Ψυχαγωγία

"Ο πατέρας μου είναι αγνοούμενος - Η μητέρα μου πέθανε με αυτό τον καημό"

Συγκινεί το παγκύπριο και πανελλήνιο η τραγουδίστρια Κωνσταντίνα.

Η Κύπρια αοιδός, μιλάει εκ βαθέων στον Κώστα Τσουρό και την εκπομπή “Καλύτερα δε γίνεται” για τον πατέρα της, ο οποίος είναι αγνοούμενος αφού τον είχαν συλλάβει οι Τούρκοι κατά την διάρκεια του πολέμου το 1974.

Η ίδια εκμυστηρεύτηκε

«Μεγάλη οικογένεια, πέντε παιδιά. Χάσαμε τον πατέρα μας στον πόλεμο του ’74, στην εισβολή… Ο πατέρας μου είναι αγνοούμενος, είναι από τους αγνοούμενους της Κύπρου, είναι μια ανοιχτή πληγή αυτό. Θέλω να πω πολλά, τι να πω όμως; Πρέπει η κυβέρνηση της Κύπρου να κοιτάξει το θέμα των αγνοουμένων.

Ένας αγνοούμενος δεν μπορεί να είναι άφαντος, δεν μπορεί να κηρυχτεί άφαντος και μας αναγκάζουν για να μπορέσουμε να πάμε παραπέρα και να διαχειριστούμε θέματα που αφορούν τον πατέρα μας και περιουσίες κλπ, να πάμε στο δικαστήριο να κηρύξουμε τον πατέρα μας άφαντο. Αυτό δεν είναι νόμος. Ευελπιστούμε να βρεθεί, περιμένουμε κάποια ειδοποίηση ότι τον βρήκαν κάπου, τουλάχιστον να θάψουμε τα οστά του.

Δεν άνοιξε την πόρτα κι έφυγε, ξέρουμε ότι τον συλλάβανε, ξέρουμε που, κάτω από ποιες συνθήκες… Συλλάβανε και τα αδέρφια μου και ευτυχώς τα αφήσανε. Εννοείται ότι τα θυμάμαι όλα, είμαστε παιδιά του πολέμου. Η μητέρα μου πέθανε με αυτόν τον καημό»

Επόμενο άρθρο

Ο Δημήτρης Δημητρίου καθαρίζει τον Ακάμα από τα σκουπίδια (ΦΩΤΟ)

Το περιβαλλοντικό μήνυμα και όλα όσα θέλησε να μοιραστεί δημόσια
27/09/2020 - 16:57

ΣχετικέςΕιδήσεις

ΒΙΝΤΕΟ: Πατέρας καταγγέλλει ότι το Υπουργείο δεν ενδιαφέρθηκε για το γιο του

Με πέντε σημεία διευκρίνισης και τη νομοθεσία απαντά το Υπουργείο Παιδείας
28/10/2020 - 15:17

Ο Ιταλός "βασιλιάς" του Instagram υποδέχτηκε το δεύτερο παιδί του (ΦΩΤΟ)

Το φύλο του μωρού, το όνομα που θα δώσουν και τα πρώτα λόγια
28/10/2020 - 09:20

Πατέρας μαθήτριας με κορωνοϊό αρνείται να συνεργαστεί με το Υπουργείο Υγείας

Παρότι διαγνώσθηκε θετική δεν ανταποκρίνεται στις εκκλήσεις των Αρχών
16/10/2020 - 09:40

Ώρες αγωνίας για 67χρονο που αγνοείται εδώ και ώρες στη θάλασσα της Λεμεσού

Πλωτά και πτητικά μέσα διεξάγουν έρευνες για τον εντοπισμό του
13/10/2020 - 17:04

Ευχάριστα νέα για τον Χοακίν Φίνιξ! Έγινε για πρώτη φορά...πατέρας

Το φύλο του μωρού και το όνομα που θα δώσουν – Οι πρώτες πληροφορίες
28/09/2020 - 11:18

Babyboom για τον Κοψιάλη! Θα γίνει για πρώτη φορά πατέρας (ΦΩΤΟ)

Η τρυφερή φωτογραφία με την σύντροφό του, όπου ανακοινώνουν τα ευχάριστα νέα
23/09/2020 - 14:32

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Με πτώση της θερμοκρασίας και βροχές έρχεται ο Νοέμβρης

Τι προβλέπει για τις επόμενες μέρες η Μετεωρολογική Υπηρεσία

ΦΩΤΟ: 30χρονη δεν ανταποκρίνεται σε τηλεφωνικές κλήσεις εδώ και μήνες

Την αναζητά η οικογένειά της από τον περασμένο Μάρτιο - Νέα έκκληση της Αστυνομίας

Καταστράφηκε ολοσχερώς αγροτικό υποστατικό στην Πάφο

Τυλίχθηκαν στις φλόγες χιλιάδες δεμάτια σανού
Ελλάδα

Κλείνουν οι χώροι εστίασης σε Αττική και Βόρεια Ελλάδα (ΒΙΝΤΕΟ)

Νέα μέτρα για αναχαίτιση της πανδημίας ανακοίνωσε ο Έλληνας Πρωθυπουργός

Στις 12:00 το διάγγελμα Μητσοτάκη για τα μέτρα αντιμετώπισης της πανδημίας

Αναχωρεί μετά για τη Σάμο για να ενημερωθεί για την κατάσταση που επικρατεί στο νησί

Αναρχικοί πέρασαν ταμπέλα στο λαιμό του πρύτανη της ΑΣΟΕΕ (ΦΩΤΟ)

Μήνυμα μηδενικής ανοχής σε φαινόμενα βίας έστειλε η Υπουργός Παιδείας
Διεθνή

Προς επιβολή lockdown στην Αγγλία προσανατολίζεται ο Μπόρις Τζόνσον

Θα ανακοινώσει πρόσθετους αυστηρούς περιορισμούς σύμφωνα με δημοσιεύματα

Δίνουν μάχη με το χρόνο στα ερείπια της Σμύρνης (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Στους 25 οι νεκροί, πάνω από 800 οι τραυματίες και δεκάδες αγνοούμενοι

Μακραίνει η "μαύρη" λίστα του φονικού σεισμού στη Σμύρνη (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Μάχη με το χρόνο για εντοπισμό επιζώντων κάτω από τα χαλάσματα

tv news

Η εκδίκηση αρχίζει να γίνεται όλο και πιο δύσκολη υπόθεση για την Αγγελική...

Δείτε εδώ όλες οι εξελίξεις της δραματικής σειράς του Alpha «Αγγελική»
Alpha TV Κύπρου

Ο Μιλτιάδης μαθαίνει ότι το dna του γενετικού υλικού ταυτοποιείται με τον Φοίβο!

«8 Λέξεις» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια του 2ου Κύκλου αυτή την εβδομάδα!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 31/10/2020 - 13:45THE CHASE