Υγεία

Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για κοπέλα να κάνει πρώτη φορά...σεξ;

Σεξ...

Ποια είναι η κατάλληλη ηλικία για μια κοπέλα να συνευρεθεί σεξουαλικά με ένα αγόρι; Ο Θάνος Ασκητής, νευρολόγος - ψυχίατρος δίνει την απάντησή του.

Είναι αναγκαίο η έφηβη να προχωρήσει στην πρώτη φορά όταν θα αισθάνεται έτοιμη και διαθέσιμη συναισθηματικά για αυτό, ώστε να έιναι μια συνειδητή πράξη και όχι μια απλή εμπειρία που θα τη μοιραστεί με τις φίλες της για να μη θεωρηθεί «εκτός μόδας» ή θα λειτουργήσει παρορμητικά κάτω από την πίεση του συντρόφου της.

Η καλύτερη περίοδος για να έχει την πρώτη της σεξουαλική επαφή φαίνεται να είναι το εφηβικό της κλείσιμο 17-19 ετών, που είναι έτοιμη και βιολογικά και συναισθηματικά να απολαύσει και να χαρεί το πρώτο σκαλοπάτι της σεξουαλικής ζωής της.

Αυτό είναι κάτι που τα νεαρά κορίτσια θα πρέπει να γνωρίζουν ώστε να μην βιαστούν να προχωρήσουν επιπόλαια ή αντιδραστικά στη σεξουαλική πράξη.

σεξ

Πηγή
Με πληροφορίες από mothersblog
Επόμενο άρθρο

Νερό: Πόσα πρέπει να πίνουμε καθημερινά και γιατί με άδειο στομάχι;

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις για τη νέα έρευνα
23/05/2019 - 11:05

ΣχετικέςΕιδήσεις

"Δεν μπορώ να λειτουργήσω στο σεξ λόγω... άγχους - Τί να κάνω;"

Η απάντηση ειδικού για μια συνηθισμένη απορία
16/06/2019 - 12:50

16 + 1 λόγοι που το σεξ κάνει καλό στην υγεία!

Oι λόγοι εκτός της ευχαρίστησης που πρέπει να ξέρετε...
09/06/2019 - 09:48

Ο σύντροφός σάς παραμελεί; Mάθετε ποιες ψυχικές ασθένειες μπορεί να "κρύβει"

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις για την ψυχολογία του συντρόφου σου
05/06/2019 - 18:40

Aυτή είναι η πιο δημοφιλής τάση στο... σεξ σύμφωνα με το Google!

Τί αναζητά ο κόσμος σε σχετική έρευνα δεκαετίας
05/06/2019 - 18:17

Πώς θα μιλήσουμε στο παιδί για το...σεξ;

5 συμβουλές για να κάνετε το σημαντικό βήμα της συζήτησης
02/06/2019 - 17:03

Αυτή είναι η καλύτερη στάση στο σεξ! Οι ειδικοί αποφάσισαν και εξηγούν το γιατί

Η στάση "πολυέλαιος" που θα αλλάξει ότι ξέρεις μέχρι σήμερα για τον έρωτα...
30/05/2019 - 18:16

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Κεραυνός προκάλεσε φωτιά στο δάσος Πάφου

Απογειώθηκαν τέσσερα ελικόπτερα για την κατάσβεση της πυρκαγιάς

Η στιγμή που "χτυπά" ο ανεμοστρόβιλος (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα σαρώνει όλα στο πέρασμά του και προκαλεί αναστάτωση

Ανεμοστρόβιλος αναποδογύρισε τρία οχήματα στο Στρόβολο (ΒΙΝΤΕΟ)

Έντονες καταιγίδες και ισχυροί άνεμοι προκαλούν ζημιές σε όλη τη Λευκωσία
Ελλάδα

Έκτακτη συνεδρία ΚΥΣΕΑ καλεί ο Αλέξης Τσίπρας για τις εξελίξεις στην Μεσόγειο

Ώστε να συντονιστούν για τι ενέργειες θα λάβει η Ελλάδα

Ελλάδα:Η κόρη σκότωσε την ηλικιωμένη που βρέθηκε τυλιγμένη σε κουβέρτα στο δρόμο

Έσπασε κατά την διάρκεια της ανάκρισης η 68χρονη αφού έπεφτε σε αντιφάσεις

Ελλάδα: Βρέθηκε πτώμα γυναίκας στη μέση του δρόμου

Το πτώμα ήταν τυλιγμένο σε κουβέρτα και δεμένο με σχοινιά
Διεθνή

Ερντογάν για S400: "Ρίξαμε την υπογραφή, όλα έχουν τελειώσει"

"Δεν ταιριάζει στο κράτος μας να γλείψουμε αυτά που έχουμε φτύσει"

Γενικό black out σε Αργεντινή και Ουρουγουάη

Στο σκοτάδι 48 εκατομμύρια άνθρωποι με προβλήματα στους δρόμους

Η σύζυγος του Βενιαμίν Νετανιάχου παραδέχθηκε κατάχρηση δημοσίων πόρων

Πως σχολιάζει τις κατηγορίες ο Ισραηλινός Προθυπουργός

tv news

Η Τατιάνα ανακοινώνει στον Τόνυ ότι χωρίζουν γκρεμίζοντας ότι όνειρα είχαν κάνει

Ο Αλέξανδρος αποφασίζει να πουλήσει την εταιρεία... «To Τατουάζ» Δευτέρα Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

Η Βασιλική ετοιμάζεται να τραγουδήσει ακόμη και στα αρμενικά με τον Ηovig!

Οι εκπλήξεις θα διακόπτουν τη ζωντανή ορχήστρα ξαφνιάζοντας και συγκινώντας την Κυριακή...
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 16/06/2019 - 20:20ALPHA NEWS