχαγωγία

Φώτης Σεργουλόπουλος: "Έπαθα σηψαιμικό σοκ, ήμουν κοντά στον θάνατο"

Ο Φώτης Σεργουλόπουλος μίλησε στο περιοδικό HELLO! GREECE και τον Γιάννη Βίτσα και αποκάλυψε ότι κατά την διάρκεια ενός ταξιδιού στο Παρίσι έφτασε κοντά στον θάνατο.

Λίγο πριν την τηλεοπτική του επιστροφή μέσα από τη σειρά "Χαιρέτα μου τον πλάτανο", ο Φώτης Σεργουλόπουλος κάνει αποκαλύψεις.

"Σε ένα ταξίδι μου στη Γαλλία έπαθα σηψαιμικό σοκ με πολύ υψηλό πυρετό και μπήκα στην εντατική. Έπαθα θρόμβωση και πνευμονική εμβολή και σώθηκα γιατί ήμουν στην εντατική και στα χέρια των σωστών ανθρώπων. Δεν είχα συνειδητοποιήσει τότε ότι κινδύνευα, αισθανόμουν σε μένα δεν θα συμβεί ποτέ τίποτα. Μετά κατάλαβα πόσο κοντά έφτασα στον θάνατο. Τότε, αν μου ανακοίνωναν ότι έπρεπε να με διασωληνώσουν, δε θα έλεγα ποτέ “φέρτε μου έναν δικηγόρο”. Θα έκανα ό,τι μου υποδείκνυαν και ήταν σωστό για την υγεία μου. Δεν μπορώ να παριστάνω τον επιστήμονα γιατί δεν είμαι".

 

Η πανδημία σάρωσε τις ζωές μας αυτήν τη διετία. Σε ποιο βαθμό επηρέασε τη δική σου;

"Ήταν πολύ δύσκολη περίοδος για όλους μας. Αυτό που βίωνα εγώ το βίωνε όλος ο κόσμος. Στη δεύτερη καραντίνα, όμως, σε προσωπικό επίπεδο δυσκολεύτηκα πολύ περισσότερο. Όταν λέμε «πέρυσι», το μυαλό μας πηγαίνει στη χρονιά πριν από την περσινή. Είναι λίγο σαν να χάσαμε ένα χρόνο, ο οποίος δεν ήταν δημιουργικός. Ζούσαμε και ζούμε ακόμη με το φόβο της αρρώστιας. Το πιο τραγικό απ’ όλα όμως είναι ότι χάσαμε πολλούς ανθρώπους και η κοινωνία χωρίστηκε στα δύο, στους εμβολιασμένους και τους ανεμβολίαστους. Εύχομαι όλο αυτό να τελειώσει σύντομα και καλά".

Επόμενο άρθρο

Μαρία Κορινθίου: Το μήνυμα της για τη νοσηλεία του Γιάννη Αϊβάζη

«Νιώθω ανήμπορη», ανέφερε μεταξύ άλλων η Μαρία Κορινθίου
27/10/2021 - 13:51

ΣχετικέςΕιδήσεις

Συγκινεί η Ευριδίκη – Αποκάλυψε το σοβαρό πρόβλημα υγείας με την… ακοή της

Αναβάλλει όλες τις εμφανίσεις της, σε Ελλάδα και Κύπρο!
03/12/2021 - 15:25

Μαρία Παπακώστα: Η δεύτερη δουλειά σε κατάστημα και το πρόβλημα υγείας (VID)

Όλα όσα εκμυστηρεύτηκε στο “Με αγάπη Χριστιάνα”
26/11/2021 - 18:13

Δύσκολες ώρες για τον Δάνη Κατρανίδη: Το πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζει

Ο γνωστός ηθοποιός βρέθηκε αρκετές φορές στο νοσοκομείο κάτω από άκρα μυστικότητα
24/07/2021 - 15:44

Η Βόσσου μιλά πρώτη φορά για την περιπέτεια της υγείας της: "Έφτασα τα 37 κιλά"

Το πρόβλημα υγείας, ο Ανδρέας Μικρούτσικος και το "ευχαριστώ" στους συναδέλφους της
13/06/2021 - 09:05

Χριστίνα Μπόμπα: Το πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζει λίγο πριν τα γεννητούρια

Αντίστροφα μετράει η Χριστίνα Μπόμπα μέχρι να φέρει στον κόσμο, τα δίδυμα κοριτσάκια της
11/06/2021 - 15:56

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Διπλό φόνο εκ προμελέτης διερευνά εναντίον του 32χρονου η Αστυνομία

Η ανακοίνωση της Αστυνομίας μετά τον εντοπισμό των σορών των δύο Ρωσίδων

"Δεν κάνουμε "pushbacks", καμία πρόθεση για παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων"

"Αν κάποια θέματα είναι λάθη και παραλείψεις αυτό το δέχομαι" λέει ο Νουρής
Ελλάδα

Εκλογές στο ΚΙΝΑΛ: Σπάει ρεκόρ η συμμετοχή, ψήφισαν πάνω από 200.000 πολίτες

Συνεδριάζει η ΕΔΕΚΑΠ για παράταση στη ψηφοφορία και μετά τις 19:00

ΕΔΕ για τον θάνατο της 14χρονης από επιπλοκές Covid στο Νοσοκομείο Λαμίας

Προανάκριση και από την Ελληνική Αστυνομία μετά από εντολή της Εισαγγελίας
Διεθνή

Με αρνητικό τεστ πλέον η είσοδος στη Μεγάλη Βρετανία

Η απόφαση λήφθηκε λόγω του αυξανόμενου αριθμού κρουσμάτων της παραλλαγής Όμικρον

Δρ. Καραγιάννης: Πρόωρες οι προβλέψεις για την "Omicron"

Τα ανησυχητικά στοιχεία από Νότια Αφρική και ο αγώνας για ταυτοποίηση της μετάλλαξης

Χάος στην Αυστρία: Χιλιάδες διαδηλωτές στους δρόμους μετά το lockdown (ΒΙΝΤΕΟ)

Διαμαρτύρονται και για τον εμβολιασμό που θα είναι υποχρεωτικός από τον Φεβρουάριο

tv news

Mια τυχαία περιπολία φέρνει πιο κοντά την αποκάλυψη του δολοφόνου του Στεφανή..

«Σασμός» Δείτε εδώ όλες τις εξελίξεις της νέας ερωτικής δραματικής σειράς του Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Η ώρα της κρίσης φτάνει! Στάθης και Ιουλία μιλούν ανοιχτά σε Στέφανο και Μυρτάλη

«Η Γη Της Ελιάς» Δείτε εδώ τις περιλήψεις των νέων ανατρεπτικών επεισοδίων
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 05/12/2021 - 20:00ALPHA NEWS