Έκανε το καθήκον του και ήδη σκέφτεται τον αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ (BINTEO)

Σάββατο, 16/2/2019 - 20:48

Ο Απόλλωνας στην σκιά της πιθανής φυγής Μάγκλιτσα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-1 εκτός έδρας της Αλκής. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή προηγήθηκε με τον Ζελάγια, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Κάρλος όμως ο Απόλλωνας με δυο γκολ σε δυο λεπτά των Μπρου και Σκέμπρι πήρε την πολύ σημαντική νίκη και πλέον πάει στο μεγάλο παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ με την καλύτερη ψυχολογία.

Α΄ ημίχρονο:

O Απόλλωνας με το «καλημέρα» στον αγώνα κατάφερε να προηγηθεί με γκολ-πέναλτι του Ζελάγια στο 8΄, το πέναλτι κέρδισε ο ίδιος μετά από ανατροπή του από τον Σταρόκιν.

Στο 23΄ του αγώνα η Αλκή θα απειλήσει για πρώτη φορά στον αγώνα. Ο Ακόστα έκανε το σουτ από κοντά όμως ο Βάλε έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ.

Β΄ ημίχρονο:

Η Αλκή στην πρώτη ουσιαστικά σημαντική φάση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Κάρλος. Ο Κατάντσια έκανε το πλασέ, ο Κάρλος μπήκε στην πορεία της μπάλας και με τακουνάκι έκανε το 1-1.

Η απάντηση του Απόλλωνα ήταν άμεση, αφού μέσα σε δυο λεπτά πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων! Αρχικά ο Μπρου με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1 και ακολούθως ο νεοεισελθόντας Σκέμπρι μετά από σέντρα του Στυλιανού νίκησε τον Πάρντο με κεφαλιά.

Αλκή: Πάρντο, Χαραλάμπους, Σερφά, Σταύρου, Κάρλος, Μπελαμεϊρί (78΄ Τριμπό), Χριστοφή, Τραιτσέφσκι, Ακόστα, Γουίκς (61΄ Κατάντσια), Σταρόκιν

Απόλλων: Βάλε, Στυλιανού, Πέδρο, Σελίμοβιτς, Ουεντραόγκο, Σακέτι, Μπρου (78΄ Χάμπος), Παπουλής, Περέιρα, Σαρδινέρο (67΄ Σκέμπρι), Ζελάγια (78΄ Καραγιόλ)