Υγεία

H λύση...βρέθηκε! Πώς να καθαρίσεις...σωστά τα πινέλα του μακιγιάζ σου;

Τα σφουγγάρια και τα πινέλα είναι πορώδη και μαζεύουν αρκετή βρωμιά, έλαια και υπολείμματα μακιγιάζ δημιουργώντας το ιδανικό περιβάλλον για τα βακτήρια. Όλα αυτά λοιπόν μεταφέρονται στο δέρμα με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ενοχλητικά σπυράκια αλλά και αλλεργίες. Επιπλέον τα βρώμικα πινέλα όσο αποτελεσματικό και αν είναι ένα προϊόν, επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα της εφαρμογής του makeup.

Πόσο συχνά πρέπει να καθαρίζουμε τα πινέλα;

Σύμφωνα με τους δερματολόγους και τους makeup artists πρέπει να καθαρίζουμε τα πινέλα μας τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα. Τα πινέλα που έρχονται σε άμεση επαφή με το δέρμα (αυτά που χρησιμοποιούμε για την εφαρμογή foundation και concealer) σίγουρα χρειάζονται πιο συχνά πλύσιμο, ενώ αυτά των σκιών και των highlighters μπορούμε να τα καθαρίζουμε δύο με τρεις φορές το μήνα.

Ποιος είναι ο σωστός τρόπος καθαρισμού των πινέλων;

1. Ξεπλύνετε το πινέλο με ζεστό νερό και σιγουρευτείτε ότι το νερό πέφτει με τη φορά των τριχών.
2. Εφαρμόστε ένα καθαριστικό υγρό πινέλων και κάντε μασάζ στις τρίχες.
3. Τρίψτε με απαλές, κυκλικές κινήσεις το πινέλο στην παλάμη του χεριού σας.
4. Ξεπλύνετε το πινέλο με ζεστό νερό.
5. Επαναλάβετε τα βήματα 2 και 4 μέχρι το νερό που θα πέφτει από το πινέλο να είναι καθαρό.
6. Πιέστε απαλά ώστε να φύγει το περιττό νερό.
7. Αφήστε να στεγνώσουν σε ένα επίπεδο σημείο με τις τρίχες του πινέλου να μην ακουμπάνε πουθενά.

Πηγή
hellomagazine.gr
Επόμενο άρθρο

Tο νέο μανικιούρ της Kylie Jenner έχει γίνει... viral (ΦΩΤΟ)

Είναι το French Drip το νέο nail trend;
23/08/2019 - 16:50

ΣχετικέςΕιδήσεις

H Κάθριν Κέλι Λανγκ μοιράζεται δημόσια τα...μυστικά της ομορφιάς της(BINTEO)

Η «Μπρουκ» από το «Τόλμη και Γοητεία» αποκαλύπτει το αγαπημένο της μακιγιάζ και hair look
20/10/2019 - 17:15

Τι σημαίνουν τα σπυράκια του προσώπου σου;

Το σημείο που εμφανίζεις συχνά ενοχλητικά σπυράκια μαρτυρά πολλά για τον τρόπο ζωής σου
23/08/2019 - 16:29

Xριστιάνα Αριστοτέλους: Η απίστευτη εμφάνισή της ως... φάντασμα (ΦΩΤΟ)

Σε μονοπάτια καλλωπισμού η αγαπημένη παρουσιάστρια
25/06/2019 - 10:00

Η λύση είναι εδώ! 5 μυστικά για να "νικήσεις" την... κακοσμία!

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για την υγιεινή του στόματος
15/05/2019 - 19:33

Υγεία και ομορφιά: Αυτά είναι τα μυστικά ομορφιάς της ... Ηλιάνας Παπαγεωργίου

Κάντο όπως το σούπερ μόντελ και θα δεις διαφορά
18/02/2019 - 20:07

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ψάχνουν τα αίτια της νέας τραγωδίας με θύμα τον 23χρονο Panayot (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Αστυνομία αυξάνει τις περιπολίες για μείωση των θανατηφόρων δυστυχημάτων

Μοναδικές εικόνες από το κατάλευκο Τρόοδος (ΒΙΝΤΕΟ)

Η χιονόπτωση συνεχίζεται και αύριο σύμφωνα με τη Μετεωρολογική Υπηρεσία

Προανήγγειλε τη λειτουργία τρένου στα ορεινά ο Κώστας Χαμπιαούρης

Θα εκμεταλλευτεί την προϋπάρχουσα σιδηροδρομική γραμμή - Ποιες κοινότητες θα εξυπηρετεί
Ελλάδα

"Ξήλωσαν" τρία "εργοστάσια" καλλιέργειας κάνναβης στην Αττική (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα εργαστήρια ήταν πλήρως οργανωμένα και διέθεταν σύγχρονο εξοπλισμό για καλλιέργεια

Σεισμός 4,6 ρίχτερ στη Ζάκυνθο

Στα 28,2 χιλιόμετρα εντοπίζεται το εστιακό του βάθος

"Η Ελλάδα προφανώς άρχισε να τρώγεται πάλι και είπαμε να την ξύσουμε"

Τούρκοι χάκερς υποστηρίζουν λένε ότι "χτύπησαν" ελληνικές κρατικές ιστοσελίδες
Διεθνή

«Κατάσταση έκτακτης ανάγκης» κήρυξε η Εθνική Εταιρεία Πετρελαίου της Λιβύης

Αιτία το "μπλοκάρισμα" εξαγωγών σε περιοχές ελεγχόμενες από τον Χαφτάρ

Προσπάθησαν να εισβάλουν σε θέατρο την ώρα που παρακολουθούσε παράσταση ο Μακρόν

Διαδηλωτές συγκεντρώθηκαν έξω από το κτίριο και φώναζαν "παραιτήσου"

Επτά αγνοούμενοι μετά από χιονοστιβάδα στα Ιμαλάια

Η Νότια Κορέα στέλνει ομάδα τεχνικής βοήθειας στο Νεπάλ για να τους εντοπίσουν

tv news

«24 Ώρες» με τη Μυροφόρα Γεωργίου, τη μάνα και τη σύζυγο δύο αγνοουμένων...

H γυναίκα -σύμβολό της κυπριακής τραγωδίας αυτό το Σάββατο στον Alpha Kύπρου (ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

«ΚΑΡΜΑ» Φονιάς ή Τιμωρός; Το έγκλημα που δίχασε την κοινή γνώμη...

Μία αληθινή αιματοβαμμένη ιστορία αυτή την Κυριακή στο νέο επεισόδιο στον Alpha (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 18/01/2020 - 16:15ΚΡΑΤΑΣ ΜΥΣΤΙΚΟ;