Υγεία

Ποια ώρα γίνεται το καλύτερο σεξ; Η απάντηση θα χαροποιήσει κάποιους...

υγεία 3333

Τελικά ποια είναι η καλύτερη ώρα για το σεξ; Υπάρχει...;

Σύμφωνα με την επιστήμη το πρωινό σεξ είναι το καλύτερο.

Το ανθρώπινο σώμα παράγει τεράστια ποσότητα ορμονών και αδρεναλίνης εκείνες τις ώρες. Στους άνδρες, τα επίπεδα τεστοστερόνης αιχμής γύρω στις 7 και επίσης το πρωί είναι ξεκούραστοι, με αυξημένες αισθήσεις, εξηγεί η επιστημονική κοινότητα δια στόματος της σεξολόγου Σούζι Χέιμαν. 

Από την άλλη, σύμφωνα με μια μελέτη από το Πανεπιστήμιο Rutger στις ΗΠΑ, ο μέσος χρόνος που δαπανάται για ερωτικά παιχνίδια διπλασιάζεται το πρωί. Στην πρωινή αυτή ώρα συμφωνεί και προσυπογράφει και το Πανεπιστήμιο της Μόντενα στην Ιταλία.

Έπειτα πάντως από παγκόσμια έρευνα,  η τέλεια ώρα για σεξ σύμφωνα με τις γυναίκες είναι στις 11.21 το βράδυ. Συγκεκριμένα, το 25% των γυναικών προτιμά τις νυχτερινές ώρες μεταξύ 11 και 2 μετά τα μεσάνυχτα.

Οι άντρες πάλι, "το προτιμούν πρωινό" αφού για την ακρίβεια η ιδανική ώρα γι' αυτούς είναι στις 7.54 π.μ. Κατά την ανωτέρω έρευνα, το 1/3 των ανδρών (28%) προτιμά τις πρωινές ώρες για σεξ (μεταξύ 6 και 9 το πρωί), ωστόσο μόλις το 11% των γυναικών νιώθουν πάθος αυτές τις ώρες.

Επόμενο άρθρο

Πόσο επικίνδυνο είναι για την υγεία το ηλεκτρονικό τσιγάρο;

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις και τί πρέπει να προσέξεις
12/01/2020 - 17:06

ΣχετικέςΕιδήσεις

Μήνυση εναντίον του Γιάννη Σπαλιάρα με αφορμή τις...4.000 γυναίκες

Οι γυναίκες τελικά τον "έστειλαν" στο δικαστήριο
22/01/2020 - 12:52

Η Γενεύη τοποθέτησε πινακίδες με γυναικείες φιγούρες στους δρόμους

Σε μια προσπάθεια προώθησης της ισότητας μεταξύ των δύο φύλων
20/01/2020 - 22:30

Προσοχή! Αν νιώσεις αυτό μετά το σεξ, πρέπει να πας αμέσως στο γιατρό!

Όλα όσα αξίζει να γνωρίζεις για την σεξουαλική σου υγεία
15/01/2020 - 18:13

Aυτή είναι η πιο δημοφιλής τάση στο... σεξ σύμφωνα με το Google!

Τί αναζητά ο κόσμος σε σχετική έρευνα δεκαετίας
10/01/2020 - 18:17

Σε αυτές τις χώρες οι γυναίκες χαίρονται περισσότερο το σεξ!

H 20άδα των χωρών που περνά περισσότερο χρόνο στον έρωτα
10/01/2020 - 14:30

Έρευνα: Αυτές είναι οι 5 αγαπημένες στάσεις των γυναικών στο...σεξ(ΦΩΤΟ)

Μάθε για να ξέρεις τι θέλουν περισσότερο στον ερωτικό τομέα
09/01/2020 - 17:00

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Καραμπόλα τεσσάρων οχημάτων προκάλεσε κυκλοφοριακό "έμφραγμα" στο Στρόβολο

Γυναίκα μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Γενικό Νοσοκομείο Λευκωσίας

Γεγονός η άρση του απορρήτου των επικοινωνιών (ΒΙΝΤΕΟ)

Στάση αποχής κράτησε η αντιπολίτευση αλλά και ΕΔΕΚ

Συνεχίζουν τα μπάνια τους μέσα στη βαρυχειμωνιά οι χειμερινοί κολυμβητές (VID)

"Συμβάλει σε μέγιστο βαθμό στην υγεία μας και στην ψυχοσωματική μας υγεία και ευεξία"
Ελλάδα

Στο νοσοκομείο ο Προκόπης Παυλόπουλος

Οι πρώτες πληροφορίες για την εισαγωγή του ΠτΔ στο Ωνάσειο

"Έπεσαν" πάλι ελληνικές κυβερνητικές ιστοσελίδες

Ανησυχία για νέα επίθεση από χάκερς

Συναγερμός στο «Ελ. Βενιζέλος» για ύποπτο κρούσμα κορονοϊού

Πρόκειται για παιδί που ταξίδεψε στην Ελλάδα από την Κίνα
Διεθνή

Επιβεβαιωμένα κρούσματα κοροναϊού στη Γαλλία

Έφτασε και στην Ευρώπη ο φονικός ιός

Ακσόι: Η Τουρκία στο Διεθνές Δικαστήριο Χάγης για αποστρατικοποίηση του Αιγαίου

"Αυτό το ζήτημα πηγάζει από την παραβίαση από πλευράς Ελλάδας"

Τέσσερις νεκροί από τον ισχυρό σεισμό 6,9 Ρίχτερ στην Τουρκία (BINTEO)

Επιφανειακός και σε εστιακό βάθος 2 χιλιομέτρων

tv news

«24 Ώρες» μαζί με τον 57χρονο δασοπυροσβέστη, που έγινε...ιερέας!

Οι λόγοι οδήγησαν τον Κώστα Δημοσθένους στην ιεροσύνη, αυτό το Σάββατο στον Alpha Kύπρου
Alpha TV Κύπρου

Άγριο φονικό τερματίζει μία...διπλή ζωή στο νέο επεισόδιο του «ΚΑΡΜΑ»

Την Κυριακή ζωντανεύει η εποχή όπου όλοι έκρυβαν την ταυτότητά τους και θυματοποιούνταν...
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 24/01/2020 - 23:45ΚΡΑΤΑΣ ΜΥΣΤΙΚΟ;