Άδικο αποτέλεσμα για την Κύπρο και ήττα από την Σκωτία (ΦΩΤΟ)

Σάββατο, 16/11/2019 - 17:49

Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας ομάδα αφού ηττήθηκε εντός έδρας από την Σκωτία με 2-1. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Κρίστι στο 12΄ ενώ η Κύπρος ισοφάρισε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με εκπληκτικό βολ-πλανέ του Εφραίμ. Οι Σκωτσέζοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα και την νίκη με τον Μαγκίν στο 53΄. Με την ήττα αυτή ουσιαστικά η Κύπρος υποχώρησε στην 4η θέση μια αγωνιστική πριν το τέλος των προκριματικών.

Η ομάδα μας φωνάζει για ένα γκολ που πέτυχε και κακώς δεν μέτρησε με τον Εφραίμ στο 6΄ καθώς και για πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ του Σωτηρίου στο 88΄.

Το φιλμ του αγώνα

Α΄ ημίχρονο:

Η Κύπρος μόλις στο 6΄ κατάφερε να σκοράρει με σουτ του Εφραίμ όμως ο διαιτητής λανθασμένα δεν κατοχύρωσε το γκολ στην ομάδα μας. Ο μέσος του ΑΠΟΕΛ έκανε το σουτ μετά από όμορφη ενέργεια η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και ακολούθως πέρασε την γραμμή, ο βοηθός όμως και ο διαιτητής έδειξαν να συνεχίστει ο αγώνας. Δεν υπάρχει VAR στα προκριματικά.

Έξι λεπτά αργότερα οι Σκωτσέζοι στην πρώτη τους φάση στον αγώνα κατάφεραν να σκοράρουν με τον Κρίστι. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων μετά από ατομική προσπάθεια, έκανε το σουτ μη αφήνοντας κανένα περιθώριο στο Πάρντο. Αδράνεια του Κούσουλου ο οποίος άργησε να μαρκάρει τον Κρίστι.

Σταδιακά η ομάδα μας προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας μάλιστα δυο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Πιέρο στο 21΄ και στο 26΄.

Η ομάδα μας είχε την κατοχή στο πρώτο μέρος όμως οι Σκωτσέζοι πήραν την ουσία.

6

Β΄ ημίχρονο:

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο η Κύπρος κατάφερε να ισοφαρίσει (47΄) με εκπληκτικό γκολ του Γιώργου Εφραίμ ο οποίος μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάστανου και κεφαλιά αμυντικού ο Εφραίμ έκανε το βολ - πλανέ πριν σκάσει η μπάλα στο έδαφος και την έστειλε την μπάλα στο Γ της εστίας.

Το προβάδισμα για την ομάδα μας δεν κράτησε για πολύ αφού στο 53΄ η Σκωτία κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Μαγκίν με κοντινό πλασέ πρόλαβε τον Νικόλα Ιωάννου και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πάρντο.

Η Κύπρος έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 79΄. Μετά από όμορφη συνεργασία ο Πιέρος σέντραρε από τα δεξιά, ο Κωστή πήρε την κεφαλιά όμως αυτή κατέληξε λίγο έξω.

Στο 88΄ ο Σωτηρίου ανατράπηκε στην μεγάλη περιοχή με τον διαιτητή κακώς να στερεί το πέναλτι από την ομάδα μας.

O Παπουλής στο 92΄ από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Κύπρος: Πάρντο, Καρώ (Κάστανος41'), Ιωάννου, Μερκής, Τζέισον, Εφραίμ (Σπόλιαριτς 72'), Χάμπος (Θεοδώρου 75'), Πιέρος, Κούσουλος, Παπουλής, Κωστή

Σκωτία:  Mάρσαλ. Πάλμερ, Τέιλορ, Τζακ, Γκάλαχερ, Μακ Κένα, Φόρεστ (Μπουρκ 70'), Μακ Γκιν, Νέισμιθ (Μακ Μπέρνι 62'), Μακ Γκρέγκορ, Κρίστι