Υγεία

Έρευνα: Γιατί οι νέοι σταμάτησαν να κάνουν σεξ;

Μία νέα έρευνα που δημοσιεύτηκε στη Washington Post δείχνει ανησυχητικά συμπεράσματα για τη σεξουαλική ζωή των νέων!

Image removed.Μία νέα έρευνα που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα Washington Post έρχεται να αλλάξει λίγο τα δεδομένα και τα στατιστικά στοιχεία για το σεξ. Μάλιστα, τα στοιχεία της έρευνας αυτής είναι άκρως ανησυχητικά.

Το ποσοστό των ενηλίκων που δεν είχαν καμία σεξουαλική επαφή έσπασε κάθε ρεκόρ το 2018, ιδίως μεταξύ των νεαρών ανδρών ηλικίας από 18 έως 29 ετών!

Η εφημερίδα, αναλύει τα δεδομένα που συγκέντρωσε το ινστιτούτο General Social Survey και διαπιστώνει ότι το ποσοστό των νέων 18- 29 ετών που δήλωσαν ότι πέρυσι δεν έκαναν καθόλου σεξ έφτασε το 23%. Ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό! Σχεδόν, ένας στους τέσσερις.

Το ίδιο ποσοστό ήταν στο 8% το 2008 και στο 14% το 1989!

Η έρευνα το ανέλυσε και περισσότερο, διαχωρίζοντας τα δύο φύλα!

Οι άνδρες, με ποσοστό 28%, που πρόκειται για αριθμό τριπλάσιο από αυτόν του 2008, πλήττονται περισσότερο από αυτήν την ερωτική αδράνεια.

Οι γυναίκες εμφανίζονται πιο δραστήριες. Με μόνο το 18% να δηλώνει ότι δεν είχε καμία ερωτική επαφή μέσα σε διάστημα 12 μηνών.

Συγκριτικά, οι μεγαλύτερες ηλικίες είναι πολύ πιο δραστήριες:

  • στις ηλικίες 30- 39 ετών μόνο το 7%
  • στην ηλικιακή ομάδα 50- 59 ετών το 13%

Σύμφωνα με την ψυχολόγο στο Πανεπιστήμιο του Σαν Ντιέγκο, Τζιν Τουίντζι, ολοένα και περισσότεροι νέοι δεν έχουν σύντροφο και αυτό μπορεί να είναι μία εξήγηση του συγκεκριμένου φαινομένου. Η πτώση της σεξουαλικής δραστηριότητας οφείλεται, επίσης, και στη γήρανση του πληθυσμού.

Οι Αμερικανοί άνω των 60 ετών είναι πλέον το 26% του πληθυσμού. Ένα σημαντικά αυξημένο ποσοστό από το 18% που ήταν το 1996!

Όμως, μετά τα 60, το ποσοστό σεξουαλικής αδράνειας φτάνει το 50%, κάτι που σημαίνει ότι όσο αυξάνεται ο αριθμός των ηλικιωμένων, τόσο αυξάνεται και το ποσοστό της σεξουαλικής αδράνειας επί του συνολικού πληθυσμού.

Ακόμη και στους σεξουαλικά ενεργούς ενήλικες, το ποσοστό εκείνων που κάνουν σεξ τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα μειώθηκε στο 39%, από 51% που ήταν το 1996, κάτι που η συγκεκριμένη ψυχολόγος αποδίδει κυρίως στο διαδίκτυο.

 

Επόμενο άρθρο

Οι 3+1 τύποι θυμού: Αυτός είναι ο χειρότερος – Δες σε ποιον ανήκεις

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις και να διαχειριστείς
01/04/2019 - 20:49

ΣχετικέςΕιδήσεις

Η ερώτηση για τα χλαμύδια και το σεξ που δεν θες να είναι...θετική!

Τί είναι, πώς μεταδίδονται, πώς κολλάς και πώς μειώνεις τον κίνδυνο
13/07/2019 - 19:13

Ήξερες ότι υπάρχουν....breatharians και τρέφονται (μόνο) με αέρα;

Η νέα νηστεία που έχει γίνει μόδα, ο τρόπος και οι κίνδυνοι
13/07/2019 - 18:44

Προκήρυξε 35 νέων θέσεων ιατρών διαφόρων ειδικοτήτων ο ΟΚΥπΥ

Αναζητούνται παθολόγοι, ρευματολόγοι, καρδιολόγοι, γυναικολόγοι, γαστρεντερολόγοι
12/07/2019 - 10:12

Ποιοι είναι οι ΝΕΕΤ οι οποίοι ξεπερνούν το 17% των Κύπριων νέων;

Τα χαρακτηριστικά και τα αίτια του παγκόσμιου φαινομένου που επηρεάζει και την Κύπρο
12/07/2019 - 07:43

Υγεία & Σεξ: 4 στάσεις που καταπολεμούν το... στρες!

Η λύση βρέθηκε και είναι στο κρεβάτι σου
11/07/2019 - 17:00

Μάθε το μυστικό - Σβήστε τις ρυτίδες στο μέτωπό σας χωρίς ....botox!

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για να διατηρηθείς νέα και λαμπερή
11/07/2019 - 13:14

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Για 8 ημέρες στο κελί 42χρονος για σωρεία αδικημάτων

Οδηγήθηκε σήμερα ενώπιον του Επαρχιακού Δικαστηρίου Λάρνακας

Επιχείρηση διάσωσης στη θαλάσσια περιοχή ανοικτά του Πισσουρίου

Χρειάστηκε η μεταφορά επιβάτη σκάφους στο νοσοκομείο

Ερωτήματα για την αποκεφαλισμένη χελώνα στην παραλία της Λάρας (ΒΙΝΤΕΟ)

Δεν αποκλείεται ο θάνατος της να οφείλεται σε ανθρώπινο παράγοντα
Ελλάδα

Ενημέρωσε το Μητσοτάκη ο Δένδιας για τα μέτρα κατά της Τουρκίας

Πρωθυπουργός και ΥΠΕΞ συναντήθηκαν σήμερα το πρωί

Μοιραίο μπάνιο για 42χρονο σε παραλία στη Μεσσηνία

Είχε πάει για κανό το απόγευμα της Κυριακής

Νεαρός φέρεται να ομολόγησε ότι σκότωσε την Αμερικανίδα βιολόγο

Τα ίχνη που οδήγησαν τις αρχές στη σύλληψη του 27χρονου Έλληνα
Διεθνή

ΗΠΑ: Αρνούνται άσυλο στους μετανάστες που φτάνουν από το Μεξικό

Το νέο μέτρο της κυβέρνησης του Αμερικανού Προέδρου

Ντάνκαν: Ο Ασάνζ δεν θα εκδοθεί σε χώρα με κίνδυνο τη θανατική ποινή

Ο ιδρυτής των Wikileaks κατηγορείται για κατασκοπεία από τις ΗΠΑ

Εντείνεται η πολιτική κρίση στην Τσεχία

Πίεση στον Πρωθυπουργό της χώρας ασκούν οι Σοσιαλδημοκράτες

tv news

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

Ο Ηλίας μένει μόνος στο σπίτι,όταν ξαφνικά εισβάλλει μια γνωριμία απ’το παρελθόν

Νέα ξεκαρδιστικά επεισόδια της «Μουρμούρας»! Δείτε τις περιλήψεις της εβδομάδας...
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 16/07/2019 - 14:00ΠΑΡΑΜΥΘΙ... ΑΛΛΙΩΣ