Αδίκησε τον εαυτό της και έμεινε χωρίς νίκη η ΑΕΚ

Κυριακή, 4/9/2022 - 13:25

Ούτε τώρα μπόρεσε να κερδίσει η ΑΕΚ, που γνώρισε την ήττα στο ντέρμπι με 3-2 από την Ομόνοια, για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «κιτρινοπράσινοι» όπως και στην πρεμιέρα χαράμισαν το πρώτο ημίχρονο και έτρεχαν να μαζέψουν τα... σπασμένα στο δεύτερο.

Η ομάδα της Λάρνακας μέχρι το 55ο λεπτό, ήταν ανήμπορη στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς ενέργεια και προβληματική επιθετικά «πολιορκήθηκε» από τους «πράσινους» και έμεινε πίσω στο σκορ με 2 γκολ των Μπεζούς και Μπρούνο Φελίπε.

Στο δεύτερο μέρος έδειξε το πραγματικό της «πρόσωπο», πίεσε ψηλά το «τριφύλλι», κράτησε μπάλα και έβγαλε αντίδραση, φέρνοντας στα ίσια το ματς χάρις σε γκολ των Γκιούρσκο (56’, πεν.) και Ολατούντζι (64’).

Στην συνέχεια κράτησε τον ίδιο ρυθμό και έχασε αμέτρητες ευκαιρίες, για να περάσει μπροστά στο σκορ, με τον Παππουλή να «σβήνει» τις όποιες ελπίδες της, με ένα φοβερό πλασέ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, κόντρα στην ροή του αγώνα.

Η ΑΕΚ για άλλη μια φορά πέταξε στα... σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο και μπήκε να παίξει μόνο στο δεύτερο μέρος, αδικώντας τον εαυτό της, αφού έδειξε ότι μπορεί να κοντράρει την Ομόνοια.

Ο Χοσέ Λουίς Όλτρα πλέον πρέπει να βοηθήσει την ομάδα, να ξεπεράσει την ήττα και να επικεντρωθεί στο ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Ρέν (08/09, 19:45), στα πλαίσια των ομίλων του Europa League, όπου οι «κιτρινοπράσινοι» θέλουν να επιστρέψουν στις νίκες και να κάνουν μια ιδανική αρχή.