Υγεία

"Μύθος" ότι καίμε...πολλές θερμίδες κάνοντας σεξ! Όλη η αλήθεια και η έρευνα

Πολλά γράφονται και ακούγονται για το πόσες θερμίδες καίμε κατά τη διάρκεια του σεξ. Ολόκληροι… μύθοι έχουν χτιστεί πάνω σε αυτό.

Όμως, ποια είναι η αλήθεια σχετικά με το κατά πόσο το σεξ μας αδυνατίζει τελικά;

O Ουρολόγος – Ανδρολόγος Θεόδωρος Παλλαντζάς, απαντά

Μια δημοσίευση αναιρεί μια για πάντα τον… μύθο που θέλει τη σεξουαλική πράξη να ευθύνεται για την απώλεια μέχρι και 300 θερμίδων, καθώς και άλλους «μύθους» που σχετίζονται με την άσκηση και τη διατροφή. Αν και ήταν αρκετά ελκυστική η πεποίθηση ότι με μια σεξουαλική επαφή μπορεί κανείς να κάψει τόσες θερμίδες, η αλήθεια βρέθηκε να είναι πολύ διαφορετική.

Καίμε μόνο 21 θερμίδες!

Οι ερευνητές αποκαλύπτουν ότι  ο μέσος άνθρωπος καίει κατά τη διάρκεια μιας σεξουαλικής πράξης, η οποία βρέθηκε μάλιστα να διαρκεί μόλις 6 λεπτά, 21 θερμίδες. Η απώλεια ενέργειας δηλαδή κατά τη σεξουαλική πράξη μέσης διάρκειας, ισοδυναμεί με την απώλεια ενέργειας που έχει κανείς αν περπατήσει γρήγορα για 6 λεπτά.

Image removed.Στη δημοσίευση τους μάλιστα, οι ερευνητές αναφέρουν ότι αυτές οι λανθασμένες υποθέσεις έχουν μερίδιο ευθύνης στην έξαρση της παχυσαρκίας που παρατηρείται σε παγκόσμιο επίπεδο. Μεταξύ των άλλων υποθέσεων που εξετάστηκαν ήταν το κατά πόσο η λήψη πρωινού ή τα ενδιάμεσα μικρογεύματα επηρεάζουν την πρόσληψη βάρους.

λκμ

Πηγή
boro.gr
Επόμενο άρθρο

H Κάθριν Κέλι Λανγκ μοιράζεται δημόσια τα...μυστικά της ομορφιάς της(BINTEO)

Η «Μπρουκ» από το «Τόλμη και Γοητεία» αποκαλύπτει το αγαπημένο της μακιγιάζ και hair look
20/10/2019 - 17:15

ΣχετικέςΕιδήσεις

Κόντε: «Μόνο από κάτω και μόνο με τις γυναίκες τους»

Οι συμβουλές του Ιταλού τεχνικού στους ποδοσφαιριστές του για τις σεξουαλικές τους πράξεις
22/11/2019 - 14:40

Αυτή είναι η καλύτερη στάση στο σεξ! Οι ειδικοί αποφάσισαν και εξηγούν το γιατί

Η στάση "πολυέλαιος" που θα αλλάξει ότι ξέρεις μέχρι σήμερα για τον έρωτα...
17/11/2019 - 13:16

Η Τάμτα έβγαλε τραγούδι για το σεξ... με τον "πρώην" της(ΒΙΝΤΕΟ)

"Tο σεξ με τον πρώην ξέρεις ότι είναι το...καλύτερο"
15/11/2019 - 19:01

Αυτό είναι το πιο "ικανό" σεξουαλικό όργανο (μετά τον εγκέφαλο)

Μπορεί να κάνει την διαφορά και δεν είναι αυτό που φαντάζεσαι
10/11/2019 - 11:42

Σεξ: Οι τρείς τροφές που.... το κάνουν καλύτερο!

H λύση είναι για ακόμη μια φορά στην διατροφή σου
08/11/2019 - 23:00

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Έλυσε τις απορίες των μαθητών για το ΓεΣΥ ο Υπουργός Υγείας (ΒΙΝΤΕΟ)

Ήταν πολύ καλά διαβασμένα για θέματα ευρύτερα του τομέα της υγείας τα παιδιά

"Η πολιτεία είναι υπεύθυνη για τον ευνουχισμό του θεάτρου" (ΒΙΝΤΕΟ)

Διαμαρτυρήθηκαν έξω από το Ανώτατο για την παγοποίηση στις θεατρικές χορηγίες

Μετέτρεψε το αυτοκίνητο του σε...καντίνα ναρκωτικών (BINTEO)

Βρήκαν 11 κιλά κάνναβης στο όχημα του και άλλα στο σπίτι του
Ελλάδα

Νεκρός πλοίαρχος από πυρκαγιά σε ελληνικό πλοίο στη Βραζιλία

Επέβαιναν είκοσι επτά μέλη πληρώματος που ανέλαβαν την κατάσβεση

«Η Ελλάδα δεν είναι πλέον ξέφραγο αμπέλι»

Βέλτιστες λύσεις δεν υπάρχουν, τόνισε ενώπιον της Βουλής ο Έλληνας Πρωθυπουργός

«Καζάνι που βράζει» ξανά η ΑΣΟΕΕ με νέα επεισόδια και ανακατάληψη του υπογείου

«Το υπόγειο μας ανήκει» δήλωσε η ομάδα των καταληψιών
Διεθνή

Σάσσεξ: Παρανάλωμα του πυρός το μεγάλο ξενοδοχείο «Claremont» (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Η φωτιά επεκτάθηκε πολύ γρήγορα, ενώ υπάρχουν αναφορές και για τραυματίες

Πάγωσε το δικαστήριο όταν αποκάλυψε ότι πέρασε τη γυναίκα του από μηχανή κιμά

Με απόλυτη ψυχραιμία, ο δολοφόνος περιέγραψε το φρικιαστικό του έγκλημα

Άγρια δολοφονία επτά ανθρώπων σε παραθαλάσσιο θέρετρο στην Ονδούρα

Άλλοι δύο άνθρωποι τραυματίστηκαν στην επίθεση ενόπλων

tv news

To «Soundtrack Of Love» έρχεται με 5 νέες ιστορίες και τον Σάββα Πούμπουρα...

Κυριακή 24 Νοεμβρίου στον Alpha Κύπρου. Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους (ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

Η μάχη με την πείνα, οι άγνωστες πληγές των παραγκουπόλεων και το όραμα...

Οι «24 Ώρες» ταξιδεύουν στην Ουγκάντα της Αφρικής. Αυτό το Σάββατο το Μέρος Β' (ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 23/11/2019 - 06:4560' ΕΛΛΑΔΑ