Υγεία

Ξεχνάς ονόματα; Μάθε πως να το διαχειριστείς

1. Σκέψου ένα χαριτωμένο ψευδώνυμο 
Αν θέλεις να μάθεις πώς να καλύπτεις τη γκάφα σου, αν έχεις οικειότητα με το άτομο αυτό, μπορείς να βρεις ένα χαριτωμένο ψευδώνυμο και να βάλεις τα δυνατά σου ώστε να μην καταλάβει κανένας τίποτα! Μπορείς να πεις για παράδειγμα: από εδώ ο αγαπημένος μου συνάδελφος, ή συμμαθητής ή και κάτι ακόμη πιο ιδιαίτερο.

2. Βάλε κι άλλον στο παιχνίδι 
Όταν συναντάς κάποιον μόνη σου καλύπτεις την αφηρημάδα σου καθώς δε χρειάζονται συστάσεις, τι γίνεται όμως αν είσαι μαζί με άλλον; Απλά ενημέρωσε και ζήτα του να συστηθεί πρώτος - κι εσύ κάνε απλά πως το ξέχασες. Θα έχεις βγει από τη δύσκολη θέση και θα έχεις μάθει και το όνομα. 

3. Βάλε στο κόλπο του Facebook 
Ξέχασες το όνομα και ντρέπεσαι να ρωτήσεις. Θέλεις όμως να το μάθεις πάση θυσία; Αυτό το κολπάκι ίσως βοηθήσει. Ζήτα απλά να σου στείλει σε inbox στο Facebook κάποια φωτογραφία, link, πληροφορία ή ότι άλλο φανταστείς και φέρει η κουβέντα. Τόσο απλό! 

4. Ζήτα να στο γράψει... 
Παλαιό κόλπο αλλά πιάνει! Με το πυο συναντήσεις τον "ανώνυμο" φίλο πες πως έχασες το κινητό του και προσποιούμενη πως δεν το έχεις με τα κινητά, δώσε του τη συσκευή και ζήτα του να σου αποθηκεύσει τηλέφωνο κι όνομα! Μπίνγκο! Πήρες το όνομα χωρίς κανείς να καταλάβει τίποτα. 

5. Μπορείς απλά να ρωτήσεις 
Είναι η πιο απλή λύση! Το παραδέχεσαι πως έχεις ξεχάσει το όνομά σου και τον ρωτάς! 

Πηγή
www.womenonly.gr
Επόμενο άρθρο

H γυμναστική μετά τα 40 ανανεώνει το δέρμα

Πολλά τα οφέλη της γυμναστικής, ένα από αυτά και η καλή ποιότητα του δέρματος
03/04/2017 - 11:00

ΣχετικέςΕιδήσεις

Σχεδόν 7,000 Κύπριοι έλαβαν 'εισιτήριο' για τον πλανήτη Άρη

Η NASA ανακοίνωσε ότι προσφέρει την ευκαιρία για όσους θέλουν να στείλουν τα ονόματά τους
23/07/2019 - 11:09

Αυτό είναι το αληθινό όνομα του Άκη Πετρετζίκη! (ΦΩΤΟ)

Πως είναι το όνομα του και από που βγαίνει το Άκης;
25/06/2019 - 10:58

Σαν σήμερα, γεννήθηκε το όνομα ΑΣΟΛ

Πραγματοποιήθηκε η πρώτη Τακτική Καταστατική Γενική Συνέλευση του Σωματείου
17/06/2019 - 11:01

Οι Αμερικάνοι ονομάζουν τα παιδιά τους «Giannis» ελέω Αντετοκούνμπο

Δίνουν το όνομα των παιδιών τους χάρη στον αστέρα των Μπακς
09/06/2019 - 13:44

Η Καρντάσιαν μας δείχνει πρώτη φορά το νεογέννητο και αποκαλύπτει το όνομα του

Και είναι το πιο περίεργο όνομα που έχουμε ακούσει...
18/05/2019 - 11:18

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Aυτός είναι ο 44χρονος Grzegorz που χάθηκε στη θάλασσα της Λεμεσού (ΦΩΤΟ)

Ενώ κολυμπούσε στη θάλασσα, απομακρύνθηκε από την ακτή και δεν επέστρεψε στην ξηρά

Τα κάρβουνα άναψαν στην Προεδρική εξοχική κατοικία στο Τροόδος (ΦΩΤΟ)

Πυρετώδεις προετοιμασίες για το γεύμα στα μέλη του Υπουργικού Συμβουλίου

Άμεσες ενέργειες Υπουργείου Υγείας για εισαγωγή φαρμάκου για τον μικρό Αντώνη

Τι αναφέρει σε γραπτή ανακοίνωση για πλήρη κάλυψη των εξόδων θεραπείας του παιδιού
Ελλάδα

"Το έβλεπαν να πετά χαμηλά και φώναζαν για να το δείξουν στα παιδιά τους" (VID)

Συγκλονιστική μαρτυρία δημοσιογράφου για την μοιραία πτώση του ελικοπτέρου στον Πόρο

Πτήση θανάτου για τους επιβάτες του ελικοπτέρου που συνετρίβη στον Πόρο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ανασύρθηκαν τρείς σοροί ενώ στο νησί έχει προκληθεί black out από την αποκοπή καλωδίων

Νεκροί από την πτώση ελικοπτέρου στη θαλάσσια περιοχή του Πόρου (ΦΩΤΟ)

Σε εξέλιξη έρευνες των ελληνικών αρχών για τον εντοπισμό σορών και τυχών επιζόντων
Διεθνή

Συρία: Αποφασισμένος ο Άσαντ να ελευθερώσει τα εδάφη από τρομοκράτες (ΧΑΡΤΗΣ)

«Μην παίζετε με τη φωτιά», το μήνυμα της Άγκυρας προς το καθεστώς

Απίστευτες εικόνες καταστροφής στις Κανάριες Νήσους (ΦΩΤΟ)

9000 ντόπιοι και τουρίστες εκκενώθηκαν από το Σάββατο

Aυτό είναι το μεγαλύτερο πλοίο-νοσοκομείο στον κόσμο

Έριξε άγκυρα στην Κολομβία για να δώσει φροντίδα σε μετανάστες

tv news

Δύο γυναίκες απέναντι στην αλήθεια...Μόνο μία θυσία θα φέρει την εξιλέωση...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Β' Κύκλος έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha (ΔΕΙΤΕ ΤΟ TRAILER)
Alpha TV Κύπρου

Όλοι έχουν μια ιστορία.... Ποιο είναι το τραγούδι της δικής σου;

Δήλωσε και εσύ συμμετοχή στο "Soundtrack Of Love..." Παρουσιάζει η Χριστιάνα Αριστοτέλους
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 21/08/2019 - 13:00ΑΣΤΕΡΑΣ ΡΑΧΟΥΛΑΣ