Υγεία

Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για κοπέλα να κάνει πρώτη φορά...σεξ;

Σεξ...

Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για μια κοπέλα να συνευρεθεί σεξουαλικά με ένα αγόρι; Ο Θάνος Ασκητής, νευρολόγος - ψυχίατρος δίνει την απάντησή του.

Είναι αναγκαίο η έφηβη να προχωρήσει στην πρώτη φορά όταν θα αισθάνεται έτοιμη και διαθέσιμη συναισθηματικά για αυτό, ώστε να έιναι μια συνειδητή πράξη και όχι μια απλή εμπειρία που θα τη μοιραστεί με τις φίλες της για να μη θεωρηθεί «εκτός μόδας» ή θα λειτουργήσει παρορμητικά κάτω από την πίεση του συντρόφου της.

Η καλύτερη περίοδος για να έχει την πρώτη της σεξουαλική επαφή φαίνεται να είναι το εφηβικό της κλείσιμο 17-19 ετών, που είναι έτοιμη και βιολογικά και συναισθηματικά να απολαύσει και να χαρεί το πρώτο σκαλοπάτι της σεξουαλικής ζωής της.

Αυτό είναι κάτι που τα νεαρά κορίτσια θα πρέπει να γνωρίζουν ώστε να μην βιαστούν να προχωρήσουν επιπόλαια ή αντιδραστικά στη σεξουαλική πράξη.

σεξ

Πηγή
Με πληροφορίες από mothersblog
Επόμενο άρθρο

Τα αντισυλληπτικά χάπια... παχαίνουν; 10+1 απορίες και όσα πρέπει να ξέρετε

Συνδέονται με την κατάθλιψη; Τί πρέπει να προσέξεις; Ποιες δεν πρέπει να τα παίρνουν;
23/05/2019 - 10:19

ΣχετικέςΕιδήσεις

Babyboom για την Νικολέττα Ράλλη! Υποδέχτηκε το πρώτο της παιδί

Το φύλο του μωρού και οι πρώτες πληροφορίες
15/06/2020 - 09:25

H Πετρίδου αποκάλυψε για πρώτη φορά ποιος πήρε την απόφαση για το διαζύγιο

Όσα δήλωσε στην πρώτη τηλεοπτική συνέντευξη μετά τον χωρισμό για το "πένθος" που βιώνει
08/06/2020 - 17:24

Η Μαρία Σολωμού μας γνώρισε επιτέλους τον...κούκλο 14χρονο γιο της (ΦΩΤΟ)

H πρώτη φωτογραφία με το αγόρι που απέκτησε με τον Μάριο Αθανασίου
12/05/2020 - 09:06

Η "Tokyo" μας συστήνει για πρώτη φορά την...πανέμορφη μητέρα της (ΦΩΤΟ)

Η πιο θερμή υποστηρίκτρια της ηθοποιού και η εξαιρετική ομοιότητα μεταξύ τους
08/05/2020 - 14:39

Ο Νίκος Πολυδερόπουλος απάντησε στην πιο... "καυτή" ερώτηση της Γερμανού!

Τον ρώτησε πόσο καιρό έχει να κάνει έρωτα με μια γυναίκα
02/05/2020 - 17:39

Χάρης - Αντελίνα Βαρθακούρη: Επίγειος παράδεισος ο κήπος του σπιτιού τους (ΦΩΤΟ)

Το πράσινο και τα χρωματιστά λουλούδια που κοσμούν τη τεράστια έκταση
28/04/2020 - 08:45

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Αυτό είναι το αντίδοτο των Κυπρίων στον καύσωνα και την υγρασία... (ΒΙΝΤΕΟ)

Πως "πολεμούν" τις υψηλές θερμοκρασίες και ποιές είναι οι συμβουλές των ειδικών;

Ζητά να έχει επαφές με το 19μηνο αγοράκι η μητέρα που κατηγορείται για βία (VID)

Πέντε παιδιά μετακινήθηκαν από τις οικογένειες τους μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο

Προσπάθησε να ακινητοποιήσει το μοιραίο λεωφορείο ο άτυχος Παναγιώτης (ΒΙΝΤΕΟ)

Συγκλονισμός από τα δύο θανατηφόρα ατυχήματα στη Λευκωσία μέσα σε διάστημα λίγης ώρας
Ελλάδα

Εικοσιτέσσερα νέα κρούσματα κορωνοϊού στην Ελλάδα, τα τέσσερα "εισαγόμενα"

Οι τέσσερις ασθενείς εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου τις χώρας

"Η Ελλάδα είναι η τελευταία χώρα που μπορεί να σχολιάζει για την Αγία Σοφία"

Ο Τσαβούσογλου κατηγόρησε την Αθήνα για παραβίαση θρησκευτικών ελευθεριών στην Δ. Θράκη

Ματαίωση πανηγυριών μέχρι τέλη Ιουλίου αποφάσισαν οι ειδικοί στην Ελλάδα

Εντείνονται οι έλεγχοι στις πύλες εισόδου και τους εποχικούς εργαζόμενους
Διεθνή

Έκαναν βόλτα στην Κοπακαμπάνα φορώντας "στολή αστροναύτη" για τον COVID-19 (VID)

Ζευγάρι στη Βραζιλία βρήκε έναν... πρωτότυπο τρόπο για να προστατευτεί από τον ιό

Ο Πούτιν μίλησε στον Ερντογάν περί "δημόσιας κατακραυγής" για την Αγία Σοφία

Ρώσος και Τούρκος Πρόεδροι συζήτησαν τηλεφωνικά για τις εξελίξεις

tv news

Ο Νίκος μαθαίνει ότι η Αλίκη είναι νεκρή και όλο το σκοτεινό παρελθόν της...

«Έρωτας Μετά» Δείτε τις εξελίξεις στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας εδώ!
Alpha TV Κύπρου

Η ώρα του μεγάλου ξεκαθαρίσματος ήρθε για όλους!

Ελάτε στη θέση τους…για τελευταία φορά αυτή τη σεζόν!​​​​​​​ [Περιλήψεις]
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 13/07/2020 - 22:00ΕΡΩΤΑΣ ΜΕΤΑ